Klimatyzatory przenośne kontra klimatyzatory ścienne: którą opcję wybrać?

W ostatnich latach temperatury stale rosną i stają się szczególnie uciążliwe w miesiącach wakacyjnych. Upały utrudniają normalne funkcjonowanie, ale stanowią także zagrożenie dla zdrowia i życia osób starszych, schorowanych oraz dzieci. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na instalację klimatyzatorów w swoich mieszkaniach i domach. Które urządzenie szybko i skutecznie zapewni komfort termiczny? Przedstawiamy możliwe rozwiązania.


Klimatyzator ścienny − cichy i wydajny pogromca ciepła

Stacjonarny klimatyzator, który jeszcze kilka dekad temu był luksusem, dziś coraz częściej gości w polskich domach. Chłodzi, osusza, nawilża, a także oczyszcza powietrze, przez co podnosi jego jakość.  Wewnętrzna część urządzenia jest zazwyczaj montowana na ścianie, natomiast zewnętrzna − poza budynkiem. W zależności od modelu i mocy klimatyzatora, powyższe części mogą być od siebie oddalone o kilka lub kilkanaście metrów. Obie jednostki są ze sobą połączone rurami, a do ich instalacji konieczne jest wywiercenie otworu w ścianie. Może to zrobić wyłącznie doświadczony monter, który dodatkowo wytworzy w sprzęcie próżnię i wypełni ją freonem. Dla miłośników majsterkowania są jednak dostępne modele do samodzielnej instalacji. Do najważniejszych cech klimatyzatora ściennego można zaliczyć cichą pracę, która wpływa korzystnie na samopoczucie domowników. Dźwięk emitowany przez sprzęt na zewnątrz domu sięga 35 − 40 db. Urządzenie charakteryzuje się ponadto dużą wydajnością i nie wymaga rozszczelnienia okien podczas pracy. W nowoczesnych modelach klimatyzatorów dostępne są również dodatkowe funkcje. Większość urządzeń posiada wbudowane moduły Wi-Fi, które zapewniają zdalne sterowanie za pomocą komputera lub telefonu, również na odległość. Jest to niezwykle przydatna funkcja, która umożliwia ograniczenie zużycie prądu i pozwala dopasować temperaturę otoczenia do aktualnych potrzeb. Oprócz tego część modeli jest wyposażona w opcję inteligentnego czyszczenia i osuszania wnętrza czy sterylizacji UV. Minusem stacjonarnego klimatyzatora jest brak możliwości zmiany jego położenia i duże koszty instalacji sprzętu. Cena samego urządzenia to wydatek rzędu od dwóch do trzech tys. zł, montaż zaś powinien zamknąć się w dwóch tysiącach złotych. 

Klimatyzator przenośny − szybki sposób na ochłodę 

Alternatywną dla tradycyjnego systemu chłodzącego jest klimatyzator przenośny

, zwany również klimatyzatorem wolnostojącym lub monoblokowym. Wyglądem przypomina duży oczyszczacz powietrza, a zasada jego działania opiera się na zasysaniu, filtrowaniu i chłodzeniu powietrza, a następnie wydmuchiwaniu go na zewnątrz. Największą zaletą tego urządzenia jest fakt, że nie trzeba go montować. Jedyny zabieg, jaki należy przeprowadzić, to zainstalowanie na zewnątrz rury odprowadzającej gorące powietrze. Wykonywanie otworów w ścianie nie jest jednak konieczne, ponieważ elastyczną rurę można wyprowadzić przez uchylone okno. Kolejnym plusem jest niewygórowana cena urządzenia. Wolnostojący klimatyzator można kupić już za tysiąc złotych.  Ważną cechą urządzenia jest jego mobilność. Klimatyzator można z łatwością przestawić w inne miejsce, dzięki czemu może być używany w więcej niż jednym pomieszczeniu. Monoblok zapewnia także niemal natychmiastowe chłodzenie. Działa szybko i skutecznie.  Do największych wad wolnostojącego schładzacza należy stosunkowa niska wydajność i duża energochłonność. Urządzenie pracuje głośno i ma ograniczony zasięg chłodzenia. Kolejny problem to konieczność ustawienia klimatyzatora w pobliżu okna, które na czas działania urządzenia musi być uchylone. Trzeba również pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemnika, w którym dosyć szybko zbiera się woda. 

Klimatyzator stacjonarny czy wolnostojący − który wybrać?

Zarówno klimatyzator stacjonarny, jak i przenośny, zapewniają przyjemne uczucie chłodu w upalne dni. Urządzenia z pierwszej grupy są wydajniejsze i bardziej ekonomiczne w eksploatacji, jednak koszt zakupu i montażu sprzętu jest wyższy niż w przypadku modeli wolnostojących. Ponadto do ich instalacji konieczne jest ingerowanie w strukturę budynku, w którym trzeba wywiercić otwory, przez które przejdą rury.  Klimatyzator przenośny to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim chłodzeniu bez inwazyjnego montażu. Tego typu sprzęt jest mniejszy, tańszy i można go przenosić z miejsca na miejsce. Jest dostosowany do pracy w sypialni, salonie czy biurze.  Bez względu na zastosowany system chłodzenia, trzeba pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwa. Podczas użytkowania klimatyzatora należy unikać kierowania strumienia powietrza bezpośrednio w kierunku twarzy. Nie powinno się go zatem montować tuż nad łóżkiem, sofą czy biurkiem. Ulokowanie sprzętu w odpowiednim miejscu zapewni komfort termiczny, a także zmniejszy ryzyko rozwoju infekcji gardła i podrażnienia oczu.