Systemy VRF i VRV bazują na ciągłej zmianie ilości czynnika chłodniczego, który krąży w układzie urządzenia. Za jego ilość odpowiada zawór rozprężny, regulując odpowiednią do oczekiwanej temperatury wartość i tworząc obieg chłodniczy. Na dodatkową regulację ilości przepływającego czynnika chłodniczego, pozwala także zastosowanie w systemach VRF i VRV sprężarek inverterowych. Tak skonstruowany układ przekłada się na maksymalną efektywność klimatyzacji, a co za tym idzie komfort jej użytkowników.
Klimatyzacja typu VRF, czyli Variable Refrigeration Flow, w dosłownym tłumaczeniu oznacza tę, bazującą na zmiennym przepływie czynnika. Klimatyzacja VRV, czyli Variable Refrigerant Volume to ta, której układ wykazuje zmienną objętość czynnika chłodniczego. Sposoby definiowania pojęć różnią się więc minimalnie.
W praktyce klimatyzacja typu VRF i VRV to dokładnie te same systemy, obejmujące układy VRF, czyli te o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego. Skąd wobec tego różnorodność nazewnictwa? Symbol VRV, którym opatrzone są niektóre modele klimatyzacji, to zastrzeżona nazwa, z której korzysta producent Daikin. VRV nie różni się jednak w żaden sposób w zakresie sposobu działania i zastosowanego w niej układu od VRF - ma jedynie charakter nazwy własnej, sygnujące produkty marki Daikin.
W zakresie budowy konstrukcyjnej VRF i VRV nie różnią także znacząco się od układów zastosowanych w klimatyzacjach typu split. W podobny sposób bazują one na rozlokowaniu w pomieszczeniach, objętych procesem klimatyzacji, jednostek wewnętrznych - w większości przypadków możemy nawet zastosować dokładnie te same modele, co w klimatyzacji typu split. Systemy VRF i VRV działają w oparciu o wspomniany już agregat ze sprężarkami inverterowymi, które regulują ilość zastosowanego w układzie czynnika chłodniczego. Kluczową różnicą pomiędzy takimi systemami a klimatyzacjami split jest jednak metoda połączenia jednostek z agregatem. Warto pamiętać także o tym, że jednostki zewnętrzne do VRF i VRV są znacznie bardziej skomplikowane niż stosowane w układach split agregaty.
Do niezaprzeczalnych zalet układów VRF i VRV należy elastyczność. Do jednostek zewnętrznych możemy podłączyć nawet kilkadziesiąt wewnętrznych, tworząc instalacje o długości do 1000 m. Zyskujemy możliwość klimatyzowania wielu pomieszczeń (np. biurowych) z poziomu jednego, centralnego układu. Możemy także sukcesywnie rozbudowywać system, dodając do niego kolejne jednostki. Dodatkowo klimatyzacje VRF i VRV oferują ogromne możliwości funkcjonalne - np. są w stanie pracować w bardzo niskich temperaturach, co pozwala na użytkowanie ich także zimą.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (A.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl