Klimatyzacja kanałowa, co to jest i jak działa? Informacje od fachowców od Eco Comfort - sprawdź to!

Wszystkie nowo projektowane budynki muszą spełnić wiele restrykcyjnych norm, które są związane między innymi z maksymalną redukcją zużycia energii, niezbędnej do ich ogrzania.

Wymusza to na inwestorach budowę szczelnych i dobrze izolowanych nieruchomości oraz stosowanie nowoczesnych rozwiązań grzewczych, jak i systemów wspomagających ich poprawne, niskoenergetycznie działanie. Dlatego też, praktycznie w każdym nowym budynku jednorodzinnym oraz w budynkach użyteczności publicznej, stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz klimatyzację inwerterową umożliwiającą chłodzenie oraz ogrzewanie budynku - klimatyzację kanałową.

Klimatyzacja kanałowa - czym jest? Do czego służy?

Instalacja klimatyzacji to system, który kiedyś był luksusem, a dziś pojawia się w większości nowych i remontowanych budynków. Zarówno w domach jednorodzinnych jak i w każdym budynku użyteczności publicznej, czy też w zakładach pracy, biurach i halach produkcyjnych. Klimatyzacja bywa konieczna z uwagi na charakter wykonywania pracy w danym budynku, znacznie podnosząc jej efektywność i zwiększając wygodę pracowników. Często też, wynika z konieczności utrzymania odpowiednich parametrów powietrza, niezbędnych do przeprowadzenia danych procesów technologicznych. W budownictwie jednorodzinnym pozwala na szybkie schłodzenie lub ogrzanie powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Natomiast dzięki filtrom i jonizatorom, które wbudowane są praktycznie w każde nowoczesne urządzenie, znacznie podnosi się jakość powietrza, którym oddychają domownicy.

Klimatyzacja kanałowa, a tradycyjny system

Klimatyzacja często kojarzy się z topornymi urządzeniami wiszącymi na ścianach salonów, w pokojach czy korytarzach. W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym i komercyjnym, często nie spełnia to wymagań inwestorów. Klimatyzacja kanałowajest tutaj idealnym rozwiązaniem, łącząc wszystkie zalety standardowych klimatyzatorów z całą paletą nowych, korzystnych rozwiązań. Jest to możliwość ukrycia urządzeń i instalacji w niewidocznej zabudowie oraz zastosowanie cichej i dyskretnej instalacji dystrybucji uzdatnionego powietrza.

Klimatyzatory kanałowe - jak działają?

Ogólna zasada działania klimatyzacji kanałowej nie różni się praktycznie niczym od typowych klimatyzatorów ściennych. Działanie każdego klimatyzatora opiera się na obiegu czynnika chłodniczego, takiego jak najczęściej stosowany R32 lub R410. Obieg ten realizowany jest pomiędzy klimatyzatorem, który w trybie chłodzenia przejmuje funkcję parownika, a agregatem zewnętrznym, pracującym jako skraplacz oraz instalacją chłodniczą z izolowanych rur miedzianych. W uproszczeniu można powiedzieć, że w parowniku zachodzi proces parowania czynnika chłodniczego, co w efekcie schładza przetłaczane powietrze. W skraplaczu, ciepło to oddawane jest do powietrza otaczającego skroplenia czynnika chłodniczego, obniżając jego temperaturę. Umożliwia to powtórzenie całego obiegu i doprowadzenie temperatury powietrza w pomieszczeniach do odpowiedniego poziomu.

Klimatyzator kanałowy a tradycyjny - różnice

Różnice pomiędzy klimatyzatorem kanałowym, a tradycyjnym klimatyzatorem ściennym lub sufitowym, uwidaczniają się w sposobie dystrybucji uzdatnionego powietrza oraz w sposobie, w jakim to powietrze jest pobierane i dostarczane do klimatyzacji kanałowej.

Dystrybucja powietrza w instalacjach klimatyzacji kanałowej

Wiemy już, że wszystkie klimatyzatory pracują w trybie termodynamicznego obiegu czynnika chłodniczego. Zarówno te tradycyjne, ścienne i sufitowe, jak i klimatyzatory kanałowe. Różnicą pomiędzy systemem klimatyzacji kanałowej, a innymi rodzajami klimatyzacji jest sposób, w jaki uzdatnione, schłodzone powietrze jest dostarczane do poszczególnych pomieszczeń. Odmienny jest również sposób w jaki powietrze jest pobierane i doprowadzane do klimatyzatora kanałowego.

W tym aspekcie klimatyzacja kanałowa podobna jest do instalacji wentylacji mechanicznej, która dystrybuuje powietrze za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych ukrytych w sufitach podwieszanych lub w przegrodach budynku. Klimatyzator kanałowy posiada bowiem, na wzór centrali wentylacyjnej, króciec czerpny i nawiewny. Wykorzystując system kanałów rozprowadzonych, przetłacza on powietrze. System przewodów rozprowadzonych instaluje się zazwyczaj w przestrzeni technicznej sufitów podwieszanych w budynku. Umożliwia to pobór powietrza z wielu pomieszczeń i korytarzy, a następnie dostarczenie już schłodzonego, uzdatnionego powietrza również do kilku różnych pomieszczeń. Pozwala to na chłodzenie większej powierzchni budynku przy wykorzystaniu tylko jednego klimatyzatora kanałowego. Warto zaznaczyć, że zwykły klimatyzator ścienny czy sufitowy może obsłużyć tylko jedno pomieszczenie - to, w którym jest zainstalowany.

Montaż klimatyzacji kanałowej

Sam montaż klimatyzatora kanałowego jest prosty. Montaż klimatyzatora kanałowego i systemu dystrybucji schłodzonego powietrza w domach jednorodzinnych czy w budynkach użyteczności publicznej, zazwyczaj wykonuje się w przestrzeniach sufitów podwieszanych lub na poddaszach nieużytkowych. Samo urządzenie klimatyzacyjne nie zajmuje dużo miejsca, nowoczesne jednostki mają zaledwie 20 - 30 cm wysokości. Znacznie ułatwia to ich montaż w przestrzeniach technicznych sufitów podwieszanych. Instalację systemu kanałów rozprowadzonych wykonuje się natomiast najczęściej z przewodów wykonanych ze stali ocynkowanej. Mogą one mieć prostokątny przekrój, ale przy mniejszych instalacjach występują również przewody mające okrągły kształt. Instalacja musi zostać zaizolowana. Najczęściej do izolacji wykorzystuje się kauczuk o grubości 13 lub 19 mm, jak i wełnę o grubości 40mm.

Taka instalacja daje inwestorom trwałość, niezawodność i odporność na uszkodzenia przez wiele lat pracy klimatyzacji.

Kiedy zdecydować się na montaż klimatyzacji kanałowej?

Zdecydowanie najlepszym momentem na decyzję o instalacji klimatyzacji kanałowej, jest etap wykonywania projektu budowlanego. Z uwagi na szeroki wybór klimatyzatorów kanałowych, odpowiednio przygotowany projekt pozwoli na dobór już na etapie projektowym odpowiedniej jednostki oraz zaprojektowanie optymalnego pod względem długości instalacji systemu przewodów rozprowadzonych. Umożliwi to przygotowanie budynku pod względem estetycznym, funkcjonalnym i przede wszystkim konstrukcyjnym. Jest to związane głównie z wykonaniem odpowiednich przepustów w stropach i innych elementach konstrukcyjnych budynku, wymaganych przez system kanałów rozprowadzonych. Odpowiedni projekt zapewni również przygotowanie budynku pod względem instalacji elektrycznej. Głównie w zakresie zasilania jednostki zewnętrznej, jednostek wewnętrznych oraz okablowania wymaganego przez urządzenie sterujące.

Decyzja odnośnie montażu klimatyzacji kanałowej na późniejszym etapie nie dyskwalifikuje oczywiście jej wykonania w danym budynku, ale może okazać się nieco bardziej czasochłonna.

Rodzaje klimatyzatorów kanałowych

Ogólnie rozróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje, na które dzielimy klimatyzację kanałową. Są to klimatyzatory kanałowe:

  • niskiego sprężu,
  • średniego sprężu
  • oraz wysokiego sprężu.

W praktyce podział ten oznacza to, jakie ciśnienie dynamiczne wytwarzane jest przez wentylator klimatyzatora kanałowego.

Jaki klimatyzator kanałowy dla mojej inwestycji?

Wyborem tego, jaki klimatyzator powinien wykorzystać inwestor w swoim budynku, powinien zająć się wykwalifikowany projektant, znający podstawę prawną projektowania takich instalacji oraz wykorzystujący praktyczną wiedzę z zakresu działania tych systemów. Jedynie odpowiedni dobór jednostki i zaprojektowanie systemu przewodów rozprowadzonych w całym budynku, pozwoli na bezproblemową, komfortową eksploatację systemu w domach jednorodzinnych czy budynkach usługowych.

Klimatyzacja kanałowa - chłodzenie to nie wszystko!

Z pewnością każdy wie, że klimatyzacja służy do chłodzenia gorącego powietrza w okresie letnim. Taka instalacja w domu daje każdemu użytkownikowi przyjemny chłód i rześkie powietrze bez względu na panujące na zewnątrz warunki. Znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że klimatyzacja kanałowa posiada także funkcję grzania, co idealnie sprawdza się zwłaszcza w okresie przejściowym, umożliwiając realne oszczędności swoim użytkownikom. Dzięki tej funkcji, decydując się na montaż systemu kanałowego można opóźnić czas uruchomienia systemu centralnego ogrzewania, utrzymując oczekiwaną komfortową temperaturę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach lub w całym budynku.

Koszty instalacji klimatyzatorów kanałowych

Niewątpliwie istotnym aspektem, mającym wpływ na decyzję odnośnie montażu systemu kanałowego, jest jego koszt. Porównując koszty instalacji tego systemu ze standardową ścienną lub sufitową klimatyzacją, musimy brać pod uwagę fakt, że koszty inwestycyjne będą większe w przypadku systemu klimatyzacji kanałowej. Dzieje się tak z uwagi na konieczność rozprowadzenia systemu dystrybucji powietrza w poszczególnych pomieszczeniach oraz niezbędną przy takiej instalacji galanterię, jaką są kratki wentylacyjne nawiewne i czerpne. W projekcie oraz na budowie należy także przewidzieć odpowiednią ilość miejsca na montaż zarówno urządzeń, jak i systemu dystrybucji powietrza.

Warto dodać, że pomimo początkowo większych kosztów inwestycyjnych, użytkowanie systemu będzie tańsze niż w przypadku standardowej klimatyzacji. Z uwagi na fakt, że klimatyzator kanałowy potrafi obsłużyć nawet kilka pomieszczeń naraz, koszt eksploatacji, koszt energii elektrycznej, a także koszt przeglądów serwisowych z uwagi na mniejszą ilość jednostek klimatyzacyjnych, będzie dużo niższy.