Klimatyzacja precyzyjna

Słowo „precyzyjny” w języku polskim oznacza „odznaczający się dokładnością, dbałością o szczegóły w wykonaniu” oraz „działający z dużą dokładnością” – właśnie taka jest klimatyzacja precyzyjna. Stosujemy ją wszędzie tam, gdzie niezbędna jest niezawodność, szczegółowe kierowanie parametrami oraz niezwykła wydajność.


Gdzie potrzebujemy takiej klimatyzacji?

Klimatyzacja precyzyjna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy systemów do zadań specjalnych – w szpitalach i laboratoriach, serwerowniach, magazynach, przemyśle spożywczym, bankach, obiektach wojskowych i muzeach oraz pomieszczeniach gaszonych gazem. Dobór systemu zależy przede wszystkim od wymagań postawionych przed naszym projektantem - typ obiektu budowlanego lub pomieszczenia, aspekty prawne i technologiczne, wymagany poziom niezawodności oraz budżet inwestora.

Klimatyzacja precyzyjna – klimatyzacja odpowiedzialna

Omawiana przez nas dziedzina jest jedną z najbardziej obarczonych ryzykiem instalacji przy złym wyborze projektanta lub wykonawcy. Źle zaprojektowana, wykonana lub awaryjna instalacja może nas przyprawić o wielomilionowe straty (zbyt wysoka temperatura przy produkcji żywności), utratę danych (przegrzanie serwerów), czy nawet pogorszenie zdrowia (zła jakość powietrza w sali operacyjnej i namnażająca się flora bakteryjna). W związku z tym wybierajmy mądrze – do takich instalacji sprawdzi się projektant, który ma już doświadczenie w podobnych instalacjach - najlepiej z referencjami z podobnej branży, dla której poszukujemy systemu. Duże znaczenie będzie miał również wybór materiałów i wykonawcy – dla takiego systemu dobrej jakości komponenty i precyzja wykonania to gwarancja na długie lata.

Co możemy osiągnąć w przypadku klimatyzacji precyzyjnej?

Właściwie prawie wszystko, co będziemy chcieli. Producenci urządzeń, które będziemy łączyć, by stworzyć system dopasowany do naszych potrzeb od wielu lat wymyślają i udoskonalają rozwiązania problemów pojawiających się wraz z nowymi technologiami. Elektronika znajdująca się już obecnie wszędzie (banki, szpitale, uczelnie) jest wrażliwa na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę oraz jej gwałtowne zmiany, tak samo działa to w zakresie wilgotności powietrza. Przy obecnym zaawansowaniu systemów jesteśmy w stanie znając parametry urządzeń wstawionych do serwerowni, opracować system, który będzie utrzymywał właściwy mikroklimat (np. w zakresie temperatury do ±0,5oC przy zadanej wilgotności). Świetnym przykładem na pokazanie tego, co możemy osiągnąć, odpowiednio dobierając klimatyzację są muzea. Takie obiekty musimy analizować bardzo szczegółowo. Należy przeprowadzić analizę wymogów dla poszczególnych pomieszczeń – dla zwiedzających (wymogi ze względu na wymagania zdrowotne, ale i prezentowane eksponaty), pomieszczenia dla pracowników, m. in. pracownie konserwatorskie (podział na pomieszczenia „czyste” kontra „zanieczyszczone”) oraz magazyny (optymalne warunki przechowywania przedmiotów, grup przedmiotów lub poszczególnych materiałów). Jak widać mamy 3 główne grupy pomieszczeń oraz poszczególne podziały w grupach. Często może się zdarzyć, że decyzja o przyjętych warunkach w danym pomieszczeniu dla kolekcji składającej się z różnych eksponatów będzie kompromisem pomiędzy wieloma wymaganiami poszczególnych rzeczy (czasami wymogami stojącymi ze sobą w sprzeczności). Tego typu obiekty są jednymi z najtrudniejszych do zaprojektowania ze względu na specyficzne wymagania, jednak chcąc, by dzieła sztuki przetrwały dla przyszłych pokoleń, nie możemy jedynie wykonywać prac konserwatorskich, a powinniśmy, starać się przy pomocy nowoczesnych precyzyjnych rozwiązań zapewnić stabilne i optymalne warunki. Klimatyzacja precyzyjna to odpowiedz na potrzeby nowoczesnych technologii wymagających określonych warunków pracy.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: (WW) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl