5 rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zamontujesz klimatyzację typu split

Klimatyzacja miejscowa to urządzenie o dość prostej konstrukcji. System składa się z dwóch jednostek - zewnętrznej, odpowiedzialnej za odprowadzanie ciepła oraz wewnętrznej – instalowanej w środku pomieszczenia, która odpowiada za rozprowadzanie schłodzonego powietrza.


Klimatyzator musi być podłączony do źródła zasilania, a obie jednostki połączone ze sobą przewodami chłodniczymi i sterującymi.

Prosty mechanizm działania klimatyzatorów typu split powoduje, że wiele osób rozważa ich samodzielny montaż. Czy słusznie? Sprawdź, co warto wiedzieć przed instalacją klimatyzacji w domu lub mieszkaniu.

Klimatyzację może zamontować tylko certyfikowany instalator

Zgodnie z prawem, instalacja klimatyzatora musi być wykonana przez certyfikowanego fachowca, który posiada uprawnienia fazowe i elektryczne. Tylko profesjonalny montaż daje ci pewność, że urządzenie będzie działać efektywnie i zgodnie z wymogami technicznymi.

Montaż klimatyzacji należy powierzyć certyfikowanemu instalatorowi. Zyskujesz wówczas gwarancję, że sprzęt będzie działał prawidłowo. 

Do instalacji klimatyzatora warto wybrać sprawdzone mocowania

Obie jednostki klimatyzatora są dosyć ciężkie, dlatego w trakcie ich montażu najlepiej wybrać mocowania od renomowanego producenta. Rawlplug posiada w swojej ofercie ponad 10 tys. produktów, w tym zamocowania lekkie, kotwy, kołki do styropianu, narzędzia ręczne i elektronarzędzia. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości łączników zyskujesz gwarancję, że finalny montaż będzie bezpieczny i pewny. 

Rawlplug to globalny producent zamocowań i elektronarzędzi, obecny na rynku od ponad 100 lat. 

Rodzaj urządzenia i miejsce jego instalacji nie powinny być przypadkowe

Aby dobrać odpowiedni klimatyzator do wielkości pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na moc chłodniczą urządzenia, która podawana jest w kW. Przykładowo, dla pomieszczenia o powierzchni około 25-35m² zaleca się klimatyzator o mocy chłodniczej wynoszącej 2,5kW. W przypadku większych pomieszczeń, o powierzchni 45-60m², odpowiedni będzie klimatyzator o mocy około 5kW. 

Oprócz specyfikacji technicznej samego urządzenia, ważne jest także miejsce jego instalacji. Jednostka wewnętrzna powinna być umieszczona z dala od mebli, zasłon, czy innych przedmiotów, które mogłyby przeszkadzać w równomiernym rozprowadzaniu powietrza. Jednostka zewnętrzna z kolei musi znajdować się w takim miejscu, aby późniejsze wykonywanie serwisów czy przeglądów było bezproblemowe. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować położenie obu jednostek z instalatorem.

Przygotuj się na upały w trakcie zimy

Instalację klimatyzacji najlepiej zaplanować poza sezonem letnim, aby uniknąć długiego czasu oczekiwania na montaż i skorzystać z atrakcyjniejszych cen. Wiele klimatyzatorów posiada funkcję grzania, dzięki czemu ze sprzętu można korzystać również w czasie chłodniejszych dni. 

Regularna konserwacja urządzenia to gwarancja poprawności jego działania

Systematyczne przeglądy klimatyzatora, w tym czyszczenie filtrów i kontrola układu chłodniczego, są kluczowe dla jego efektywności energetycznej. Regularna konserwacja zapobiega także awariom i wydłuża żywotność urządzenia. Podstawowe czynności konserwacyjne klimatyzatora, takie jak czyszczenie filtrów powietrza, możesz wykonać samodzielnie. Natomiast bardziej zaawansowane prace, takie jak kontrola poziomu czynnika chłodniczego, czyszczenie elementów jednostki zewnętrznej oraz sprawdzenie szczelności układu, powinny być wykonane przez certyfikowanego specjalistę.