Klimatyzator - Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna

System klimatyzacji to doskonałe rozwiązanie nie tylko na upalne lata zapewniające chłodzenie jednego pomieszczenia lub kilku pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, ale także doskonała instalacja wspomagająca system centralnego ogrzewania w okresach przejściowych i grzewczych. W ostatnich latach system klimatyzacji staje się w polskich domach i mieszkaniach coraz bardziej popularny i coraz chętniej instalowany.


Decydując się na system klimatyzacji każdy inwestor zastanawia się, jaką jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną wybrać, aby spełniły jego oczekiwania, były ciche, niezawodne i tanie w eksploatacji. Ze względu na bardzo szeroki dostępny na rynku asortyment urządzeń chłodniczych, wybór odpowiedniej jednostki zewnętrznej i wewnętrznej może nie być łatwy. Zobacz, w jaki sposób dobrać odpowiednie klimatyzatory oraz odpowiedni system klimatyzacji i sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne systemy chłodzenia, czyli system split oraz multi split.

Jak działa system klimatyzacji?

Zasada działania instalacji chłodniczych opiera się na obiegu termodynamicznym czynnika chłodniczego i na współpracy pomiędzy jednostką zewnętrzną, wewnętrzną i instalacji freonowej, która łączy obie jednostki.

Obieg termodynamiczny umożliwia współpraca kilku najważniejszych podzespołów, na które składa się cały system. Są to: parownik, sprężarka, skraplacz oraz zawór rozprężny.

Parownik

Parownikiem często nazywana jest jednostka wewnętrzna, bo to właśnie w niej znajduje się parownik, umożliwiający odparowanie bardzo zimnego gazowego czynnika chłodniczego. Wskutek tego procesu dochodzi do odebrania ciepła z powietrza przepływającego przez wymiennik parownika, czyli z powietrza pomieszczenia, w którym pracuje jednostka wewnętrzna zawieszona na ścianie.

Sprężarka

Sprężarka jest sercem całego układu. Znajduje się w jednostce zewnętrznej, a odparowany w parowniku czynnik dostarczany jest do niej za pomocą instalacji chłodniczej stanowiącej parę przewodów miedzianych o określonej grubości. W sprężarce czynnik zostaje sprężony do ciśnienia w zakresie 8 - 12 barów, co podnosi również jego temperaturę do kilkudziesięciu stopni Celsjusza.

Skraplacz

W skraplaczu w jednostce zewnętrznej gorący czynnik termodynamiczny oddaje ciepło do otoczenia. Umożliwia to działanie wymiennika skraplacza oraz wentylatora, przetłaczającego powietrze zewnętrzne przez ten wymiennik. W wyniku tego procesu czynnik chłodniczy ochładza się i skrapla pozostając jednocześnie pod wysokim ciśnieniem.

Zawór rozprężny

W zaworze rozprężnym ochłodzony skroplony czynnik chłodniczy ulega gwałtownemu rozprężeniu. W wyniku zmiany ciśnienia z 8 - 12 barów do wartości około 2 barów obniża się także temperatura czynnika. Zawór rozprężny reguluje też ilość czynnika chłodniczego dostarczanego do parownika sterując zadaną temperaturą chłodzenia.

Charakterystyka jednostki wewnętrznej i zewnętrznej w systemie split i multisplit.

Zastosowanie, zasada działania i współpracy jednostki wewnętrznej i zewnętrznej zarówno w systemie split oraz multi split jest taka sama. System split i multisplit z założenia są jednak różnymi rozwiązaniami, dopasowanymi do konkretnych użytkowników i chłodzenia jednego bądź wielu pomieszczeń.

System split

System split to rozwiązanie przeznaczone do chłodzenia niewielkich mieszkań, kawalerek, pojedynczego pomieszczenia lub do niewielkich lokali użytkowych. System split stanowi połączenie jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej.

Jednostka zewnętrzna znajduje się zazwyczaj na zewnątrz budynku w niewielkiej odległości od znajdującego się wewnątrz klimatyzatora. Najczęściej wykorzystywanymi jednostkami wewnętrznymi w systemach split są klimatyzatory nasienne, ale ze względu na szeroki wybór jednostek split dostępnych na rynku możliwy jest również zakup innych typów klimatyzatorów split takich jak jednostki konsolowe montowane przy podłodze, jednostki kasetonowe i kanałowe montowane w przestrzeni sufitów podwieszanych oraz chłodnice instalowane na przewodach nawiewnych instalacji wentylacji mechanicznej umożliwiające lekkie schłodzenie powietrza nawiewanego.

System multi split

System multi split to doskonały produkt, który z powodzeniem może pracować nawet w dużych budynkach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej czy budynkach usługowych i schłodzić większe powierzchnie wymagające nawet bardzo dużej mocy chłodniczej lub mogące chłodzić kilka pomieszczeń w jednej chwili. Jest to możliwe dzięki temu, że praca systemu multi split wiąże się z wykorzystaniem nawet pięciu jednostek wewnętrznych, obsługiwanych z jednej jednostki zewnętrznej. Wielką zaletą, jaką cechują się jednostki wewnętrzne multi split jest bardzo szeroki wybór oferty dostępnych mocy, wyglądu i dodatkowych funkcji jednostek wewnętrznych oraz szerokie zastosowanie wielu urządzeń umożliwiających niezależne chłodzenie kilku pomieszczeń w jednej chwili i dostosowanie temperatury w każdym z tych pomieszczeń do aktualnych potrzeb użytkowników.

Klimatyzacja wewnętrzna a skropliny – sposoby odprowadzania

Klimatyzatory, w wyniku pracy i przeprowadzania procesu chłodzenia powietrza w pomieszczeniach generują powstawanie skroplin, które należy odprowadzić do systemu kanalizacji. Chłodzenie powietrza powoduje zmniejszenie jego pojemności wilgotnościowej, w wyniku czego możliwe powstanie nawet kilku litrów skroplin w ciągu godziny pracy jednostki wewnętrznej. Ze względu na te fakty, konieczne jest wykonanie instalacji, która zagwarantuje skuteczne i odpowiednio szybkie odprowadzenie skroplin. Odpowiednie wykonanie odpływu kondensatu to gwarancja poprawnej pracy jednostek wewnętrznych w systemach klimatyzacji. Istnieje kilka sposobów wykonania skutecznego odpływu kondensatu z klimatyzatorów wewnętrznych:

  • Wykonaniu odpływu skroplin za pomocą wbitych w ściany przewodów elastycznych lub sklejanych sztywnych przewodów z PCV o średnicy 16mm. Taki odpływ skroplin wyposażony w syfon jest następnie wpinany do najbliższej rury kanalizacyjnej
  • Wykonanie odpływu skroplin poprzez przewiert przez ścianę zewnętrzna i poprowadzenie instalacji kondensatu pod elewacją poza budynek. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku bezpośredniego montażu klimatyzatora na ścianie zewnętrznej
  • Wykonanie odpływu kondensatu wspomaganego pompką skroplin montowaną w obudowie klimatyzatora. Takie rozwiązanie umożliwia przetłoczenie skroplin wyżej lub dalej. Zakup dodatkowej pompki skroplin umożliwia wykonanie odpływu skroplin w przypadku gdy w bezpośredniej bliskości klimatyzatora nie jest dostępny przewód kanalizacji lub gdy wpięcie odpływu skroplin do najbliższego punktu kanalizacyjnego uniemożliwia wykonanie instalacji z odpowiednim spadkiem.

Jednostki wewnętrzne - dodatkowe funkcje klimatyzacji.

W systemach klimatyzacji jednostki wewnętrzne służą przede wszystkim do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach, w których są zainstalowane. Planując zakup tego typu urządzeń chłodniczych warto zauważyć, że chłodzenie to nie jedyna funkcja jaką spełniają klimatyzatory, dlatego warto przejrzeć oferty co najmniej kilku producentów i wybrać klimatyzatory, które posiadają także dodatkowe udogodnienia, dzięki którym praca klimatyzacji będzie jeszcze bardziej efektywna i komfortowa. Na jakie dodatkowe funkcje, jakie posiadają jednostki wewnętrzne warto zwrócić uwagę przy zakupie systemu klimatyzacji?

Praca w trybie grzania

Chłodzenie to nie jedyna funkcja dobrej klasy klimatyzatora. Jednostka wewnętrzna w nowoczesnym systemie klimatyzacji wyposażonym w system wykorzystujący sprężarkę inwerterową może pracować w trybie grzewczym. Takie klimatyzatory mają możliwość odwrócenia obiegu termodynamicznego i ogrzewania powietrza w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane. Wybór takiego systemu klimatyzacji, w której jednostka wewnętrzna umożliwia grzanie powietrza umożliwia wsparcie systemu centralnego ogrzewania w okresach grzewczych, a w okresach przejściowych całkowite przejęcie funkcji grzania pomieszczenia.

Dodatkowa filtracja powietrza w pomieszczeniu

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w wysoko skuteczne filtry hepa, filtry antybakteryjne, węglowe oraz w jonizatory powietrza. Tak skuteczna filtracja to dodatkowy atut wykorzystania dobrej klasy systemów klimatyzacji w domach, mieszkaniach i biurach. Jednostka wewnętrzna wyposażona w filtry hepa umożliwia usuwanie z powietrza tak drobnych zanieczyszczeń jak cząstki pyłu zawieszonego PM 2,5 oraz PM 10. Dodatkowo, jeśli jednostka wewnętrzna wyposażona jest w filtr antybakteryjny pokryty specjalistycznymi preparatami antybakteryjnymi obniża w 99% ilość namnożonych bakterii zarówno w przetłoczonym powietrzu jak i na powierzchni wymiennika ciepła klimatyzatora.

Niektóre klimatyzatory wyposażone w jonizatory powietrza cechują się jeszcze wyższą sprawnością filtracji powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń, dzięki wytwarzaniu ujemnych jonów zatrzymujących na powierzchni filtrów bakterie, roztocza i alergeny. Jednostki wyposażone w filtry węglowe zatrzymują lotne związki organiczne występujące w zanieczyszczonym powietrzu oraz charakteryzują się znacznym stopniem uzdatniania powietrza z nieprzyjemnych zapachów.

Sterowanie Wi Fi

Sterowanie systemem klimatyzacji najczęściej odbywa się poprzez pilota umożliwiającego zdalną kontrolę jednostką wewnętrzną. Pilot umożliwia oczywiście sterowanie wszystkimi funkcjami urządzenia jednak wymaga obecności użytkownika w bezpośredniej bliskości klimatyzatora. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy wybrany klimatyzator oferuję możliwość sterowania za pomocą domowej sieci wi fi. Takie rozwiązanie znacznie podnosi komfort użytkowania i kontroli parametrów pracy instalacji chłodniczej. Podłączenie systemu klimatyzacji do sieci wi fi i sterowanie chłodzeniem z poziomu wygodnej i przejrzystej aplikacji z poziomu tabletu lub smartfonu umożliwia kontrolę nad systemem z dowolnego miejsca na świecie. Taki dostęp do systemu chłodzenia umożliwia między innymi schłodzenie pomieszczenia lub pomieszczeń budynku tuż przed powrotem z pracy lub z zakupów i przygotowanie odpowiedniego mikroklimatu w domu dokładnie wtedy, kiedy jest to potrzebne.