Klimatyzatory naścienne w budynkach nowych i modernizowanych

Nowoczesne trendy w nowym budownictwie oraz w budynkach modernizowanych, a także dbałość inwestorów o podnoszenie jakości, komfortu i zdrowia, powoduje i zachęca do instalacji coraz nowszych i lepszych rozwiązań zapewniających wysoką szczelność budynku, wysoką wydajność instalacji ogrzewania centralnego, instalację rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a w ostatnich coraz gorętszych latach coraz częściej inwestorzy decydują się także na instalację klimatyzatorów ściennych.


Klimatyzacja - co to jest i jak działa?

Klimatyzacja jest procesem obróbki powietrza, polegającym przede wszystkim na obniżeniu temperatury powietrza przepływającego przez wymiennik ciepła w klimatyzatorze. Zadaniem klimatyzacji jest ponadto utrzymanie zadanej temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym zlokalizowana jest jednostka wewnętrzna, a dzięki płynnej pracy sprężarki i współpracy w układem automatyki pomiarowej i sterującej wydajnością pracy urządzenia możliwe jest utrzymanie stałej zadanej temperatury bez względu na temperaturę powietrza zewnętrznego oraz innych zysków ciepła występujących w pomieszczeniu.

Poprawnie dobrana i działająca klimatyzacja zapewnia wytworzenie odpowiedniego mikroklimatu, tzn. takich warunków temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, które dają poczucie komfortu użytkownikom instalacji klimatyzacyjnej.

System klimatyzacji z powodzeniem może być instalowany i stosowany zarówno w nowych budynkach w budownictwie mieszkaniowym i w budynkach użyteczności publicznej jak i w modernizowanych lub remontowanych starszych budynkach.

Jak działają klimatyzatory naścienne?

Klimatyzatory ścienne, dzięki wbudowanemu wentylatorowi cyrkulacyjnemu, zasysają powietrze z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, tłoczą je przez wymiennik ciepła w którym dochodzi do obniżenia temperatury i wilgotności przepływającego powietrza, a następnie wtłaczają to powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Proces obniżenia temperatury powietrza przepływającego przez wymiennik w klimatyzatorze możliwy jest dzięki przeprowadzeniu przez układ jednostki wewnętrznej, jednostki zewnętrznej oraz instalacji freonowej obiegu termodynamicznego czynnika chłodniczego. Przeprowadzenie obiegu termodynamicznego umożliwiają: parownik w który wyposażona jest jednostka wewnętrzna oraz sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny znajdujący się w jednostce zewnętrznej.

Parownik

Obecność parownika w jednostce wewnętrznej umożliwia obniżenie temperatury powietrza przepływającego w wyniku pracy wentylatora przez jednostkę. Powietrze, przepływające przez klimatyzator ścienny trafia na wymiennik skraplacza przez który przepływa skroplony czynnik chłodniczy w bardzo niskiej temperaturze. Skroplony czynnik paruje pobierając ciepło przepływającego powietrza. Automatyka pomiarowa i regulacyjna zaworu rozprężnego podaje taką ilość czynnika chłodniczego do parownika, aby osiągnąć zadaną temperaturę powietrza opuszczającego wymiennik parownika.

Sprężarka

Sprężarka jest urządzeniem pracującym w jednostce zewnętrznej. Zadaniem sprężarki jest tłoczenie czynnika termodynamicznego w obiegu pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną oraz podniesieniu ciśnienia i temperatury odparowanego w parowniku czynnika chłodniczego. Czynnik chłodniczy ze sprężarki trafia do skraplacza.

Skraplacz

Dzięki pracy sprężarki w skraplaczu zsynchronizowanym z wymiennikiem ciepła oraz dzięki pracy radiatora jednostki zewnętrznej możliwe jest odprowadzenie pobranego w jednostce wewnętrznej ciepła do powietrza na zewnątrz budynku. Pracujący wentylator jednostki zewnętrznej umożliwia sprawny odbiór ciepła z wymiennika skraplacza czego następstwem jest obniżenie temperatury czynnika chłodniczego i jego przejście ze stanu gazowego w ciekły.

Zawór rozprężny

Praca zaworu rozprężnego umożliwia przeprowadzenie kolejnego cyklu obiegu termodynamicznego i dalszy odbiór ciepła z powietrza w pomieszczeniu, w którym pracuje jednostka wewnętrzna. Zawór rozprężny odpowiada za gwałtowne obniżenie ciśnienia pracy czynnika chłodniczego co skutkuje także nagłym obniżeniem jego temperatury oraz odpowiada za regulację ilości czynnika chłodniczego podawanego do parownika w klimatyzatorze ściennym umożliwiając regulację stopnia odbioru ciepła z przetłaczanego przez parownik powietrza.

Obieg termodynamiczny i praca systemu klimatyzacji jest możliwa także dzięki instalacji freonowej, czyli instalacji chłodniczej składającej się z pary miedzianych przewodów którymi transportowany jest czynnik chłodniczy w stanie ciekłym oraz w stanie gazowym pomiędzy agregatem zewnętrznym a klimatyzatorem wewnątrz budynku.

Klimatyzator ścienny: typy i rodzaje klimatyzatorów ściennych.

Jak dobrać klimatyzację? Wybór odpowiedniego typu klimatyzatora ściennego jest niezwykle ważną decyzją. Aby klimatyzator ścienny spełnił oczekiwania inwestora należy wziąć pod uwagę szereg rozwiązań i możliwości jakie oferują różne rodzaje jednostek klimatyzacyjnych oraz różne modele klimatyzatorów ściennych wiodących producentów. Aby dobrać odpowiednią dla siebie jednostkę warto poświęcić czas na sprawdzenie oferty najpopularniejszych i sprawdzonych marek klimatyzatorów, warto poznać jakie możliwości dają konkretne urządzenia i jakie funkcje oferują w standardzie, a jakie w dostępne są w wyższych modelach klimatyzatorów. Warto także udać się do profesjonalnej firmy zajmującej się sprzedażą, montażem oraz serwisem klimatyzatorów ściennych dla budynków nowych oraz modernizowanych. Zasięgnięcie porady u wykwalifikowanego projektanta tego typu systemów pozwoli na dobór jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które nie tylko spełnią oczekiwania inwestora, ale także zostaną odpowiednio dobrane w kontekście wydajności, mocy, odpowiedniej cichej pracy nawet w najwyższym obciążeniu, i które zagwarantują jak najniższe zużycie energii przy jak najwyższej sprawności pracy w trybie chłodzenia lub w trybie grzania.

Doświadczona firma znająca obecne trendy na rynku oraz najnowsze i najlepsze urządzenia zagwarantuje również doradztwo techniczne i dobierze odpowiedni typ jednostki do domu lub mieszkania swojego klienta w kontekście odpowiedniego rodzaju klimatyzacji tzn. klimatyzacji typu split lub typu multi split.

Klimatyzatory ścienne typu split

Klimatyzatory ścienne typu split to urządzenia, które cechuje wysoka wydajność, cicha praca oraz niskie zużycie energii elektrycznej. Jednostki klimatyzacyjne typu split to urządzenia składające się z jednej jednostki wewnętrznej, zainstalowanej zazwyczaj w sypialni głównej, w salonie lub w pomieszczeniu rekreacyjnym oraz z jednego agregatu zewnętrznego zlokalizowanego na dachu, na balkonie lub zawieszonego na elewacji budynku. Klimatyzatory ścienne typu split są najczęściej wykorzystywane w mieszkaniach, niewielkich domach jednorodzinnych lub w lokalach i budynkach usługowych

Współpraca pomiędzy jednostką wewnętrzną i jednostką zewnętrzną umożliwia instalacja freonowa złożona z pary przewodów miedzianych w izolacji, którymi pomiędzy jednostkami przepływa czynnik chłodniczy w postaci cieczy oraz pary. Przepływ czynnika termodynamicznego umożliwia przeprowadzenie obiegu termodynamicznego w efekcie którego w trybie chłodzenia schładzane jest powietrze w pomieszczeniu, w którym zlokalizowana jest jednostka wewnętrzna, a w przypadku wykorzystania jednostek inwerterowych użytkownicy klimatyzatorów tego typu zyskują również możliwość ogrzewania powietrza i funkcję pracy urządzenia w trybie grzania.

Klimatyzatory ścienne typu multi split

Wykorzystanie klimatyzatorów ściennych typu multi split umożliwia pracę w trybie grzania lub w trybie chłodzenia nawet do pięciu jednostek wewnętrznych, przy wykorzystaniu tylko jednego agregatu zewnętrznego. To rozwiązanie, które zapewni niezależne sterowanie instalacją klimatyzacji w kilku pomieszczeniach w zależności od zapotrzebowania lub wymagań każdego mieszkańca domu lub mieszkania. Klimatyzatory ścienne multi split są urządzeniami, które doskonale pracują nie tylko w biurach ale także w budynkach jednorodzinnych, w których praca pojedynczej jednostki typu split mogłaby być niewystarczająca lub mało efektywna w odniesieniu do wielkości pomieszczenia.

Agregaty zewnętrzne typu multi split, mimo obsługiwania nawet pięciu jednostek wewnętrznych charakteryzują się cichą pracą i bardzo wysoką wydajnością chłodzenia lub grzania.

Na co zwrócić uwagę przy doborze klimatyzacji w domu lub w mieszkaniu?

Dobór i montaż klimatyzatora ściennego, który spełni wszystkie wymagania inwestora pod względem oferowanych funkcji, sterowania i jakości to tylko jeden z wielu bardzo ważnych aspektów i kryteriów doboru klimatyzatorów ściennych. Dlatego dobór odpowiedniej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej warto powierzyć profesjonalnej firmie znającej również techniczne aspekty doboru instalacji typu split oraz multi split. Jakie są wiec techniczne aspekty doboru klimatyzacji w nowoczesnym oraz modernizowanym budownictwie?

Powierzchnia chłodzonego pomieszczenia:

Z technicznego punktu widzenia, najważniejszym kryterium na który należy zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora ściennego jest powierzchnia pomieszczenia lub pomieszczeń, które należy schłodzić. Oszacowanie wielkości pomieszczenia pozwala na odpowiedni dobór mocy chłodniczej, jaką będzie posiadała jednostka wewnętrzna oraz jednostka zewnętrzna współpracująca z nią. Pomiar powierzchni i kubatury pozwala na dość precyzyjne dopasowanie odpowiedniej pod względem wydajności instalacji.

Zazwyczaj skuteczne chłodzenie w całym pomieszczeniu umożliwia klimatyzator ścienny o wydajności odpowiadającej w przeliczeniu 1kW mocy chłodzenia na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni obsługiwanego pomieszczenia.

Poziom nasłonecznienia w chłodzonym pomieszczeniu:

Oszacowanie dodatkowych zysków ciepła w obsługiwanym pomieszczeniu przez okna pozwala na dokładniejszy dobór minimalnej wymaganej mocy jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Pomieszczenia o ekspozycji południowej i zachodniej, z dużą powierzchnią przeszkleń będą wymagały montażu klimatyzatora ściennego o większej mocy niż pomieszczenia o ekspozycji północnej lub wschodniej, gdzie zyski ciepła będą niższe.

Dobór i projekt odpowiedniej instalacji freonowej:

Dla poprawnego działania klimatyzatora zamontowanego na ścianie konieczne jest dopasowanie odpowiedniej instalacji freonowej. Kluczowy jest w tym przypadku dobór odpowiedniej grubości instalacji gazowej i cieczowej transportującej czynnik chłodniczy pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Instalacja freonowa o odpowiedniej średnicy przewodów miedzianych i o odpowiednich nie za krótkich i nie za długich jej odcinkach zapewni bezproblemowe i wydajne działanie urządzeń chłodniczych w upalne dni przez długie lata. Należy zwrócić uwagę również na to, że odpowiednio dobrana, zaprojektowana i wykonana instalacja freonowa to gwarancja komfortowej i cichej pracy urządzenia.

Odpowiednia lokalizacja jednostki zewnętrznej:

Klimatyzator ścienny nie powinien być instalowany w dowolnej lokalizacji. Zaleca się aby jednostka była montowana z dala od źródeł ciepła mogących zakłócić pracę czujnika temperatury. Nie powinna też być lokalizowana na ścianie, która może być narażona na długi czas ekspozycji na słońce. Nieodpowiednia będzie również lokalizacja, która spowoduje że klimatyzator ścienny będzie nawiewał chłodne powietrze bezpośrednio na miejsce wypoczynku lub stół w jadalni. Warto zasięgnąć rady firmy specjalizującej się w montażu urządzeń chłodniczych, która zaproponuje nie tylko komfortową lokalizację urządzenia, ale także odpowiednią z uwagi na wymagany dostęp serwisowy do konkretnego wybranego modelu klimatyzatora.

Klimatyzator ścienny to nie tylko chłodzenie

Poza wyżej wymienionymi aspektami technicznymi doboru klimatyzatorów, należy także zwrócić na dodatkowe możliwości i funkcje jakie daje wykorzystanie w domu nowym oraz modernizowanym systemu klimatyzacji. Klimatyzacja poza swoją podstawową funkcją chłodzenia powietrza w obsługiwanym pomieszczeniu daje swoim użytkownikom szereg dodatkowych korzyści i funkcji poprawiających komfort użytkowania. Na wybór idealnego klimatyzatora ściennego dla budynku nowego lub modernizowanego mogą mieć wpływ także dodatkowe funkcję i możliwości sterowania poprzez funkcjonalny pilot lub sieć Wifi za pomocą smartfonu. Na jakie dodatkowe funkcję i możliwości klimatyzatora ściennego zwrócić uwagę decydując się na montaż klimatyzatora ściennego?

Kontrola wilgotności powietrza w pomieszczeniu

Wielu czołowych producentów urządzeń klimatyzacyjnych umożliwia wykorzystanie jednostki wewnętrznej jako osuszacza powietrza. Jednostka wewnętrzna wyposażona w czujniki wilgotności powietrza umożliwiają usuwanie nadmiaru wilgoci z przetłaczanego powietrza. Powietrze zbyt wilgotne może potęgować uczucie dyskomfortu i zaduchu. Ponadto nadmiar wilgoci w powietrzu w domu lub mieszkaniu sprzyja wykwitom pleśni i grzybów na ścianach i krawędziach okien. Usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza przez klimatyzator ścienny umożliwia utrzymanie zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniu.

Filtracja i oczyszczanie powietrza

Jednostki wewnętrzne renomowanych producentów wyposażone mogą być w różnego rodzaju filtry. Filtry antybakteryjne, filtry węglowe i jonizacja powietrza poprawia jakość chłodzonego przez klimatyzator ścienny powietrza.

Filtry antybakteryjne chronią nie tylko przetłaczane powietrze przed skutkami mikrobiologicznego zanieczyszczenia powietrza ale również pozwalają na czystą pracę układu wymiennika ciepła w jednostce wewnętrznej. Dzięki zastosowaniu preparatów bakteriobójczych uniemożliwiają rozwój bakterii wewnątrz klimatyzatora umożliwiając higieniczną pracę urządzenia.

Filtry węglowe, w które mogą być wyposażone klimatyzatory ścienne umożliwiają usuwanie z powietrza nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych.

Niektóre modele klimatyzatorów wyposażone są dodatkowo w jonizatory powietrza. Jonizacja powietrza powietrza na przetłoczenie go przez dodatkowy filtr elektrostatyczny wytwarzający jony ujemne pozwalające na wychwytywanie mikroskopijnych cząstek zanieczyszczeń takich jak alergeny, roztocza i bakterie. To rozwiązanie szczególnie polecane dla osób cierpiących na alergie i przewlekłe lub nawracające często choroby górnego układu oddechowego.

Funkcja sterowania jednostką za pomocą WiFi

Decydując się na montaż klimatyzatora ściennego, warto wybrać modele umożliwiające sterowanie za pomocą WiFi. Rozwiązanie umożliwiające zdalne sterowanie klimatyzatorem ułatwia użytkownikom kontrolę parametrów pracy urządzenia. Dla wielu użytkowników możliwość sterowania klimatyzatorem z dowolnego miejsca w domu, a nawet z poza niego to dodatkowy atut poprawiających komfort użytkowania instalacji klimatyzacyjnej i umożliwiający kontrolę jego pracy i zużycia energii elektrycznej. Dla niektórych inwestorów kontrola pracy urządzenia przy użyciu pilota może okazać się nie wystarczająca dlatego możliwość wykorzystania połączenia internetowego w systemach sterowania wykorzystywanych w klimatyzatorach ściennych to bardzo duży atut.

Praca w trybie grzania

Klimatyzacja z funkcją grzania powietrza w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowana to dla większości jej użytkowników jedna z najczęściej używanych funkcji w okresie grzewczym. Wybór systemów klimatyzacji, w których jednostka zewnętrzna wyposażona jest w sprężarkę inwerterową oraz w zawór czterodrożny umożliwiający odwrócenie obiegu chłodzenia umożliwia ogrzanie wnętrza budynku nawet do 28 stopni Celsjusza za pomocą pojedynczego klimatyzatora zainstalowanego na ścianie.

Wyposażenie budynku w klimatyzację ze sprężarką inwerterową umożliwia zatem wspomaganie systemu centralnego ogrzewania zimą lub nawet rezygnację z jego uruchomienia jesienią lub wiosną. Funkcja grzania powietrza w pomieszczeniu za pomocą jednostki wewnętrznej pozwala na utrzymywanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu.

Pobór energii elektrycznej przez klimatyzator

W trosce o jakość otaczającego nas środowiska w nowych oraz modernizowanych budynkach warto instalować klimatyzatory ścienne, które zarówno w trybie grzania jak i w trybie chłodzenia cechuje jak najwyższa klasa energetyczna. Im wyższa klasa energetyczna jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, tym niższe rachunki za energię elektryczną dostarczoną do tych dwóch jednostek będzie musiał ponieść użytkownik klimatyzacji ochładzając lub ogrzewając pomieszczenie. Przed montażem instalacji klimatyzacji warto przejrzeć oferty różnych producentów i porównać ich produkty pod względem zużycia energii elektrycznej w odniesieniu do ich wydajności.

Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna: poziom głośności

Montaż klimatyzatora ściennego typu split w pomieszczeniu lub montaż klimatyzacji multi split w wielu pomieszczeniach w domu lub w mieszkaniu jest krokiem, który zdecydowanie podnosi komfort użytkowania i wypoczynku w tych pomieszczeniach. Jednak aby poziom komfortu i jakość wypoczynku był jak najlepszy, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wydajność, ale również na generowany hałas w trakcie gdy urządzenie pracuje z minimalną i maksymalną wydajnością. Niski poziom hałasu jednostki wewnętrznej podnosi jakość pracy urządzenia i poziom komfortu jego użytkowania dlatego przed wyborem konkretnego klimatyzatora ściennego koniecznie należy zwrócić uwagę na głośność pracy urządzenia w przypadku gdy uruchomiony jest najniższy tryb pracy urządzenia oraz w przypadku gdy uruchomiony jest tryb turbo umożliwiający bardzo szybkie skorygowanie temperatury w pomieszczeniu. Klimatyzatory pracujące cicho nawet na najwyższych obrotach to gwarancja wysokiego komfortu pracy w biurach i wysoka jakość wypoczynku w domach i mieszkaniach przy jednoczesnej szybkiej zmianie temperatury powietrza.