W układzie klimatyzatora krąży czynnik chłodniczy (freon czy bardziej ekologiczne, np. R407c lub R410a). W warunkach normalnych jest to gaz, jednak pod wysokim ciśnieniem, wytwarzanym przez sprężarkę, przechodzi się w skraplaczu z postaci gazowej w ciecz. Przepływa ona do parownika jednostki wewnętrznej, zainstalowanej w pomieszczeniu. Wentylator powoduje przechodzenie powietrza w pomieszczeniu przez żebra parownika. Czynnik chłodniczy odbiera ciepło od powietrza i ochładza je, zamieniając się z cieczy w parę, zaś zimne powietrze jest chłodzone i wdmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. Natomiast czynnik chłodniczy przechodzi znów przez zainstalowany na zewnątrz skraplacz i tam ciepło pobrane z pomieszczenia jest oddawane do otoczenia budynku.
W niektórych typach urządzeń (klimatyzatory z funkcją grzania) opisany wyżej obieg ten można odwrócić i wtedy klimatyzator może być wykorzystany, jako grzejnik. Wtedy jednostki – zewnętrzna i wewnętrzna - zamieniają się rolami. Ciepło jest pobierane z zewnątrz i przenoszone do pomieszczenia. Jednak taki klimatyzator może się sprawdzić głownie jesienią lub wiosną, natomiast zimą podczas mrozu jego moc cieplna nie wystarczy do odpowiedniego ogrzania pomieszczenia. W takiej sytuacji, o ile w budynku nie ma innego systemu ogrzewania (np. kaloryferów), wymagane jest zainstalowanie pompy ciepła – gruntowej lub powietrznej
Czyste powietrze, którym oddychamy, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dobrym wyborem będzie klimatyzator, który może oczyścić powietrze z pyłów, alergenów, bakterii oraz pyłów. Szczególne jest to ważne dla alergików. Klimatyzatory standardowo posiadają filtry wstępne na wlotach powietrza. Jednak dodatkowo mogą być wyposażone w filtry klasy EPA (Efficiency Particulate Air ; skuteczne filtry powietrza) lub HEPA (High Efficiency Particulate Air, wysokoskuteczne filtry powietrza). Część filtrów potrafi pochłaniać niemiłe zapachy, w tym dym tytoniowy. Niektóre klimatyzatory posiadają również specjalne siatki filtrujące IFD z możliwością generowania elektryczności statycznej, która dodatkowo przyciąga pyły i powoduje osiąganie bardzo wysokiej skuteczności oczyszczania powietrza. Zaawansowane modele osiągają wartość wskaźnika dostarczania czystego powietrza CADR; ang. clean air delivery rate) nawet na poziomie 300 m3/h. Wskaźnik ten jest miarą wydajności oczyszczaczy powietrza, uwzględniającą skuteczność filtracji i podaje, jaką objętość czystego w 100% powietrza dane urządzenie dostarcza w ciągu 1 godziny.
Jonizacja powietrza
Jony ujemne, których jest zwykle niedobór powodują, że powietrze jest rześkie i świeże. Jonizator powietrza oczyszcza powietrze z kurzu i roztoczy, skutecznie wytrąca alergeny, roztocza, pyłki kwiatowe i roślinne. Ujemnie zjonizowane powietrze poprawia nasze samopoczucie i koncentrację, działa anty stresowo i regenerująco na organizm człowieka.
Sterylizacja promieniami UV
Promienie ultrafioletowe UVC (o długości fali od 270 do 280 nm), emitowane przez diody LED niektórych modeli klimatyzatorów, wykazują silne działanie dezynfekujące oraz biobójcze. Naświetlanie powietrza przepływającego przez klimatyzator eliminuje ponad 90% (niektórzy producenci podają nawet >99,9%) zawartych w nim bakterii, wirusów i pleśni. Dodatkowo wykazano, ze promieniowania UV-C hamuje rozwój wirusa SARS-CoV-2 na poziomie 99,99%. Promieniowanie nie wydostaje się poza urządzenie, dlatego też taki klimatyzator jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych.
Osuszanie powietrza
Osuszanie powietrza zachodzi w klimatyzatorach naturalnie w trybie chłodzenia. Jednak można to wykorzystać do osuszenia nadmiernie wilgotnego powietrza (ponad 60%), poprzez włączenie funkcji DRY, dostępnej w niektórych urządzeniach. Wówczas wentylator pracuje na najniższych obrotach i dzięki różnicy temperatur pomiędzy powietrzem zaciąganym, a wymiennikiem jednostki wewnętrznej, następuje wykroplenie wilgoci znajdującej się w powietrzu. Niektóre klimatyzatory posiadają możliwość automatycznego włączenia tej funkcji.
Odszranianie klimatyzatora
Odszranianie, czyli funkcja DEFROST, dotyczy klimatyzatorów z funkcją grzania. Celem tego zabiegu jest usuwanie lodu lub szronu z jednostki zewnętrznej. Gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej punktu rosy, para wodna zawarta w powietrzu skrapla się na chłodnicy i tworzy warstwę szronu lub lodu. Może ona zablokować przepływ powietrza i obniżyć wydajność klimatyzatora. Po włączeniu funkcji DEFROST klimatyzator odwraca obieg czynnika w układzie, czyli zmienia tryb pracy na chłodzenie. Wtedy jednostki zewnętrzna ogrzewa się i lód się roztapia. W wielu modelach klimatyzatorów odszranianie włącza się automatycznie. Niektóre klimatyzatory posiadają funkcję HDT (Hybrid Defrosting Technology), czyli odszraniania hybrydowego. Dzięki niej system działa stabilnie i bezpiecznie. Średni czas odszraniania skraca się do zaledwie 2-3 minut.
Auto osuszanie wymiennika jednostki wewnętrznej
Jest funkcja automatycznego osuszania wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej klimatyzatora, czyli parownika. Dzięki niej ograniczany jest rozwój drobnoustrojów w klimatyzatorze.
Samooczyszczanie wymiennika jednostki wewnętrznej
Jest to funkcja automatycznego usuwania zanieczyszczeń z wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej klimatyzatora.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w klimatyzatorach
Niektórzy wiodący światowi producenci urządzeń klimatyzacyjnych wykorzystali technologię sztucznej inteligencji (artificial intelligence) w swoich produktach. Przykładem jest tu technologia G-AI Plus 2.0 jednej z tych firm. Zaawansowany algorytm AI rozpoznaje potrzeby użytkownika i dzięki temu klimatyzator automatycznie dostosowuje swoje parametry pracy tak, aby zapewnić ludziom maksymalny komfort cieplny, przy minimalnym zużyciu energii. Uwzględniane są też takie dane, jak: wielkość pomieszczenia, obciążenie cieplne, stopień nasłonecznienia oraz specyficzne parametry instalacji. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie energii przez klimatyzator nawet o 24%. Z kolei nowa seria klimatyzatorów innego producenta posiada funkcję AI Energy Mode, czyli opartego na sztucznej inteligencji zarządzania energią. Urządzenie analizuje wzorce użytkowania klimatyzacji przez mieszkańców domu i działa w połączeniu z funkcją AI Auto Cooling, czyli inteligentnego wyboru trybu pracy, w zależności od aktualnych warunków w pomieszczeniu. Według tej firmy takie klimatyzatory mogą zużywać nawet do 28% mniej energii, dzięki sterowaniu częstotliwością pracy kompresora oraz zarządzaniu poziomami temperatury, bez szkody dla komfortu cieplnego ludzi. Natomiast jeszcze inny producent wypuścił na rynek klimatyzator posiadający opartą na AI funkcję ECO, która ma umożliwiać uzyskanie oszczędności w zużyciu energii do 20%. Jednak, według wielu opinii w sieci, na razie AI w branży klimatyzacji to dopiero początek i na razie bardziej chwyt marketingowy, niż rzeczywiste korzyści dla użytkowników.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (P.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl