Jaką rolę pełni pompka skroplin w klimatyzacji ?

Praca urządzeń klimatyzacyjnych powoduje wykraplanie się wilgoci w ich wymiennikach ciepła. Jest to zjawisko naturalne, wynikające z zależności wilgotności względnej powietrza od temperatury. W temperaturach poniżej tzw. punktu rosy na specjalnej tacy ociekowej, zainstalowanej bezpośrednio pod wymiennikiem ciepła jednostki wewnętrznej klimatyzatora, zaczyna się pojawiać woda w postaci skroplin (kondensatu). W upalne dni, przy intensywnej pracy klimatyzatora, w ciągu godziny może się skroplić nawet ponad 1 litr wody.

Odprowadzanie skroplin z instalacji klimatyzacyjnej

Skropliny powstające podczas pracy klimatyzatora muszą być odprowadzane, ponieważ w przeciwnym wypadku urządzenie może ulec uszkodzeniu a pomieszczenie zostać zalane wodą. Ponadto będzie się wydzielał niemiły zapach. Skropliny z klimatyzatorów odprowadza się z tacy ociekowej najczęściej za pomocą rur PVC do kanalizacji, rynien lub na zewnątrz budynku (jest to często spotykane w domach jednorodzinnych). Instalacja odpływowa powinna posiadać syfon, zapobiegający przedostawaniu się niemiłych zapachów z kanalizacji budynku. Producenci klimatyzatorów zalecają, aby odpływ skroplin był poprowadzony grawitacyjnie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Najpierw powinno się wykonać pomiary kąta spadku systemu grawitacyjnego kanalizacji. Jeśli będzie on mniejszy niż 1–2° na metr bieżący, to konieczne będzie zainstalowanie urządzenia wspomagającego odprowadzanie skroplin. Ponadto problem wystąpi też w przypadku dużej odległości między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną albo, gdy drodze odpływu stają przeszkody. Jednak nie zawsze można odprowadzić skropliny z klimatyzatora do kanalizacji budynku. Wówczas można wykorzystać specjalisty zbiornik na skropliny, który instaluje się np. na balkonie w bloku. Jednak pojemniki takie muszą być regularnie opróżniane. Jednak ten sposób odprowadzania skroplin z klimatyzatorów może być problematyczny, ponieważ gdy użytkownik nie opróżni pojemnika na czas, to woda zaczyna wyciekać na ścianę budynku lub do sąsiadów z niższej kondygnacji. Dlatego niektóre spółdzielnie mieszkaniowe zabraniają instalowania zbiorników skroplin na balkonach bloków.

Pompki do skroplin

Pompki do skroplin to niewielkie pompy odśrodkowe, napędzane silnikiem elektrycznym. Przeznaczone do efektywnego odprowadzania skroplin z instalacji klimatyzacyjnych. Zwykle współpracują z klimatyzatorami ściennymi lub podsufitowymi typu split w domach jednorodzinnych czy biurach. Pompki do skroplin można zamontować w korytku osłonowym, które znajduje się przy urządzeniu (wewnątrz), suficie podwieszanym lub na ścianie. Pracują w cyklach, od kilku do kilkudziesięciu razy dziennie, nigdy zaś w sposób ciągły., Działają automatycznie jednak wymagają regularnego serwisowania (mycie oraz czyszczenie komory silnika) i muszą być odłączane od klimatyzatora na czas jego konserwacji (czyszczenia). Domowe pompki do skroplin występują, jako jednoczęściowe - pompa oraz zbiorniczek skroplin z pływakiem znajdują się w jednej obudowie - lub jako dwuczęściowe – pompa i zbiorniczek z pływakiem są umieszczone w osobnych obudowach. Pracą pompki steruje wyłącznik pływakowy. Gdy dopuszczalny poziom skroplin zostanie przekroczony, włącza się przekaźnik umożliwiający załączenie alarmu lub odłączenie zasilania klimatyzatora. Niektóre pompki wyposażone są w zbiorniczek na skropliny z przezroczystego tworzywa oraz tłumiki akustyczne i przewody antywibracyjne. Parametry pompek to: maksymalna wysokość podnoszenia, przepływ wody, wysokość ssania oraz natężenie emitowanego hałasu. Zasilane są z sieci 230V, zaś pobierana moc wynosi ok. 20W. Posiadają kompaktowe wymiary (np. 100x55x30 mm). Ceny tych urządzeń wynoszą obecnie od 250 zł do 1100 zł. Jednak tanie pompki kupione w Internecie mogą szybko ulec awarii lub przeciekać, co spowoduje zalanie pomieszczenia.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (T.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl