Klimatyzacja do pokoju: jak działa, jak wybrać odpowiedni klimatyzator przenośny?

Urządzenia zapewniające funkcję chłodzenia powietrza w upalne dni są niezbędne, by zapewnić nam komfort termiczny nie tylko w pracy, ale także w domu. Służą do tego różne systemy chłodzące: począwszy od zaawansowanych technicznie klimatyzatorów z jednostką na zewnątrz pomieszczenia, poprzez klimatyzatory przenośne do użytku domowego.


W poniższym artykule przyjrzeliśmy się funkcjom i pracy jakie charakteryzują standardowy klimatyzator domowy, pokażemy Ci także jak działa klimatyzator przenośny i jakie są jego zalety oraz cechy, które odróżniają go od tradycyjnej klimatyzacji. Jeśli chcesz się przekonać, czy warto inwestować w klimatyzator pokojowy koniecznie poświęć chwilę czasu na lekturę tego artykułu!

Klimatyzacja do pokoju, a tradycyjne systemy klimatyzacji

Tradycyjne systemy klimatyzacji stacjonarnej opierają się na działaniu dwóch jednostek: jednostki zewnętrznej, zlokalizowanej najczęściej na elewacji budynku, której zadaniem jest oddawanie ciepła z budynku do otoczenia oraz jednostki umiejscowionej wewnątrz pomieszczenia, która to ciepło odbiera. Taki rodzaj klimatyzacji wymaga montażu dwóch jednostek, ale także systemu rur, w których przepływa czynnik chłodzący. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, jaki budynek wymaga klimatyzowania. Klimatyzatory kanałowe oraz klimatyzatory kasetonowe (montowane w sufitach podwieszanych) najczęściej montowane są w budynkach użyteczności publicznej, urzędach, szpitalach itp. Dla domów jednorodzinnych przeznaczone są klimatyzatory ścienne. Montaż klimatyzacji stacjonarnej nie zawsze jest jednak możliwy. Inwestor może zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami, wśród których wymienić należy:

  • konieczność uzyskania zgody spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli montaż jednostki zewnętrznej jest przewidziany dla bloku
  • konieczność uzyskania pozwolenia na montaż klimatyzacji stacjonarnej, jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków
  • znaczącą ingerencję w elewację budynku, co może wygenerować dodatkowe koszty, jeśli montaż agregatu zewnętrznego odbywa się na modernizowanym domu.

Klimatyzatory przenośne: alternatywa dla tradycyjnych systemów

Schładzanie powietrza jest możliwe nie tylko za pośrednictwem klimatyzacji stacjonarnej. Coraz większą popularnością podczas wyboru klimatyzacji do pokoju czy mieszkania cieszą się mobilne klimatyzatory przenośne, które wyróżnia podobna efektywność chłodzenia, co klimatyzację wyposażoną w agregat na zewnątrz budynku i instalację chłodniczą. Taki rodzaj klimatyzatorów przenośnych to klimatyzacja typu monoblok, gdzie cały układ zamknięty jest w jednym urządzeniu.

Jak działa klimatyzator przenośny?

W sytuacji, w której ze względów technicznych lub ekonomicznych nie jest możliwy montaż klimatyzacji tradycyjnej, warto wybrać klimatyzator przenośny. Urządzenia kompaktowe przeznaczone do chłodzenia powietrza składają się tylko z jednostek wewnętrznych. Klimatyzacja do domu tego typu to po prostu jedno urządzenie, w którym szczelnie zamknięty jest układ chłodniczy umożliwiający odbiór ciepła ( parownik, sprężarka oraz kompresor). Standardowy klimatyzator przenośny to także rura, którą należy umieścić na parapecie zewnętrznym okna lub innym otworze na zewnątrz budynku.

Klimatyzacja do pokoju: przepływ powietrza przez poszczególne elementy układu

Parownik

Parowniki w klimatyzatorze przenośnym umożliwia odbiór ciepła z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, które chcemy schłodzić. Dochodzi do tego dzięki dostarczeniu do parownika skroplonego czynnika chłodniczego pod niskim ciśnieniem i w bardzo niskiej temperaturze.

Sprężarka

Przepływ powietrza przez parownik powoduje, że ciepłe powietrze oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu obniżając swoją temperaturę i doprowadzając do odparowania czynnika chłodniczego trafiającego następnie do sprężarki.

Skraplacz

W skraplaczu gorący, odparowany czysty propan ulega ochłodzeniu przez przepływ powietrza, które specjalnym rękawem montowanym do klimatyzatora przenośnego i okna zewnętrznego jest odprowadzane na zewnątrz budynku co pozwala na usunięcie ciepłego powietrza z mieszkania. Aby usuwanie powietrza z budynku nie powodowało podciśnienia w mieszkaniu obsługiwanym przez klimatyzator przenośny, najlepiej wybrać klimatyzator przenośny dwururowy, który zapewnia zamknięty obieg powietrza odbierającego ciepło z parownika.

Przepływ powietrza przez zawór rozprężny

Skroplony czynnik dostarczany jest na zawór rozprężny, w którym dochodzi do gwałtownego obniżenia ciśnienia i temperatury czynnika i umożliwia powtórzenie procesu całego obiegu termodynamicznego odbywającego się w klimatyzatorze przenośnym.

Montaż klimatyzatora przenośnego

Praca klimatyzatora przenośnego jest taka sama jak funkcje tradycyjnego systemu. Urządzenie pracuje w trybie chłodzenia, odbierając ciepłe powietrze i wyrzucając je na zewnątrz pomieszczenia. Jednakże klimatyzator pokojowy wyróżnia się łatwością instalacji. Nie ma tutaj skomplikowanego systemu rur, ingerencji w konstrukcję i elewację budynku ani wiercenia ścian. Klimatyzator przenośny umieszczamy w dowolnym pomieszczeniu domu: jeden koniec rury lokalizujemy w otworze urządzenia, drugi wystawiamy przez okno. Następnie podłącz klimatyzator przenośny do prądu i ustaw preferowany tryb chłodzenia.

Klimatyzator pokojowy: funkcje

Klimatyzatory domowe bez jednostek zewnętrznych gwarantują użytkownikom nie tylko napływ chłodnego powietrza. Te urządzenia przeznaczone są także do oczyszczania powietrza i posiadają inne, dodatkowe funkcje, w tym funkcję grzania, ale także dodatkowe tryby pracy:

  • oczyszczanie powietrza: klimatyzator przenośny wyposażony w dodatkowe filtry oczyści powietrze z pyłków, alergenów i kurzu, jeszcze bardziej oddziałując na komfort przebywania w budynku. Wyeliminuje także nieprzyjemne zapachy jak dym tytoniowy. Czyste powietrze pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Filtr hepa znacząco umożliwi redukcję zanieczyszczeń.
  • osuszanie powietrza: zachodzi w trybie chłodzenia. Wykroplenie wilgoci sprawia, że pozbywamy się nadmiernej wilgoci z pomieszczenia, chroniąc dom przed wykwitami pleśni oraz grzybów, a siebie przed konsekwencjami zdrowotnymi w postaci złego samopoczucia, bólów głowy i chorób układu oddechowego. Warto pamiętać, że osuszanie powietrza nie jest równoznaczne z jego przesuszaniem: osuszamy pomieszczenie wtedy, kiedy jego poziom wilgotności przekracza 60%.
  • nawilżanie powietrza: klimatyzatory przenośne z funkcją nawilżania powietrza działają podobnie do nawilżaczy powietrza. Podnosząc poziom wilgotności w pomieszczeniach do optymalnego poziomu obniżają stężenie zanieczyszczeń.
  • funkcja swing: dzięki której zimne powietrze jest równomiernie rozprowadzane, nawet w przypadku mniejszych pomieszczeń
  • możliwość sterowania klimatyzatorem przy pomocy aplikacji, także podczas naszej nieobecności w domu. Klimatyzator domowy działa również poprzez sterowanie pilotem i sterowanie Wi-Fi.

Klimatyzator przenośny: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się na zakup stacjonarnego, domowego klimatyzatora przenośnego musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów: należy pamiętać, że nie wszystkie, dostępne urządzenia na rynku sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i będą odpowiadały naszym preferencjom. Na co więc kłaść szczególny nacisk w trakcie zakupów?

  • moc chłodnicza jaką charakteryzuje się klimatyzator przenośny: moc chłodnicza to inaczej wydajność chłodnicza danego modelu klimatyzatora. Jest to kluczowy parametr techniczny, na który powinniśmy zwracać uwagę. Dlaczego to takie ważne? Wydajność chłodnicza na optymalnym poziomie sprawia, że urządzenie jest w stanie schłodzić pomieszczenie do preferowanej temperatury, nie zużywając przy tym dużych ilości energii elektrycznej. Warto nadmienić, że wartości mocy chłodniczej jesteśmy w stanie oszacować sami. Wystarczy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia razy 100. W ten sposób szukając klimatyzatora dla pokoju o metrażu 20m2, potrzebujemy modelu wyróżniającego się mocą chłodniczą 2 kW.
  • pobór prądu przez klimatyzator domowy: pobór prądu zależy od tego, jaka jest moc chłodnicza danego urządzenia. Moc elektryczna to najczęściej 30% mocy chłodniczej klimatyzatora. Tutaj należy pamiętać, że inwestując w dobrej jakości klimatyzator np. klimatyzator przenośny dwururowy, zmniejszamy pobór mocy: klimatyzator na wysokiej jakości komponentach nie wykorzystuje całej mocy urządzenia by osiągnąć efektywność chłodzenia. Nieco inaczej wygląda to wtedy, kiedy kupujemy model składający się tylko z podstawowych elementów o niskiej jakości.
  • parametry informujące o przepływie powietrza: przepływ powietrza, wyrażony w m3/h informuje ile powietrza jest w stanie schłodzić klimatyzator przenośny w ciągu jednej godziny. Im większe wartości, tym większa efektywność chłodzenia modelu.
  • zakres regulacji temperatury: jeżeli wybrany przez nas klimatyzator przenośny ma dodatkowe funkcje, np. funkcję ogrzewania, dobrze jeśli zakres regulacji mieści się w przedziale od 16-30 stopni Celsjusza.
  • klasa energetyczna klimatyzatora przenośnego: moc urządzenia oraz moc chłodnicza to najważniejsze parametry klimatyzacji domowej, jednakże nie bez znaczenia dla naszego portfela jest klasa energetyczna interesującego nas modelu. W przypadku klasy energetycznej na poziomie A+, musimy wziąć pod uwagę nieco wyższe koszty eksploatacji jednostki. Istnieją także klimatyzatory bardziej energooszczędne, wyróżniające się klasą A+++.

Ranking klimatyzatorów przenośnych

Szeroka oferta klimatyzatorów przenośnych jakie oferują czołowi producenci nie ułatwia wyboru użytkownikowi. W podjęciu decyzji może pomóc ranking klimatyzatorów przenośnych najchętniej wybieranych przez klientów na polskim rynku. Zastanawiasz się, jaki klimatyzator przenośny wybrać? Z kilku opcji warto zwrócić uwagę na:

  • Klimatyzator przenośny Fersk Vind Wifi Hepa o mocy chłodniczej 3,52 kW zapewniający schłodzenie pomieszczenia o powierzchni 35 metrów kwadratowych przy przepływie powietrza na poziomie 400 m3/h (minimalna wartość to 300 m3/h). Klimatyzator działa w trybach: chłodzenia, grzania, oczyszczania, osuszania, sterowanie wi fi oraz posiada funkcję swing.
  • Klimatyzator przenośny LG PA11WS o mocy 2,5 kW przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni maksymalnie 25 metrów kwadratowych, wyróżniający się niskim poziomem hałasu (cichą pracę gwarantują bezszczotkowy silnik wentylatora oraz sprężarki). Niski pobór prądu przy jednoczesnej, wysokiej mocy chłodniczej to najważniejsze parametry jednostki.
  • Klimatyzator Welltec ACN18 o mocy chłodniczej 5,2 kW doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się do chłodzenia dużych powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Zapewnia funkcję grzania, chłodzenia, oczyszczania, mieszania, osuszania oraz posiada w standardzie sterowanie wi-fi, funkcję swing.

Klimatyzatory przenośne: zalety

Jeżeli klimatyzacja split z różnych względów nie jest dla Ciebie odpowiednia lub istnieją przeciwwskazania techniczne do jej montażu, warto zdecydować się na mobilny klimatyzatory domowy. Co wyróżnia klimatyzator przenośny, który nie jest wyposażony w jednostkę zewnętrzną? Do zalet klimatyzatorów przenośnych należą:

  • brak konieczności uzupełniania czynnika chłodniczego
  • wielofunkcyjność: klimatyzator przenośny nie tylko schłodzi gorące powietrze. Jednostka zadba także o oczyszczanie powietrza, osuszanie powietrza, jego ogrzanie jesienną porą czy też nawilżanie.
  • cicha praca klimatyzatorów domowych: nowoczesne klimatyzatory przenośne charakteryzują się niskim poziomem głośności. Najnowsze modele generują dźwięk nawet na poziomie 30 dB.
  • klimatyzator przenośny schłodzi ciepłe powietrze w dowolnym pomieszczeniu domu
  • mobilny klimatyzator domowy to gwarancja braku ingerencji w wygląd budynku i brak konieczności robót budowlanych
  • niewielka cena w zestawieniu z wysoką efektywnością chłodzenia.

Czy przenośny klimatyzator pokojowy to dobra inwestycja?

Klimatyzator przenośny nie wymaga zastosowania agregatu zewnętrznego oraz wykonania instalacji chłodniczej, a warto nadmienić, że są to prace generujące spore nakłady finansowe: koszty wykonania takiej instalacji to nawet 2 - 2,5 tysiąca złotych za każdą jednostkę wewnętrzną. Możliwość montażu instalacji chłodniczej nie zawsze istnieje: zwłaszcza w mieszkaniach znajdujących się w blokach lub budynkach i kondominiach zarządzanych przez spółdzielnię mieszkaniową inwestorzy nie otrzymują zgody na umieszczenie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku.

W takich przypadkach wykorzystanie klimatyzatorów przenośnych okazuje się być to doskonałym rozwiązaniem, które umożliwia schłodzenie pomieszczeń bez konieczności montażu agregatu na zewnątrz budynku, co znacznie wpływa na komfort przebywania mieszkańców w swoich mieszkaniach, zwłaszcza w upalne dni, kiedy gorące powietrze szybko napływa do wnętrz i powoduje dyskomfort termiczny.

Jaki klimatyzator przenośny wybrać: podsumowanie analizy

To preferencje inwestora warunkują, jaki klimatyzator przenośny wybrać do swojego domu. Znasz już zalety jakimi wyróżniają się przenośne klimatyzatory. Pamiętaj, że choć główne przeznaczenie klimatyzatora domowego to chłodzenie powietrza, jednostka może także oczyszczać powietrze, nawilżać je, a także ogrzewać. Ważnym kryterium doboru klimatyzatora mobilnego jest zużycie energii elektrycznej przez daną jednostkę w trakcie chłodzenia oraz moc grzania przy wykorzystaniu go do dogrzewania pomieszczenia w okresie grzewczym. Należy zwrócić także uwagę na to, jaka jest klasa energetyczna oraz moc urządzenia.

Jaka moc klimatyzatora przenośnego do domu?

Moc klimatyzatora mobilnego zależy od powierzchni jaką klimatyzator przenośny będzie w stanie schłodzić oraz od preferowanej temperatury, którą użytkownik chce utrzymać w pokoju, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Klimatyzator przenośny o wysokim wskaźniku klasy energetycznej, którego moc chłodnicza będzie adekwatna do chłodzonej powierzchni to najlepszy wybór, który pozwoli na niższy pobór prądu, a co za tym idzie: oszczędności.

Jaki klimatyzator przenośny do mieszkania?

Zastanawiasz się, jaki klimatyzator domowy wybrać? Wielkość pomieszczenia jest najprostszym wyznacznikiem doboru mocy chłodniczej klimatyzatorów przenośnych. W przypadku klimatyzatorów przenośnych o mocy chłodniczej do 2,5 kW maksymalna wielkość pomieszczenia, która zagwarantuje efektywne chłodzenie wynosi 25 metrów kwadratowych. Klimatyzatory domowe o mocy chłodniczej równej 3,5 kW stosuje się w pomieszczeniach do 35 metrów kwadratowych, a klimatyzatory o mocy 5 kW w pomieszczeniach do 50 metrów kwadratowych.