Miedź jest powszechnie stosowanym materiałem w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych głównie ze względu na swoje właściwości fizyczne jak: plastyczność, łatwość obróbki i odporność na przenikanie gazów oraz brak podatności na korozję zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Miedziane rury i kształtki wykonywane są w technice bezszwowej, dzięki czemu charakteryzują się dużą wytrzymałością, trwałością i niezawodnością. Również ich montaż jest stosunkowo prosty, bo zwykle elementy lutuje się ze sobą przy użyciu specjalnych spoiw o zawartości srebra lub łączy poprzez rozwalcowanie (kielichowanie) i spawanie.
Rury miedziane wykorzystywane w klimatyzacji i chłodnictwie wytwarza się zgodnie z normą PN-EN 12735-1 Miedź i stopy miedzi. Rury okrągłe bez szwu stosowane w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Takie rury wykonane są ze stopu miedzi zawierającego powyżej 99,9 % tego pierwiastka, oznaczonego symbolem Cu-DHP ze śladową zawartością srebra i regulowaną ilością odtleniacza w postaci fosforu (od 0,015 do 0,040 %).
Miedziane rury dostępne są w kręgach lub sztangach. Rury w kręgach są rurami miękkimi, o niskim stopniu utwardzenia (określonym symbolem R220), przez co są bardzo elastyczne, więc można je z łatwością rozmieścić w konstrukcjach urządzeń i dlatego znajdują zastosowanie głównie w klimatyzacji i małych instalacjach chłodniczych. Natomiast rury w sztagach są już rurami półtwardymi (określonymi symbolem R250) lub rurami twardymi (o symbolu R290) i stosowane są przede wszystkim w chłodnictwie.
Na rynku dostępne są miedziane rury chłodnicze o różnych średnicach i grubościach ścianek, w wykonaniu calowym lub metrycznym, w stanie twardym lub miękkim, a także w izolacji termicznej z polietylenu sieciowego o zamkniętych porach, nietrującego i odpornego na działanie promieni UV. Rury w izolacji termicznej zwykle mają grubość 9 mm i oferowane są w kręgach. Rury w stanie miękkim sprzedawane są w odcinkach 15,25; 30,5; 25 lub 50 mb, natomiast rury w sztangach można kupić w odcinkach 5-metrowych, ale niektórzy sprzedawcy oferują możliwość docięcia rur na dowolny wymiar.
Instalacje wykonane z rur miedzianych są ognioodporne, niepalne odporne na każdy czynnik chłodniczy i bardzo trwałe, co sprawia, że są idealnym materiałem do użytku w instalacjach chłodniczych, które są narażone na duże zmiany temperatury i wilgotności. Co więcej, instalacje z miedzi w całości podlegają recyklingowi, a to przyczynia się do ograniczenia zużycia surowców i emisji gazów cieplarnianych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (A.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl