Klimatyzatory ścienne to od wielu lat najchętniej kupowane urządzenia zapewniające w pomieszczeniach w upalne dni odpowiedni komfort cieplny. I choć ich podstawowym zadaniem jest chłodzenie, to obecnie klimatyzatory stały się zaawansowanymi technologicznie, wielofunkcyjnymi urządzeniami, które w zależności od upodobań i potrzeb użytkowników, pełnią jednocześnie dodatkowe role. W poniższym artykule przybliżymy czytelnikowi zarówno funkcje najbardziej popularne, jak i nowoczesne rozwiązania stosowane w klimatyzatorach najnowszej generacji.
Podstawowym zadaniem klimatyzatorów ściennych jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego, czyli doprowadzenie i utrzymanie w pomieszczeniach, optymalnych dla nas :
Współczesne klimatyzatory posiadają dodatkowo rozwiązania, dzięki którym możliwe jest:
Przede wszystkim musimy jasno sprecyzować nasze oczekiwania, a także zorientować się w możliwościach montażu samego urządzenia. Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne i montowane na stałe.
Klimatyzator przenośny to urządzenie typu monoblok – czyli takie, w którym wszystkie elementy zamknięte są w jednej obudowie. Jedynie ciepłe powietrze jest odprowadzane na zewnątrz specjalną rurą przez uchylone drzwi balkonowe lub okno. Klimatyzatory te wykorzystuje się w pomieszczeniach nie większych niż 20 – 30 m2, zwykle schładzanych okresowo (np. w sypialniach). Ich zaletą jest duża mobilność, brak konieczności wykonania jakichkolwiek prac montażowych, natomiast wadą to, że są ciężkie, głośne, zajmują dodatkowe miejsce na podłodze i wymagają częstego usuwania powstających skroplin.
składają się dwa elementy: jedna jednostka zewnętrzna ulokowana na ścianie zewnętrznej budynku (albo na jego dachu) oraz druga, jednostka wewnętrzna, zamontowana wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Obie jednostki połączone są przewodami z czynnikiem chłodniczym i podłączone do zasilania. Gdy do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych zostanie wiele jednostek wewnętrznych mamy do czynienia z klimatyzacją typu multi split. Rozwiązanie to jest realizowane w domach i dużych mieszkaniach, gdzie zastosowanie do każdego pomieszczenia jednostki typu split byłoby nieuzasadnione ekonomicznie, a dodatkowo montaż wielu jednostek zewnętrznych szpeciłby elewację budynku. Warto wspomnieć, że jednostki wewnętrzne mogą być również podłączone do klimatyzatorów kanałowych, tworząc razem z nimi układ klimatyzacji hybrydowej, w której kondygnacje poddasza chłodzone są przy pomocy kanałów wentylacyjnych, a w pomieszczeniach znajdujących się na niższych poziomach chłodzenie zapewniają wybrane jednostki wewnętrzne (ścienne, kasetonowe lub przypodłogowe).
Klimatyzatory ścienne są bardzo wydajne, ciche i pobierają niewiele prądu. Ich lokalizacja w pomieszczeniu (na ścianach, w odległości nie większej niż 10-30 cm od sufitu) wykorzystuje naturalne prawa fizyki (chłodniejsze powietrze opada w dół), dzięki czemu możliwy jest równomierny rozkład temperatury w całym wnętrzu. Klimatyzatory ścienne mają stosunkowo niedużą i estetyczną obudowę, w wielu kształtach i kolorach. Wśród dostępnych modeli z pewnością znajdziemy takie, które z powodzeniem można dopasować do charakteru naszego wnętrza, tak aby nie rzucały się w oczy i nie zaburzały jego aranżacji. Montaż klimatyzatora ściennego może być zrealizowany zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych (salonach, sypialniach, czy kuchniach), jak i w biurach, sklepach, czy punktach usługowych.
Wybierając klimatyzator ścienny, przede wszystkim określmy, jakie mamy potrzeby i oczekiwania. Odpowiedni model zapewni komfortowe warunki w naszym domu przez cały rok. Ustalmy zatem jaką wydajność (moc chłodniczą w kW) powinno mieć urządzenie, jakiej klasy energooszczędność nas zadowala, jakie funkcje dodatkowe są dla nas ważne, a jakie mogą stanowić atrakcyjny dodatek, ale nie są konieczne. Zwróćmy także uwagę na wygodę obsługi, jakość wykonania i warunki serwisu gwarancyjnego. Trzeba również podkreślić, że tak jak w każdych urządzeniach, im wyższa cena zakupu urządzenia, tym lepsza jest jego jakość. Droższe urządzenia wyprodukowane są z reguły z materiałów lepszej jakości, z większą precyzją wykonania, mają wyższą efektywność i klasę energetyczną, dłuższą gwarancję oraz wiele dodatkowych, bardziej zaawansowanych funkcji. Czasem warto więc zainwestować w droższy sprzęt, aby cieszyć się wymaganym poziomem komfortu i zapewnić sobie spokój użytkowania przez wiele następnych lat.
Montaż klimatyzatorów ściennych w domach i mieszkaniach (niezależnie od rodzaju klimatyzacji) powinien być wykonany przez fachowego instalatora z uprawnieniami F-gazowymi, dysponującego odpowiednim wyposażeniem. Czynności, jakie należy przeprowadzić, nie są proste, wymagają zarówno sporego doświadczenia, jak i specjalistycznych narzędzi rzadko używanych przez zwykłego majsterkowicza. Tylko profesjonalnie przeprowadzony montaż i pierwsze uruchomienie realizowane przez serwis, pozwolą nam zachować gwarancje producenta i zapewnią bezpłatną naprawę urządzenia w przypadku ewentualnych usterek. Rynek instalacyjny w Polsce jest tak duży, że znalezienie profesjonalnego serwisu i przeprowadzenie montażu systemów klimatyzacyjnych jest możliwe dla każdej lokalizacji.
Domową lub biurową klimatyzację powinniśmy serwisować dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Zwykle serwis klimatyzacji, który dokonuje montażu, może zapewnić nam również regularne, kompleksowe przeglądy serwisowe urządzenia oraz udzielać wskazówek co do jego konserwacji. Systematyczna kontrola urządzenia zapewnia nam utrzymanie parametrów jego pracy na odpowiednim poziomie, umożliwia wykrycie ewentualnych usterek jeszcze na wczesnym etapie ich powstawania, a także zabezpiecza przed rozwojem mikroorganizmów szkodliwych dla naszego zdrowia (odgrzybianie) – nie warto więc na nim oszczędzać.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (A.K)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl