Serwerownie, a Data Center
Obecnie każda, nawet mała firma potrzebuje komputerów do pracy, a większość danych, zamiast gromadzić w papierowych stertach, wrzucamy w przestrzeń wirtualną. Razem ze wzrostem ilości danych, poziomem ich bezpieczeństwa i niezbędną mocą obliczeniową i pamięcią rosną potrzeby sprzętowe naszej firmy.
Serwerownią możemy nazwać każde pomieszczenie, w którym postawimy dowolny serwer (nawet zaadoptowany przez dział IT schowek na szczotki), jednak przy obecnym zaawansowaniu technologii większość z serwerowni to dedykowane pomieszczenia z układem wymagających urządzeń generujące duże ilości ciepła, często z dodatkowymi zabezpieczeniami jak system gaszenia gazem. Specjalnym typem pomieszczeń są Data Center – są to pomieszczenia lub budynki, w których wszystko jest podporządkowane gromadzeniu danych. Obiekty takie to połączenie odpowiednio dobranego sprzętu, serwerowni, ludzi, procedur oraz budynku lub pomieszczeń wraz z instalacjami. W takich obiektach mamy tysiące serwerów wraz z systemami wspomagającymi. Patrząc na zakres pomieszczeń zwanych serwerowniami, widzimy, że dla każdej serwerowni będziemy potrzebowali indywidualnie dopasowanego systemu klimatyzacji.
Analiza i wybór rozwiązań
Projektując pomieszczenie serwerowni, należy zacząć od analizy pomieszczenia. Projektant bierze pod uwagę parametry takie jak kubatura pomieszczenia, lokalizacja pomieszczenia (pomieszczenie wewnętrzne czy zewnętrzne), zyski słoneczne, jeśli mamy okna w pomieszczeniu lub od oświetlenia, jaką mamy instalację wentylacji oraz najważniejsze, jaką moc cieplną będą generować nasze urządzenia elektryczne (serwery, UPS-y itp.). Poza przedstawionymi wyżej kryteriami należy wziąć pod uwagę zespół optymalnych parametrów technicznych środowiska podany przez producenta produktów. Największymi zagrożeniami dla naszego sprzętu są zbyt wysoka lub niska temperatura, wilgoć i pyły. Zbyt duże wahania temperatur mogą doprowadzić do kosztownych awarii. Ogólnie za optymalne warunki uznaje się pomieszczenie o temperaturze pomiędzy 20-24oC i wilgotności powietrza 45-55%, ale najlepiej skonsultować to z producentem sprzętu elektronicznego.
Klimatyzacja standardowa czy precyzyjna
Dla małych serwerowni (do 180W/m2) możemy spotkać się z użyciem klimatyzatorów typu split, jednak nie będą one utrzymywały precyzyjnych parametrów często wymaganych przez elektronikę, a chłodziły całe pomieszczenie do zadanej temperatury. W przypadku większych lub bardziej wymagających serwerowni odpowiedzią na nasze potrzeby będzie klimatyzacja precyzyjna. Taka klimatyzacja dokładnie zarządza powietrzem w naszym pomieszczeniu, regulując nie tylko temperaturę, ale i wilgotność (może i nawilżać i osuszać powietrze).
Dodatkowe zabezpieczenia
Jak wiemy, nie istnieją urządzenia niezawodne, a nawet najmniejsza awaria może spowodować ogromne straty w pomieszczeniach serwerowni i Data Center. W związku z tym popatrzmy na rozwiązania stosowane powszechnie w serwerowniach, by zapewnić ciągłość pracy.
Ekonomia
Co najmniej dwa komplety urządzeń, czy to pracujące naprzemiennie, czy z urządzeniem zapasowym, układ ułożony tak by w razie awarii dało się zapewnić ciągłość pracy zapasowymi ścieżkami, dodatkowe systemy sterujące i alarmujące. Brzmi drogo, prawda?
Możemy zastosować free cooling, czyli wykorzystanie powietrza zewnętrznego do chłodzenia cieczy roboczej. Free cooling w naszym klimacie pozwala na oszczędności zużycia energii elektrycznej nawet do 80% w skali roku w porównaniu do tradycyjnych, sprężarkowych układów chłodzenia. Dzięki odpowiedniej armaturze i sterowaniu jesteśmy w stanie, częściowo dochłodzić ciecz roboczą nawet w okresie przejściowym.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie: (WW)Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl