Komfort cieplny w budynkach mieszkalnych: Jakie technologie i materiały zapewniają optymalne warunki

Każdemu z nas powinno zależeć na utrzymaniu komfortu cieplnego w budynkach mieszkalnych. Wpływa to korzystnie na wygodę i bezpieczeństwo naszego życia, zmniejsza ryzyko chorób oraz zwiększa wytrzymałość materiałów wykończeniowych. Jakie technologie i materiały budowlane wykorzystuje się obecnie, aby zadbać o optymalne warunki w pomieszczeniach mieszkalnych? Sprawdźmy.

Dobrej jakości izolacja termiczna to podstawa

Oczywiście niezwykle ważna jest izolacja termiczna budynku mieszkalnego. W ostatnich latach świadomość inwestorów w tym zakresie rośnie. Dzięki niej zmniejsza się ubytki ciepła oraz łatwiej utrzymać we wnętrzach pożądaną temperaturę. Wpływa to też na redukcję kosztów związanych z eksploatacją domu lub mieszkania. Od kilku lat można ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację domu, aby poprawić jego standard energetyczny. Im mniejsze straty ciepła, tym mniej kosztuje ogrzewanie i łatwiej utrzymać w pomieszczeniu pożądaną temperaturę. 

Energooszczędne materiały budowlane

Z roku na rok poprawiają się parametry techniczne i właściwości materiałów budowlanych. Wybieranie energooszczędnych produktów charakteryzujących się wysoką jakością wykonania ma duży wpływ na komfort cieplny. Ściany powinny akumulować ciepło i oddawać je do wnętrza. Ponadto materiały powinny być wykonane w ten sposób, aby ograniczyć ryzyko występowania mostków termicznych. Ma to bardzo duże znaczenie, dlatego warto wybierać produkty z górnej półki. Choć mogą być droższe w zakupie, to jednak na przestrzeni lat zapewnią realne oszczędności na ogrzewaniu. 

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne i grzewcze

Oczywiście w budynkach mieszkalnych nie może zabraknąć systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. W ostatnich latach większym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii, w tym m.in. pompy ciepła czy też kolektory słoneczne. Do tego ogrzewanie podłogowe zastępuje tradycyjne grzejniki. Jest to związane z jego większą efektywnością. Można uzyskać komfort cieplny przy mniejszej temperaturze układu i mniejszych kosztach jego eksploatacji.  Nieocenionym wsparciem w dbaniu o komfort cieplny jest też klimatyzacja. W czasie letnich upałów zapobiega przegrzewaniu się wnętrz, a jesienią i zimą może być wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń. Warto wybrać modele z rekuperacją, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła i ponowne jego wykorzystanie (m.in. do podgrzewania ciepłej wody użytkowej). Nowoczesne technologie i materiały to klucz do tego, aby zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: (Ł.G.) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl