Fakty o miedzi od Cupori

Pierwiastek twardy i elastyczny zarazem

Miedź to wyjątkowy pierwiastek. Jest to metal o wszechstronnych właściwościach, które czynią go niezbędnym materiałem we współczesnym społeczeństwie. Jest to jeden z najstarszych metali, jakich kiedykolwiek używali ludzie. Miedź ma tak ogromne znaczenie historyczne, że niektóre teorie sugerują, że wyspa Cypr została pierwotnie nazwana od niej.

Miedź jako metal

Czysta miedź to miękki metal, który można przekształcić w mocny i wytrzymały stop. Miedź jest również:

  • elastyczna,
  • trwała,
  • wykazuje właściwości antybakteryjne,
  • bardzo dobrze przewodzi ciepło,
  • bardzo dobrze przewodzi elektryczność.

Oprócz tego, że dobrze nadaje się do spawania i lutowania. Miedź jest również ognioodporna.

Piękny kolor miedzi wraz z upływem czasu nabiera wyjątkowej patyny – jej świecące czerwonawo-brązowe odcienie przechodzą najpierw w ciemnobrązowy, a następnie, w sprzyjających okolicznościach, w przyjemną zieleń. Jej estetyczna i żywa powierzchnia sprawia, że miedź jest ulubieńcem wielu artystów i architektów.

Aplikacje

Ludzkość używa miedzi od ponad 10 000 lat. Przez te tysiąclecia nauczyliśmy się wykorzystywać jej właściwości w coraz bardziej wszechstronny sposób. Miedź i jej 400 różnych stopów są wykorzystywane w różnych dziedzinach, takich jak budownictwo i przemysł elektroniczny, medycyna, architektura i sztuka.

Popularne stopy miedzi, takie jak mosiądz i brąz, są stosowane między innymi w:

  • chłodnicach,
  • grzejnikach,
  • panelach słonecznych,
  • rurach przemysłowych,
  • rurach wodociągowych,
  • rurach klimatyzacyjnych,
  • dachach.

Czysta miedź najczęściej spotykana jest w elektronice.

Szpitale i przestrzenie publiczne wykorzystują miedź ze względu na jej działanie antybakteryjne.

Środowisko

Miedź jest naturalnym składnikiem ziemi i wszystkich środowisk wodnych. Jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym do funkcjonowania wszystkich organizmów żywych. Miedź jest zarówno elementem katalitycznym, jak i strukturalnym wielu białek.

Jeśli nie ma wystarczającej ilości miedzi, cierpi na tym różnorodność środowiskowa. Na przykład dwa najważniejsze produkty żywnościowe na świecie – ryż i pszenica – szybko reagują na brak miedzi. Podobnie ludzie, organizmy wodne czy zwierzęta domowe.

Rynek miedzi

Poprawa poziomu ochrony środowiska przy wytwarzaniu produktów miedzianych, a także uwzględnienie zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu dostaw, stają się w ostatnim czasie coraz ważniejszymi czynnikami, zarówno dla konsumentów, jak i całej branży. Na szczęście miedź jest naturalnie ekologicznym i zrównoważonym materiałem: w 100% nadaje się do recyklingu i zachowuje swoje właściwości nawet w szczególnie trudnych warunkach.

Ponieważ właściwości miedzi pozostają niezmienione po jej przetopieniu, w ciągu ostatnich 25 lat zyskała ona na znaczeniu ze względu na możliwość wykorzystania jej zdolności do recyklingu. W hucie CUPORI, dzięki solidnemu procesowi produkcji, możemy reagować na rosnące światowe zapotrzebowanie na miedź. 

Dzięki możliwości pełnego recyklingu miedzi, doskonałe właściwości tego metalu szlachetnego mogą być wielokrotnie wykorzystywane.

Więcej o firmie CUPORI producencie rur miedzianych znajdziesz tutaj