Swatt: Rodzaje klimatyzacji i ich zastosowanie

Ostatnie lata pokazują, jak wysokie temperatury potrafią utrzymywać się w Polsce, w okresie letnim. Wysokie temperatury wpływają niekorzystnie nie tylko na nasz komfort i samopoczucie, ale również na wydajność w pracy czy nawet przy codziennych obowiązkach domowych.

Dlatego już nawet w małych firmach, biurach, a nawet w prywatnych domach i mieszkaniach, coraz bardziej powszechny jest montaż klimatyzacji. 

Branża klimatyzacji w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija, dzięki czemu mamy do wyboru nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne urządzenia o innowacyjnych funkcjach. W niniejszym artykule przedstawiamy, jakie są rodzaje klimatyzacji i jakie mają zalecane zastosowanie.

Podział klimatyzacji ze względu na sposób pracy.

Biorąc pod uwagę sposób pracy klimatyzatorów, wyróżniamy poniższe rodzaje klimatyzatorów:

  • Klimatyzatory inwerterowe to nowoczesne, wydajne i energooszczędne urządzenia chłodzące. Ten rodzaj klimatyzacji sprawdzi się w pomieszczeniach, w których potrzeba chłodzenia jest zmienna. 
  • Klimatyzatory typu on-off to urządzenia chłodzące o prostej budowie i równie prostym użytkowaniu. Ten rodzaj klimatyzacji jest dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których wymagana jest duża oraz stała moc chłodzenia. 
    

Podział klimatyzacji ze względu na sposób i miejsce montażu 

  1. Klimatyzatory kompaktowe to rozwiązania, które sprawdzają się w domach lub mieszkaniach o niewielkim metrażu. Klimatyzatory kompaktowe występują w dwóch opcjach montażu — na ścianie lub w otworze okiennym.
  2. Klimatyzatory przenośne to idealne rozwiązania do tych pomieszczeń, w których nie jest możliwe zamontowanie jednostki zewnętrznej na ścianie budynku. Klimatyzatory przenośne (tzw. monoblokowe) posiadają obie jednostki w jednym urządzeniu. Za pomocą przewodu, powietrze jest odprowadzane na zewnątrz budynku (wymagane uchylenie okna do wyprowadzenia rury). Klimatyzatory przenośne to rozwiązania w szczególności polecane dla tych pomieszczeń, w których nie jest wymagana duża moc chłodnicza. Są to rozwiązania przystępne cenowo. Nie ponosimy tutaj również kosztów wykonania montażu instalacji klimatyzacji.
  3. Klimatyzatory typu split to urządzenia złożone z dwóch jednostek — zewnętrznej (sprężarka + skraplacz) i wewnętrznej (parownik). Są one połączone za pomocą specjalnych rur. Jednostki są montowane na ścianie.
  4. Klimatyzatory typu multi split to rozwinięta wersji klimatyzatorów typu split. W tym przypadku do jednostki zewnętrznej (instalowanej na ścianie budynku) można podpiąć kilka jednostek wewnętrznych (instalowane na ścianie pomieszczenia). Funkcjonalność ta daje możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury w większej ilości pomieszczeń. 

Rodzaje klimatyzatorów SPLIT i MULTI SPLIT 

  1. Klimatyzatory typu split i multi split możemy dodatkowo podzielić ze względu na sposób montażu oraz ich zalecane zastosowanie. Są dostępne tutaj takie rodzaje klimatyzacji jak:
  2. Klimatyzatory ścienne to jedne z najbardziej popularnych rodzajów klimatyzatorów. Do ich zalet z pewnością można zaliczyć szerokie możliwości zastosowania, dużą wydajność oraz cichą pracę. Posiadają wiele dodatkowych i przydatnych funkcji, takich jak mobilne sterowanie pracą klimatyzatora, filtry poprawiające jakość powietrza, możliwość dogrzewania pomieszczeń czy chociażby funkcja spokojny sen. Jednostki wewnętrzne posiadają nowoczesne obudowy dostępne w różnych kolorach: białe, czarne, szare, srebrne, dzięki czemu nie będzie problemu z dopasowaniem ich do aranżacji wnętrza. Są powszechnie stosowane w mieszkaniach i domach prywatnych, ale nie tylko. Bardzo często zobaczymy je również w biurach i lokalach usługowych. Są to klimatyzatory atrakcyjne cenowo i stosunkowo łatwe w montażu. 
  3. Klimatyzatory podłogowo-sufitowe to rozwiązanie najczęściej wybierane do mniejszych pomieszczeń użyteczności publicznej, idealne rozwiązanie dla lokali komercyjnych. Możemy je najczęściej spotkać w sklepach, hotelach, restauracjach. Ich zaletą jest elastyczność pod kątem miejsca montażu. W zależności od możliwości można je zamontować zarówno na ściany przy podłodze, jak i do sufitu. 
  4. Klimatyzatory ścienno — przysufitowe to urządzenia zalecane do wysokich pomieszczeń, w których nie ma potrzeby chłodzić górnych partii pomieszczenia. Są montowane bezpośrednio do konstrukcji stropowej. Na tle innych rodzajów klimatyzacji, wyróżniają się tym, że klimatyzatory ścienno — przysufitowe niwelują przeciągi. Początkowo rozprowadzają schłodzone powietrze pod płaszczyzną sufitu z dużą prędkością, następnie zwalnia, aby łagodnie opadać i schłodzić całe pomieszczenie. 
  5. Klimatyzatory kanałowe to rozwiązania najczęściej są stosowane w pomieszczeniach o większym metrażu. Rozprowadzają one schłodzone powietrze do wielu pomieszczeń jednocześnie (sieć kanałów rozprowadzonych po budynku). Jest to rodzaj klimatyzacji, który dobrze uwzględnić w projekcie budynku, dzięki czemu możemy zredukować koszty montażu klimatyzacji. 
  6. Klimatyzatory kanałowe są najczęściej stosowane w takich obiektach jak: biura, hotele, restauracje, gabinety, sale konferencyjne i inne obiekty użyteczności publicznej. Coraz chętniej stosowane są w domach lub mieszkaniach. Ich zaletą oprócz samej funkcji chłodzenia i cichej pracy, są wysokie walory estetyczne, gdyż ze ściany lub sufitu wychodzi jedynie kratka wentylacyjna. Są to klimatyzatory, które z pewnością spełnią wymagania nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Ich wadą jest dosyć wysoka cena samego klimatyzatora, ale także specyfika montażu. 
  7. Klimatyzatory kasetonowe to rozwiązania najczęściej stosowane do przestrzeni biurowych, restauracji, hoteli, sal konferencyjnych, a także coraz instalowane w przestrzeniach mieszkalnych ze względu na swoje właściwości i wysokie walory estetyczne. Klimatyzatory kasetonowe zachowują wysoką estetykę, nie zakłócają wyglądu danego pomieszczenia.
  8. Ten rodzaj klimatyzacji, montowany jest w stelażu sufitu, przez co jest bardzo dyskretny. Umożliwia rozprowadzanie schłodzonego pomieszczenia w 4 kierunkach oraz ogrzewanie, osuszanie i wentylowanie pomieszczeń. Są dostępne również klimatyzatory kasetonowe wyposażone w dodatkowe filtry, które zapewnią lepszą jakość powietrza w naszych pomieszczeniach. Ten rodzaj klimatyzacji może być zastosowany zarówno w dużych jak i małych pomieszczeniach. Do wad tego rozwiązania można zaliczyć wyższą cenę zakupu urządzenia oraz charakterystykę montażu.
  9. Klimatyzatory do serwerowni to urządzenia przystosowane do pracy w wymagających pomieszczeniach. Często klimatyzatory dedykowane do zastosowania w serwerowniach zapewniają możliwość usuwania kurzu, który ma negatywny wpływ na pracę serwerów oraz możliwość zdalnego sterowania pracą klimatyzatora.