Klimatyzacja dla serwerowni

Serwerownie, czyli serca naszych firm wymagają specjalnej troski w zakresie parametrów otoczenia. To tutaj przetwarzane i gromadzone są dane często warte miliony złotych, których utrata może sparaliżować działanie naszej firmy.

Serwerownie, a Data Center

Obecnie każda, nawet mała firma potrzebuje komputerów do pracy, a większość danych, zamiast gromadzić w papierowych stertach, wrzucamy w przestrzeń wirtualną. Razem ze wzrostem ilości danych, poziomem ich bezpieczeństwa i niezbędną mocą obliczeniową i pamięcią rosną potrzeby sprzętowe naszej firmy.

Serwerownią możemy nazwać każde pomieszczenie, w którym postawimy dowolny serwer (nawet zaadoptowany przez dział IT schowek na szczotki), jednak przy obecnym zaawansowaniu technologii większość z serwerowni to dedykowane pomieszczenia z układem wymagających urządzeń generujące duże ilości ciepła, często z dodatkowymi zabezpieczeniami jak system gaszenia gazem. Specjalnym typem pomieszczeń są Data Center – są to pomieszczenia lub budynki, w których wszystko jest podporządkowane gromadzeniu danych. Obiekty takie to połączenie odpowiednio dobranego sprzętu, serwerowni, ludzi, procedur oraz budynku lub pomieszczeń wraz z instalacjami. W takich obiektach mamy tysiące serwerów wraz z systemami wspomagającymi. Patrząc na zakres pomieszczeń zwanych serwerowniami, widzimy, że dla każdej serwerowni będziemy potrzebowali indywidualnie dopasowanego systemu klimatyzacji.

Analiza i wybór rozwiązań

Projektując pomieszczenie serwerowni, należy zacząć od analizy pomieszczenia. Projektant bierze pod uwagę parametry takie jak kubatura pomieszczenia, lokalizacja pomieszczenia (pomieszczenie wewnętrzne czy zewnętrzne), zyski słoneczne, jeśli mamy okna w pomieszczeniu lub od oświetlenia, jaką mamy instalację wentylacji oraz najważniejsze, jaką moc cieplną będą generować nasze urządzenia elektryczne (serwery, UPS-y itp.). Poza przedstawionymi wyżej kryteriami należy wziąć pod uwagę zespół optymalnych parametrów technicznych środowiska podany przez producenta produktów. Największymi zagrożeniami dla naszego sprzętu są zbyt wysoka lub niska temperatura, wilgoć i pyły. Zbyt duże wahania temperatur mogą doprowadzić do kosztownych awarii. Ogólnie za optymalne warunki uznaje się pomieszczenie o temperaturze pomiędzy 20-24oC i wilgotności powietrza 45-55%, ale najlepiej skonsultować to z producentem sprzętu elektronicznego.

Klimatyzacja standardowa czy precyzyjna

Dla małych serwerowni (do 180W/m2) możemy spotkać się z użyciem klimatyzatorów typu split, jednak nie będą one utrzymywały precyzyjnych parametrów często wymaganych przez elektronikę, a chłodziły całe pomieszczenie do zadanej temperatury. W przypadku większych lub bardziej wymagających serwerowni odpowiedzią na nasze potrzeby będzie klimatyzacja precyzyjna. Taka klimatyzacja dokładnie zarządza powietrzem w naszym pomieszczeniu, regulując nie tylko temperaturę, ale i wilgotność (może i nawilżać i osuszać powietrze).

Dodatkowe zabezpieczenia

Jak wiemy, nie istnieją urządzenia niezawodne, a nawet najmniejsza awaria może spowodować ogromne straty w pomieszczeniach serwerowni i Data Center. W związku z tym popatrzmy na rozwiązania stosowane powszechnie w serwerowniach, by zapewnić ciągłość pracy.

  • Układ redundantny (naprzemienny) – urządzenia w takim układzie połączone są sterownikiem do pracy naprzemiennej, gdzie na zegarze ustawiamy czas pracy, po jakim klimatyzatory mają się przełączyć. Zaletą takiej pracy jest „odpoczynek” jednostek, który sprzyja żywotności urządzeń oraz załączanie się drugiej jednostki w ramach „wsparcia”, gdy pierwsza nie daje rady osiągnąć zadanych parametrów. Drugą zaletą pracy w takim układzie jest automatyczne uruchomienie się niepracującej jednostki w momencie awarii pracującej.
  • Klimatyzacja precyzyjna – zazwyczaj posiada jednostkę zapasową będącą w gotowości w razie awarii. Jest ona załączana automatycznie, a system natychmiastowo przekazuję informacje o awarii poprzez wybraną formę komunikacji (alert SMS, maila czy komunikat w centrum obsługi obiektu).
  • Elementy zapasowe – dla tak ważnych instalacji niejednokrotnie magazynuje się na stałe części, a nawet jednostki zapasowe, by naprawę można było podjąć od razu bez oczekiwania na dostawę.
  • Skropliny – w układach klimatyzacji precyzyjnej istnieją niezależne układy odprowadzania skroplin oraz zdublowane tace ociekowe, wszystko to by woda nie dostała się w niepowołane miejsca. Na elementach zewnętrznych stosuje się kable grzewcze zapobiegające powstaniu korków lodowych zimą.
  • Możliwości komunikacyjne — możemy tak skonfigurować system, by śledzić dodatkowe informacje o stanach pracy urządzeń na bieżąco. System taki może komunikować się z naszym BMS-em (systemem zarządzania budynkiem).
  • Specjalne sterowniki mikroprocesorowe – odpowiednio zarządzające ustawieniami pracy szaf klimatyzacji ze wbudowanym licznikiem czasu pracy głównych komponentów i sygnalizujące niezbędne przeglądy.
  • Systemy sygnalizacji – system sygnalizacji akustycznej lub świetlnej zmiany temperatury w pomieszczeniu.


Ekonomia

Co najmniej dwa komplety urządzeń, czy to pracujące naprzemiennie, czy z urządzeniem zapasowym, układ ułożony tak by w razie awarii dało się zapewnić ciągłość pracy zapasowymi ścieżkami, dodatkowe systemy sterujące i alarmujące. Brzmi drogo, prawda?

Możemy zastosować free cooling, czyli wykorzystanie powietrza zewnętrznego do chłodzenia cieczy roboczej. Free cooling w naszym klimacie pozwala na oszczędności zużycia energii elektrycznej nawet do 80% w skali roku w porównaniu do tradycyjnych, sprężarkowych układów chłodzenia. Dzięki odpowiedniej armaturze i sterowaniu jesteśmy w stanie, częściowo dochłodzić ciecz roboczą nawet w okresie przejściowym.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: (WW)Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl