Zasady montażu klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Jak wygląda montaż klimatyzacji w mieszkaniu bloku? Czy jest to możliwe na ścianie budynku, czy tylko na balkonie?Poniżej najważniejsze, co powinieneś wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu.


Zacznijmy od tego, że klimatyzację jak najbardziej można zainstalować w budynku wielorodzinnym. Warto jednak najpierw skorzystać z konsultacji firmy, która montuje takie urządzenia, by ocenić na miejscu warunki. Poza tym zanim podejmiemy decyzję o instalacji, trzeba także skontaktować się ze wspólnotą czy administratorem budynku, by poinformować o naszym zamiarze i dowiedzieć się, jakie są zalecenia dotyczące jej montażu.

Dobrze wybrane

Poszukując odpowiednich dla nas urządzeń, w pierwszej kolejności musimy określić, które pomieszczenia w mieszkaniu chcemy chłodzić. Wtedy firma instalacyjna zweryfikuje możliwości montażowe i dobierze odpowiednie urządzenie. Ważne, by została odpowiednio dopasowana wydajność klimatyzacji, wymiary jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, ich wygląd, kolor i wyposażenie. Są także różne rodzaje klimatyzatorów - ścienne (jak np. Daikin Stylish FTXA-BS, EMURA FTXJ-MW, czy niskobudżetowy model SENSIRA+ FTXC-B), przypodłogowe (np. Daikin FVXM- N9) oraz kanałowe, zwane ukrytymi (jak model FDXM-F9). Montując klimatyzację trzeba wykonać odpowiednie instalacje, a dokładnie freonową, sterującą, skroplinową i zasilającą. Freonowa jest prowadzona w rurkach miedzianych w izolacji, sterująca potrzebuje przewodu łączącego pracę jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, skroplinowa to rurki odprowadzające skropliny na zewnątrz oraz zasilająca do agregatów zewnętrznych Daikin. Instalacje są prowadzone we wcześniej wykonanych bruzdach (wewnątrz pomieszczeń), a gdy nie ma takiej możliwości, prowadzi się ją w białych plastikowych korytach montażowych.

Kto wydaje zezwolenia?

Planując montaż klimatyzacji, warto skontaktować się z zarządem wspólnoty mieszkaniowej lub administracją. Najczęściej dysponują oni gotowymi formularzami, które należy jedynie wypełnić. Co trzeba wiedzieć o wybranym modelu klimatyzatora, by złożyć taki formularz? Najczęściej są to takie informacje jak: firma, model i typ urządzenia, wymiary i waga jednostki zewnętrznej, zasilanie klimatyzatora [V], moc klimatyzatora elektryczna [kW], poziom ciśnienia akustycznego (hałasu) jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej [dB]. Istotnym aspektem są wytyczne odnośnie odprowadzenia skroplin. W lokalach w stanie deweloperskim odprowadza się je najczęściej do kanalizacji należącej lokalu. Natomiast w mieszkaniach już wykończonych do dowolnego zbiornika.Wymagane dane technicznych wybranego klimatyzatora można uzyskać od firmy instalacyjnej.

Zadbajmy o ciszę

Wybierając klimatyzację sprawdźmy jak głośno pracuje jednostka zewnętrzna, by hałas nie był uciążliwy dla sąsiadów. Chcąc zamontować cichą jednostkę, warto wybrać Daikin Stylish FTXA-A / RXA-B, która charakteryzuje się cichą pracą (praca nominalna to 46 dB) oraz funkcją cichej pracy nocnej. Oczywiście agregat powinien byćzamontowany na podstawach lub wspornikach montażowych, które również amortyzują drgania podczas pracy urządzenia.

Gdzie można montować jednostkę zewnętrzną?

Teoretycznie może być zainstalowana na balkonie, na ścianie budynku (np. pod oknem ), na dachu bloku. Najczęściej jednostki zewnętrzne montowane są jednak na balkonach. Co ważne, montaż na balkonie powinien być w takim miejscu, by urządzenie nie zmieniało elewacji – czyli na podłodze lub na ścianie, ale do wysokości balustrady. Jednostka podwieszona wysoko (z uwagi na brak miejsca na podłodze balkonu) jednak niekorzystnie wpływa na wygląd elewacji. Z kolei na dachu budynku klimatyzację montuje jest najczęściej na podstawach montażowych, w miejscu uzgodnionym z administratorem budynku. Jak należy odprowadzać skropliny? Skropliny, które powstają podczas pracy klimatyzacji muszą być odprowadzone na zewnątrz. Woda z rurki odpływowej nie może kapać na balkon, a tym bardziej na elewację. Dlatego można ją odprowadzać albo do spustu w podłodze balkonu, albo (najczęściej wybierana opcja) do pojemnika czy ładnej donicy (należy pamiętać o jej opróżnianiu). Co ciekawe, w związku z tym, że klimatyzacja staje się w Polsce coraz częściej instalowana, niektórzy deweloperzy stawiają budynki od razu z systemem klimatyzacji doprowadzonym do każdego mieszkania. Innym rozwiązaniem są budynki z wyznaczonymi miejscami do montażu jednostek zewnętrznych, co pozwala uniknąć „bałaganu” na elewacji.