Wilgotność powietrza a efektywność energetyczna systemów klimatyzacyjnych

Czy wilgotność powietrza ma wpływ na wydajność i efektywność energetyczną klimatyzacji? Warto nieco zgłębić ten temat, aby zrozumieć występująca tu zależność. Każdy z nas powinien zadbać o utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i roboczych. Z tego artykułu dowiesz się, jak ten parametr wpływa na pracę systemów klimatyzacyjnych. 

Jaka powinna być wilgotność powietrza?

Optymalny wskaźnik wilgotności powietrza zależy m.in. od temperatury w pomieszczeniu, jednak przyjmuje się, że powinno to być około 40-60%. Warto więc wyposażyć się w higrometr i kontrolować ten parametr. Zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze negatywnie wpływa na komfort naszego życia oraz może nasilać dolegliwości zdrowotne, w tym przesuszenie skóry lub też problemy ze strony układu oddechowego. Ponadto zbyt duża wilgotność negatywnie wpływa na jakość pracy systemów grzewczych i układów klimatyzacyjnych. 

Jak wilgotność wpływa na klimatyzację?

Im wyższa wilgotność powietrza, tym więcej pary wodnej się w nim znajduje. Ta z kolei stanowi obciążenie dla systemu klimatyzacji, przez co ten musi pracować na większej mocy i jest bardziej podatny na uszkodzenia. Ponadto spada jego wydajność. Jest to związane z tym, że klimatyzator musi nie tylko usuwać ciepłe powietrze z wnętrza, ale również tzw. ciepło utajone związane z podwyższoną wilgotnością powietrza. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do znacznych spadków wydajności układu, a w skrajnych przypadkach nawet do jego usterek, co generuje spore koszty. 

Efektywność energetyczna klimatyzatora a wilgotność powietrza

Wiesz już, że przy większej wilgotności powietrza klimatyzator musi działać na wyższych obrotach. Automatycznie też pobiera więcej energii do pracy i spada jego efektywność energetyczna. Zwiększony pobór energii elektrycznej wpływa na wzrost kosztów użytkowania układ. Idzie to w parze ze spadkiem wydajności chłodzenia. Warto więc tego unikać.  Wbrew pozorom również zbyt suche powietrze negatywnie wpływa na efektywność energetyczną klimatyzacji. Jeżeli wilgotność spada poniżej 30%, to powietrze ochładza się szybciej, jednak spada komfort cieplny domowników. Jeżeli klimatyzator wykorzystywany jest do ogrzewania wnętrz, to musi pracować na większej mocy, aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo domowników. To również generuje dodatkowe koszty, których można uniknąć, kontrolując wilgotność powietrza. W tym celu warto zastosować dedykowane osuszacze lub nawilżacze. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: (Ł.G.) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl