Tym mianem określa się wszystkie zyski ciepła występujące w danej nieruchomości lub w danym pomieszczeniu w jednostce czasu. Jest to związane z tym, że energia cieplna generowana jest m.in. przez: pracujące urządzenia elektroniczne, system oświetlenia, promienie słoneczne, przenikanie powietrza pomiędzy przegrodami czy też ludzi. Każdy z tych czynników wpływa na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Oczywiście zyski ciepła z pojedynczych źródeł są relatywnie nieduże. Właśnie dlatego liczy się je wspólnie. W ten sposób określa się sumaryczne zyski ciepła, które uwzględniane są przez projektantów w obszarze doboru urządzeń klimatyzacyjnych czy też układu klimatyzacji.
Zasada liczenia sumarycznych zysków ciepła jest bardzo prosta. Polega ona na tym, aby uwzględnić zyski generowane przez każde pojedyncze źródło w danym pomieszczeniu w jednostce czasu. Oczywiście w każdym pomieszczeniu może to wyglądać nieco inaczej ze względu na różne urządzenia elektroniczne generujące ciepło, zachodzące procesy technologiczne czy też różną liczbę ludzi przebywających w pomieszczeniu.
W ramach obliczeń wskazuje się na pojedyncze zyski ciepła z każdego źródła, a następnie się je ze sobą sumuje. Podstawowy wzór wygląda następująco:
Q = QOK + QŚC + QO + QL + QS + QU + QI + QP [W], gdzie:
Q - sumaryczne zyski ciepła;
QOK - zyski od słońca przez przegrody przezroczyste (okna);
QŚC - zyski od słońca przez przegrody nieprzezroczyste (ściany);
QO - zyski ciepła od oświetlania;
QL - zyski ciepła od ludzi;
QS - zyski ciepła od silników elektrycznych i maszyn
QU - zyski ciepła od innych urządzeń;
QI - zyski ciepła na skutek infiltracji powietrza;
QP - zyski przez przegrody od pomieszczeń sąsiednich.
Tak naprawdę prawidłowe obliczenie sumarycznych zysków ciepła ma znaczenie zarówno w przypadku obiektów mieszkalnych, jak i przemysłowych. Zebrane dane wykorzystywane są m.in. w procesie projektowania systemów HVAC. Wszystko po to, aby z jednej strony utrzymać komfort cieplny w pomieszczeniach, a z drugiej wygenerować realne oszczędności finansowe
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl