Czy klimatyzacja wpływa na zdrowie i samopoczucie w okresie zimowym?

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne z powodzeniem można używać przez cały rok. Montuje się je zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i biurach i budynkach użyteczności publicznej. Odpowiednie ustawienia pracy klimatyzatora mogą korzystnie wpływać na samopoczucie i zdrowie użytkowników również w okresie zimowym. Sprawdź, na czym to polega.

Utrzymanie optymalnej temperatury powietrza

Pierwotnym przeznaczeniem klimatyzatorów jest chłodzenie powietrza w ciepłe dni. Oczywiście zimą nie ma takiej potrzeby. Właśnie dlatego producenci coraz częściej wyposażają swoje urządzenia w rozwiązania grzewcze. Wówczas klimatyzator z powodzeniem może być użytkowany jako dodatkowa forma wsparcia ogrzewania w nieruchomości lub podstawowe urządzenie grzewcze w chłodniejsze dni, gdy centralne ogrzewanie nie zostało jeszcze uruchomione. W ten sposób można zadbać o komfort cieplny użytkowników oraz o ich zdrowie i lepsze samopoczucie. Utrzymanie optymalnej temperatury powietrza w poszczególnych pomieszczeniach bezpośrednio przekłada się na codzienny komfort życia. 

Poprawa jakości powietrza, którym oddychamy 

Nie bez znaczenia jest także jakość powietrza, którym oddychamy. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na klimatyzatory wyposażone w dedykowane filtry. Dzięki nim można znacznie zredukować ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Minimalizuje to ryzyko występowania chorób układu oddechowego oraz poprawia samopoczucie użytkowników. Ma to znaczenie nie tylko dla alergików, choć w ich przypadku dobry klimatyzator może wyraźnie zmniejszyć objawy alergiczne. W okresie zimowym dotyczy to przede wszystkim neutralizacji drobinek kurzu w powietrzu. Prawidłowo ustawiona i eksploatowana klimatyzacja pozwala na dokładniejszą regulację poziomu wilgotności powietrza. Od niej również zależą nasz komfort i bezpieczeństwo. Zbyt suche powietrze może powodować objawy niepożądane ze strony skóry (sucha skóra), układu oddechowego (kaszel) czy też wysuszenie błony śluzowej nosa. Duża wilgotność powietrza również nie jest wskazana. Może zwiększać ryzyko powstawania szkodliwych pleśni i grzybów. Te drobnoustroje odpowiadają za sporą liczbę zachorowań. Do tego negatywnie wpływają na jakość i wytrzymałość urządzeń elektrycznych czy też materiałów wykończeniowych. 

Czy warto korzystać z klimatyzacji zimą?

Zdecydowanie tak. Nowoczesne modele od renomowanych producentów to urządzenia stworzone z myślą o całorocznej eksploatacji. Dzięki nim można zadbać o lepszej jakości powietrze oraz utrzymać pożądaną temperaturę. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby klimatyzacji używać odpowiedzialnie. Należy regularnie wymieniać filtry powietrza oraz nie przegrzewać, ani nie wyziębiać pomieszczeń. Takie działanie może negatywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie użytkowników oraz powodować dodatkowe koszty eksploatacyjne, których można uniknąć. Dobierz klimatyzator odpowiednio do swoich potrzeb i specyfiki obiektu, a następnie ciesz się jego prozdrowotnym działaniem przez 12 miesięcy w roku.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl