Nieprzyjemne zapachy wydobywające się z klimatyzatora w mieszkaniu lub w domu to dość powszechny problem. Przeczytaj, o czym świadczy brzydki zapach z klimatyzacji, jak należy czyścić to urządzenie oraz dlaczego jest to tak istotne dla naszego zdrowia.
Posiadanie klimatyzacji w domu to duże udogodnienie i zapewnienie sobie komfortu termiczny szczególnie podczas upałów. Dodatkową korzyścią jest poprawa jakości powietrza dzięki filtrom zamontowanym w urządzeniu. Niekiedy jednak korzystanie z klimatyzacji może być uciążliwe – na przykład, jeśli wydobywa się z niej brzydki zapach. Piszemy, jakie są tego przyczyny i jak radzić sobie z nieprzyjemną wonią z klimatyzacji.
Dlaczego z klimatyzatora wydobywa się przykry zapach?
Nieczyszczona odpowiednio i regularnie klimatyzacja staje się wylęgarnią grzybów, zarodników, bakterii i pleśni. To właśnie te i inne mikroorganizmy są źródłem uciążliwych zapachów z klimatyzatora. Uruchamiając urządzenie, rozprowadzamy mikroby wraz ze schłodzonym powietrzem po całym domu i uwalniamy w ten sposób nieprzyjemną woń. Przyczyniamy się również do zwiększenia szkodliwego wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie. Wiele osób choruje bowiem na przewlekłe choroby dróg oddechowych oraz alergie, a nieprawidłowo konserwowana klimatyzacja może wzmagać objawy tych przypadłości.
Jak zapobiec przykrym zapachom z klimatyzacji? Samodzielna konserwacja i wymiana filtrów
Oprócz schładzania powietrza, podstawowym zadaniem klimatyzacji jest także oczyszczanie powietrza. Regularna dezynfekcja, mycie i wymiana filtrów to konieczność, jeśli chcemy, by w instalacji klimatyzacyjnej nie namnażały się grzyby i bakterie. Filtry zapobiegają przedostawaniu się do pomieszczenia pyłu, drobin kurzu i pozostałych zanieczyszczeń. Jeśli zbyt długo nie były one wymieniane, rozprowadzają zgromadzony na nich brud po całym domu, a w ten sposób zanieczyszczenia dostają się do naszych płuc. Ponadto wilgoć, która wydobywa się z klimatyzacji podczas jej pracy, może dostać się do zapchanych filtrów, tworząc idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów i tworzenia się przykrych zapachów. Wymiana i czyszczenie samego filtra w urządzeniu nie są skomplikowane. Można to zrobić we własnym zakresie. Filtry należy wymieniać zgodnie ze wskazówkami producenta, jednak nie rzadziej niż co 500 godzin pracy urządzenia. Wpływa to na zmniejszenie szkodliwego działania klimatyzacji i zapobiega brzydkim zapachom z klimatyzatora.
Aby wyczyścić filtr powietrza w klimatyzatorze, należy:
Jeżeli filtr jest mocno zabrudzony, można wykorzystać środek czyszczący i letnią wodę. Dopiero po dokładnym wysuszeniu można go ponownie zamontować w klimatyzatorze. W przypadku silnie zakurzonych pomieszczeń zaleca się częstsze czyszczenie filtrów. Samodzielnie można też usunąć brud z przedniego panelu klimatyzatora, co zminimalizuje ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów. W tym celu należy odłączyć jednostkę od zasilania i zgodnie z instrukcją zdjąć zewnętrzną pokrywę. Panel czyści się miękka, suchą szmatką bez użycia substancji chemicznych. Jedynie w przypadku większych zabrudzeń można użyć odrobiny letniej wody. Trzeba też pamiętać, aby nie spryskiwać klimatyzatora bezpośrednio wodą, ponieważ może to grozić porażeniem prądem.
Regularny serwis zapobiega przykrym zapachom z klimatyzacji
Nie od dziś wiadomo, że podstawą odpowiedniego funkcjonowania klimatyzatora jest jego profesjonalna konserwacja. To jednak niejedyna zaleta regularnego serwisu. Zaniedbanie tej czynności może być przyczyną problemów zdrowotnych domowników, a także nieprzyjemnej woni wydzielającej się z urządzenia. Serwis powinno się przeprowadzać dwa razy w roku. Optymalnie – w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym, wówczas specjaliści mają mniej zleceń i czas oczekiwania na usługę jest krótszy.
Podczas montażu klimatyzacji w domu warto poprosić instalatora o krótkie szkolenie z zakresu samodzielnej konserwacji klimatyzatora, w tym m.in.:
Dokładne czyszczenie poszczególnych podzespołów klimatyzatora z wykorzystaniem odpowiednich środków powinien przeprowadzać wyszkolony serwisant. Oprócz precyzyjnego czyszczenia profesjonalna usługa obejmuje także dezynfekcję i odgrzybianie. Zanieczyszczona klimatyzacja nie tylko zaczyna brzydko pachnieć, ale też nie działa efektywnie i generuje wyższe rachunki za energię elektryczną.
Nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzatora to sygnał, że konieczny jest serwis urządzenia. Przegląd klimatyzacji powinien odbywać się przynajmniej przed każdym sezonem. Jednak jeśli chcemy wyczyścić całe urządzenie, najlepiej skorzystać z profesjonalnego serwisu klimatyzacji. Fachowcy sprawdzają szczelność instalacji i dezynfekują jej elementy, w których mogą rozwijać się bakterie lub grzyby. Po takim zabiegu będziemy mieli pewność, że klimatyzacja nie wpłynie na nasze zdrowie niekorzystnie i nie będzie wydzielać nieprzyjemnych zapachów. Prawidłowo użytkowany klimatyzator nie jest szkodliwy i nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie: (ML) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl