W poniższym artykule przyjrzeliśmy się funkcjom i pracy jakie charakteryzują standardowy klimatyzator domowy, pokażemy Ci także jak działa klimatyzator przenośny i jakie są jego zalety oraz cechy, które odróżniają go od tradycyjnej klimatyzacji. Jeśli chcesz się przekonać, czy warto inwestować w klimatyzator pokojowy koniecznie poświęć chwilę czasu na lekturę tego artykułu!
Tradycyjne systemy klimatyzacji stacjonarnej opierają się na działaniu dwóch jednostek: jednostki zewnętrznej, zlokalizowanej najczęściej na elewacji budynku, której zadaniem jest oddawanie ciepła z budynku do otoczenia oraz jednostki umiejscowionej wewnątrz pomieszczenia, która to ciepło odbiera. Taki rodzaj klimatyzacji wymaga montażu dwóch jednostek, ale także systemu rur, w których przepływa czynnik chłodzący. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, jaki budynek wymaga klimatyzowania. Klimatyzatory kanałowe oraz klimatyzatory kasetonowe (montowane w sufitach podwieszanych) najczęściej montowane są w budynkach użyteczności publicznej, urzędach, szpitalach itp. Dla domów jednorodzinnych przeznaczone są klimatyzatory ścienne. Montaż klimatyzacji stacjonarnej nie zawsze jest jednak możliwy. Inwestor może zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami, wśród których wymienić należy:
Schładzanie powietrza jest możliwe nie tylko za pośrednictwem klimatyzacji stacjonarnej. Coraz większą popularnością podczas wyboru klimatyzacji do pokoju czy mieszkania cieszą się mobilne klimatyzatory przenośne, które wyróżnia podobna efektywność chłodzenia, co klimatyzację wyposażoną w agregat na zewnątrz budynku i instalację chłodniczą. Taki rodzaj klimatyzatorów przenośnych to klimatyzacja typu monoblok, gdzie cały układ zamknięty jest w jednym urządzeniu.
W sytuacji, w której ze względów technicznych lub ekonomicznych nie jest możliwy montaż klimatyzacji tradycyjnej, warto wybrać klimatyzator przenośny. Urządzenia kompaktowe przeznaczone do chłodzenia powietrza składają się tylko z jednostek wewnętrznych. Klimatyzacja do domu tego typu to po prostu jedno urządzenie, w którym szczelnie zamknięty jest układ chłodniczy umożliwiający odbiór ciepła ( parownik, sprężarka oraz kompresor). Standardowy klimatyzator przenośny to także rura, którą należy umieścić na parapecie zewnętrznym okna lub innym otworze na zewnątrz budynku.
Parowniki w klimatyzatorze przenośnym umożliwia odbiór ciepła z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, które chcemy schłodzić. Dochodzi do tego dzięki dostarczeniu do parownika skroplonego czynnika chłodniczego pod niskim ciśnieniem i w bardzo niskiej temperaturze.
Przepływ powietrza przez parownik powoduje, że ciepłe powietrze oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu obniżając swoją temperaturę i doprowadzając do odparowania czynnika chłodniczego trafiającego następnie do sprężarki.
W skraplaczu gorący, odparowany czysty propan ulega ochłodzeniu przez przepływ powietrza, które specjalnym rękawem montowanym do klimatyzatora przenośnego i okna zewnętrznego jest odprowadzane na zewnątrz budynku co pozwala na usunięcie ciepłego powietrza z mieszkania. Aby usuwanie powietrza z budynku nie powodowało podciśnienia w mieszkaniu obsługiwanym przez klimatyzator przenośny, najlepiej wybrać klimatyzator przenośny dwururowy, który zapewnia zamknięty obieg powietrza odbierającego ciepło z parownika.
Skroplony czynnik dostarczany jest na zawór rozprężny, w którym dochodzi do gwałtownego obniżenia ciśnienia i temperatury czynnika i umożliwia powtórzenie procesu całego obiegu termodynamicznego odbywającego się w klimatyzatorze przenośnym.
Praca klimatyzatora przenośnego jest taka sama jak funkcje tradycyjnego systemu. Urządzenie pracuje w trybie chłodzenia, odbierając ciepłe powietrze i wyrzucając je na zewnątrz pomieszczenia. Jednakże klimatyzator pokojowy wyróżnia się łatwością instalacji. Nie ma tutaj skomplikowanego systemu rur, ingerencji w konstrukcję i elewację budynku ani wiercenia ścian. Klimatyzator przenośny umieszczamy w dowolnym pomieszczeniu domu: jeden koniec rury lokalizujemy w otworze urządzenia, drugi wystawiamy przez okno. Następnie podłącz klimatyzator przenośny do prądu i ustaw preferowany tryb chłodzenia.
Klimatyzatory domowe bez jednostek zewnętrznych gwarantują użytkownikom nie tylko napływ chłodnego powietrza. Te urządzenia przeznaczone są także do oczyszczania powietrza i posiadają inne, dodatkowe funkcje, w tym funkcję grzania, ale także dodatkowe tryby pracy:
Decydując się na zakup stacjonarnego, domowego klimatyzatora przenośnego musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów: należy pamiętać, że nie wszystkie, dostępne urządzenia na rynku sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i będą odpowiadały naszym preferencjom. Na co więc kłaść szczególny nacisk w trakcie zakupów?
Szeroka oferta klimatyzatorów przenośnych jakie oferują czołowi producenci nie ułatwia wyboru użytkownikowi. W podjęciu decyzji może pomóc ranking klimatyzatorów przenośnych najchętniej wybieranych przez klientów na polskim rynku. Zastanawiasz się, jaki klimatyzator przenośny wybrać? Z kilku opcji warto zwrócić uwagę na:
Klimatyzatory przenośne: zalety
Jeżeli klimatyzacja split z różnych względów nie jest dla Ciebie odpowiednia lub istnieją przeciwwskazania techniczne do jej montażu, warto zdecydować się na mobilny klimatyzatory domowy. Co wyróżnia klimatyzator przenośny, który nie jest wyposażony w jednostkę zewnętrzną? Do zalet klimatyzatorów przenośnych należą:
Klimatyzator przenośny nie wymaga zastosowania agregatu zewnętrznego oraz wykonania instalacji chłodniczej, a warto nadmienić, że są to prace generujące spore nakłady finansowe: koszty wykonania takiej instalacji to nawet 2 - 2,5 tysiąca złotych za każdą jednostkę wewnętrzną. Możliwość montażu instalacji chłodniczej nie zawsze istnieje: zwłaszcza w mieszkaniach znajdujących się w blokach lub budynkach i kondominiach zarządzanych przez spółdzielnię mieszkaniową inwestorzy nie otrzymują zgody na umieszczenie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku.
W takich przypadkach wykorzystanie klimatyzatorów przenośnych okazuje się być to doskonałym rozwiązaniem, które umożliwia schłodzenie pomieszczeń bez konieczności montażu agregatu na zewnątrz budynku, co znacznie wpływa na komfort przebywania mieszkańców w swoich mieszkaniach, zwłaszcza w upalne dni, kiedy gorące powietrze szybko napływa do wnętrz i powoduje dyskomfort termiczny.
To preferencje inwestora warunkują, jaki klimatyzator przenośny wybrać do swojego domu. Znasz już zalety jakimi wyróżniają się przenośne klimatyzatory. Pamiętaj, że choć główne przeznaczenie klimatyzatora domowego to chłodzenie powietrza, jednostka może także oczyszczać powietrze, nawilżać je, a także ogrzewać. Ważnym kryterium doboru klimatyzatora mobilnego jest zużycie energii elektrycznej przez daną jednostkę w trakcie chłodzenia oraz moc grzania przy wykorzystaniu go do dogrzewania pomieszczenia w okresie grzewczym. Należy zwrócić także uwagę na to, jaka jest klasa energetyczna oraz moc urządzenia.
Moc klimatyzatora mobilnego zależy od powierzchni jaką klimatyzator przenośny będzie w stanie schłodzić oraz od preferowanej temperatury, którą użytkownik chce utrzymać w pokoju, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Klimatyzator przenośny o wysokim wskaźniku klasy energetycznej, którego moc chłodnicza będzie adekwatna do chłodzonej powierzchni to najlepszy wybór, który pozwoli na niższy pobór prądu, a co za tym idzie: oszczędności.
Zastanawiasz się, jaki klimatyzator domowy wybrać? Wielkość pomieszczenia jest najprostszym wyznacznikiem doboru mocy chłodniczej klimatyzatorów przenośnych. W przypadku klimatyzatorów przenośnych o mocy chłodniczej do 2,5 kW maksymalna wielkość pomieszczenia, która zagwarantuje efektywne chłodzenie wynosi 25 metrów kwadratowych. Klimatyzatory domowe o mocy chłodniczej równej 3,5 kW stosuje się w pomieszczeniach do 35 metrów kwadratowych, a klimatyzatory o mocy 5 kW w pomieszczeniach do 50 metrów kwadratowych.