Klimatyzacja ewaporacyjna – wady i zalety

Na rynku urządzeń klimatyzacyjnych można wybierać spośród wielu technologii ich wykonania. Alternatywą dla tradycyjnych jednostek są klimatory ewaporacyjne, które stosuje się w ramach klimatyzacji ewaporacyjnej. Z tego artykułu dowiesz się, na czym ona polega oraz jakie są jej kluczowe wady i zalety. 

Czym jest klimatyzacja ewaporacyjna?

Klimatyzacja ewaporacyjne to współczesna alternatywa dla jednostek, które wyposażone są we freon. W ramach ewaporacji zachodzi naturalne zjawisko. Klimator posiada panele chłodzące, które są obmywane wodą. Gorące i suche powietrze transportowane jest przez namoczony panel celulozowy. Efektem tego procesu jest oddawanie ciepła. Jednocześnie woda odparowuje i schładza powietrze, które następnie wtłaczane jest ponownie do klimatyzowanego pomieszczenia. Dzięki temu uzyskuje się pożądane parametry powietrza w pomieszczeniach przy jednoczesnej redukcji zużywanej energii. W zależności od układu, oszczędnośćw tym zakresie może sięgać nawet 80%. Przekłada się to na niższe rachunki związane z eksploatacją klimatyzacji. 

Podstawowe zalety klimatyzacji ewaporacyjnej

Oczywiście za inwestycją w klimatory ewaporacyjne muszą przemawiać określone korzyści. O oszczędności energii już wspomnieliśmy. To sposób na obniżenie rachunków za prąd. Ponadto urządzenia tego typu mogą być wyposażone w dedykowane filtry, dzięki czemu powietrze jest nie tylko schładzane, ale także oczyszczane. Dodatkowym atutem tego układu jest to, że z powodzeniem może być wykorzystywany przy otwartych oknach i drzwiach. Wówczas nie spada skuteczność pracy klimatora oraz nie zwiększają się koszty jego eksploatacji. Mało tego. Producenci zalecają okresowe otwieranie okien w trakcie pracy klimatyzacji ewaporacyjnej, aby zredukować wilgotność powietrza. 

Podstawowe wady klimatyzacji ewaporacyjnej

Oczywiście system ten nie jest pozbawiony wad. Podstawową z nich jest wyraźne zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Jest to związane z tym, czynnikiem chłodzącym w klimatyzacji ewaporacyjnej jest woda. Automatycznie podwyższa to wilgoć powietrza, dlatego rekomenduje się wentylowanie pomieszczeń i regularne otwieranie okien. Ponadto urządzenia tego typu mogą gwarantować niższą skuteczność chłodzenia, niż standardowe klimatyzatory o podobnych parametrach. W związku z tym w okresie letnich upałów klimatyzacja ewaporacyjna może nie być wystarczająca. Oczywiście wszystko zależy od realnych potrzeb użytkowników oraz szczegółowych parametrów zakupionego urządzenia. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl