Dziedziny takie jak: zmiany klimatyczne, urbanizacja, transformacja energetyczna zmuszają nas do poszukiwania nowych, zrównoważonych rozwiązań w zakresie funkcjonowania społeczeństwa i życia codziennego.
– Na przykład inwestycje w przyszłość wolną od paliw kopalnych wzrosły na wszystkich kontynentach, a rozwój w kierunku społeczeństwa bezemisyjnego był w ostatnich latach niesamowity – mówi Pia Voutilainen, metalurg pracująca nad miedzią od 30 lat i dyrektor Nordyckiego Stowarzyszenia Producentów Miedzi.
Pia Voutilainen postrzega miedź jako istotną część nowoczesnej technologii teraz i w przyszłości. Istnieją również powody, dla których różne sektory powinny postrzegać ten klasyczny metal półszlachetny jako wspaniały materiał nowej ery.
Dzięki doskonałej przewodności miedź zawsze była znaczącym materiałem w przemyśle elektrycznym i energetycznym. Rola tego pierwiastka jest podkreślana przy przechodzeniu na niskoemisyjne rozwiązania mobilne.
– Miedź jest szeroko stosowana w silnikach elektrycznych i przewodach. Podczas gdy konwencjonalny samochód ma 25 kg miedzi, samochód elektryczny ma 75 kg miedzi. Ponadto sama sieć ładowania potrzebuje również dużo miedzi, wyjaśnia Voutilainen.
Również w sektorze budowlanym, gdzie miedź jest wykorzystywana ze względu na jej znaczące właściwości przewodności cieplnej i wymiany ciepła, oczekuje się uzyskania oszczędności emisyjnych.
- Poważna transformacja energetyczna zaowocuje w nadchodzącej dekadzie intensywną odnową systemów. Nowe pompy ciepła, urządzenia do odzysku ciepła i inteligentne systemy sterowania poprawiają efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i infrastruktury oraz pomagają wytwarzać ciepło i chłód bez spalania węgla, mówi Voutilainen.
W oparciu o ostatnie badania prowadzone są działania, mające na celu zwiększenie wykorzystywania rur miedzianych w branży wodociągów. Opublikowane jesienią 2020r. badanie zostało zlecone przez Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia w celu wsparcia kryteriów budowlanych w ramach programu Nordic Swan Ecolabel.
– Niezależne badanie przeprowadzone przez Fiński Instytut Środowiska stwierdza, że miedź w rurach wodociągowych nie powoduje problemu ani dla środowiska ani dla ludzi. Raport opiera się na analizie istniejącego materiału badawczego i wywiadach z ekspertami, wyjaśnia Voutilainen.
Ślad węglowy rurociągów został oszacowany na podstawie średnich europejskich. Badania obejmowały również rury wodociągowe firmy Cupori.
Oszczędzanie zasobów naturalnych i energooszczędność stosowane są również w przetwórstwie miedzi. Ekologiczne właściwości pomarańczowego metalu i zrównoważona produkcja sprawiają, że miedź jest doskonałym surowcem dla przemysłu obarczonego różnymi restrykcjami środowiskowymi.
– W krajach nordyckich produkcja miedzi jest najbardziej efektywną energetycznie i niskoemisyjną produkcją na świecie. Energia topnienia miedzi pochodzi głównie z bezemisyjnej energii właściwej zawartej w surowcu. W Cupori surowiec miedziany jest w 100% poddawany recyklingowi, dzięki czemu ma wyjątkowo mały ślad węglowy. To wspaniała cecha - mówi Voutilainen.
Chociaż ponowne wykorzystanie miedzi jest wydajne, a wskaźnik recyklingu jest dobry, wydobycie zawsze będzie potrzebne, chociażby po to, żeby pokryć rosnące zapotrzebowanie. I w tej dziedzinie kraje nordyckie spisują się wzorowo.
– Kopalnie zainwestowały w innowacyjne rozwiązania, takie jak zastąpienie paliwa energią elektryczną zarówno w pojazdach jak i maszynach. Nordycka energia elektryczna jest w większości wolna od paliw kopalnych, co pozostawia bardzo mały ślad węglowy, wyjaśnia Voutilainen.
Następna dekada będzie należała do miedzi
Lata 2020 - 2030 będą zdominowane przez pokolenie bardziej świadome ekologicznie, dla którego recykling, sortowanie i ochrona różnorodności biologicznej są istotną częścią codziennego życia.
Te same wartości będą również przyświecać w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dla miedzi to ogrom nowych możliwości…
– Liczne pozytywne właściwości miedzi torują jej drogę do świetlanej przyszłości. Z pewnością w nadchodzącej dekadzie będzie więcej zastosowań, które dziś nawet nie przychodzą nam do głowy - mówi Voutilainen
Najwięcej o miedzi dowiesz się od specjalistów Cupori- zapraszamy do kontaktu.