Zabezpiecz klimatyzator przed śniegiem, lodem i wilgocią – jak to zrobić?

Jednostki zewnętrzne klimatyzatora narażone są na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zwłaszcza zimą należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie przed śniegiem, lodem i wilgocią. To w tym okresie występuje największe ryzyko uszkodzenia urządzenia, co może generować dodatkowe koszty. Z tego artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć klimatyzator na okres jesienno-zimowy oraz jak tego nie robić. Zapraszamy do lektury. 

Dlaczego warto zakryć klimatyzator zewnętrzny zimą?

Choć jednostki zewnętrzne z klimatyzatorów powstają z wytrzymałych materiałów, to jednak warto zadbać o ich dodatkową ochronę. W ten sposób wydłuży się żywotność urządzenia oraz zredukuje ryzyko usterek wiążących się z kosztownymi naprawami. Zagrożenie dla klimatyzatora stanowią m.in.: śnieg, lód, wilgoć czy też suche liście. W związku z tym największe ryzyko występuje w okresie jesienno-zimowym. O ile cienka warstwa szronu nie powinna stanowić zagrożenia, o tyle duża warstwa śniegu lub lodu już tak. W ich skutek może dojść do uszkodzenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych klimatyzatora. Zagrożenie stanowi także lód spadający z wyższych kondygnacji, zwłaszcza gdy uderzy w żebra wężownicy. Wilgoć dostająca się do jednostki zimą może zamarznąć doprowadzić do jej uszkodzenia. To kilku kluczowych powodów, dla których warto zakrywać jednostki zewnętrzne zimą.

Skuteczna ochrona jednostki zewnętrznej zimą – jak to zrobić?

Klimatyzator powinien być przykryty w ten sposób, aby z jednej strony zabezpieczyć go przed śniegiem i lodem, a z drugiej umożliwić odprowadzanie wilgoci. Właśnie dlatego rekomenduje się wykorzystanie dedykowanych pokrowców. Powstają one z tzw. oddychających materiałów. Ponadto górną część urządzenia należy zabezpieczyć przed śniegiem i spadającym lodem. Dobrym wyborem jest położenie fragmentu sklejki lub innego wytrzymałego materiału. Aby w trakcie wiatru nie został zdmuchnięty, pamiętaj o jego dociążeniu. W tym celu można wykorzystać m.in.: woreczki z kamieniami czy też cegły. Jeżeli jednostka zewnętrzna znajduje się na tarasie i nie jest przytwierdzona do ściany, to można skorzystać z drewnianej obudowy. Aby zminimalizować niekorzystny wpływ wiatru i opadów na klimatyzator, wokół niego umieszcza się rośliny doniczkowe lub krzewy sadzone bezpośrednio do gruntu. Możliwości jest wiele. Ważne, aby wybrany rodzaj zabezpieczeń był skuteczny i bezpieczny dla urządzenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skonsultować się ze specjalistą. 

Czego unikać przy zabezpieczaniu klimatyzatora?

Nie tylko brak zabezpieczeń może powodować straty. Te mogą wystąpić również wtedy, gdy wykorzystuje się niewłaściwe materiały. Właśnie dlatego nie wolno zakrywać jednostki folią oraz innymi tworzywami sztucznymi. Uniemożliwiają one odprowadzanie wilgoci z urządzenia, co zwiększa ryzyko jego usterek. Długo utrzymująca się wilgoć przekłada się na rozwój pleśni, rdzy czy też zamarzanie wody w urządzeniu. Dodatkowo plastikowa ochrona to doskonałe miejsce dla owadów, które chętnie skorzystają z niej jako schronienia. Niestety one również mogą zamieszkać w klimatyzatorze i powodować niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl