To rozwiązanie klimatyzacyjne, które projektuje się pod konkretne zastosowanie. Tworzone jest w ten sposób, aby możliwa była precyzyjna kontrola parametrów powietrza w pomieszczeniach lub strefach. Obejmuje to m.in. utrzymanie dokładnie tej samej temperatury powietrza, wilgotności czy też poziomu przepływu strumienia powietrza. Wszystko po to, aby zadbać o optymalne warunki w obiekcie i zminimalizować ryzyko ewentualnych szkód, które mogłyby powstawać na skutek zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury.
Dobrej jakości klimatyzacja precyzyjna powinna cechować się wysoką niezawodność. Obowiązkiem jest zachowanie jej pożądanej wydajności niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Ponadto układ taki powinien być bardzo precyzyjny i jednocześnie powinien umożliwiać operatorowi dokładne sterowanie jego ustawieniami. To pożądana stałość parametrów z niewielkimi odchyleniami. Ze względu na ryzyko ewentualnych przerw w dostawie prądu czy przegrzewania się podzespołów klimatyzacji, stosuje się przy niej agregaty prądotwórcze (zasilanie awaryjne) czy też rozwiązania chłodnicze. Obecnie dużą wagę przykłada się także do efektywności energetycznej instalacji, aby optymalizować koszty związane z jej użytkowaniem.
Klimatyzację precyzyjną stosuje się w miejscach, które wymagają bardzo precyzyjnej kontroli parametrów powietrza. To specjalistyczne obiekty. Za wykonanie tego typu układu muszą odpowiadać profesjonaliści. Zmniejsza to ryzyko ewentualnych błędów.
Współcześnie klimatyzacja precyzyjna stosowana jest m.in. w:
Za każdym razem parametry instalacji oraz jej wydajność powinny być dostosowywane do wymagań technicznych danego obiektu, oraz specyfiki jego użytkowania. To klucz do optymalnej kontroli klimaty w specjalistycznych środowiskach.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl