Zastanawiasz się nad tym, jaki w prosty sposób zdefiniować komfort cieplny? To taki stan, w którym człowiek nie odczuwa ani zimna, ani gorąca. W praktyce oznacza to, że człowiek czuje się komfortowo, a jego organizm ma zapewniony właściwy bilans cieplny. Skutkuje to tym, że każda część ciała jest równomiernie ogrzana, jednak nie dochodzi do zjawiska przegrzewania się organizmu.
Oczywiście każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje. W związku z tym nie ma jednej standardowej temperatury powietrza, w której każdy będzie czuł się doskonale. Warto więc zweryfikować, przy jakich parametrach powietrza czujemy się najlepiej, a następnie spróbować utrzymywać je na takim poziomie. W ten sposób zadba się o swój komfort, ciepło i zredukuje się ryzyko występowania chorób. Z drugiej strony nie warto przegrzewać pomieszczeń, dlatego czasem dla utrzymania komfortu cieplnego warto założyć cieplejsze ubrania, zamiast rozkręcać ogrzewanie. Może to negatywnie wpłynąć na jakość powietrza oraz zwiększyć koszty eksploatacyjne nieruchomości.
Wpływ na odczuwanie komfortu cieplnego ma wiele aspektów. Pod uwagę brana jest m.in. szerokość geograficzna oraz to, do jakich temperatur na co dzień przyzwyczajony jest dany organizm. Do tego dochodzą indywidualne odczucia i upodobania. Dla przykładu osoby z zimniejszych stref geograficznych odczuwają komfort cieplny przy niższych temperaturach. Dla odmiany osoby z południa Europy marzną wtedy, gdy Polakom jest ciepło. Z pewnością wiele osób zauważy taki trend, wyjeżdżając na urlop do ciepłych krajów.
Każdemu z nas powinno zależeć na utrzymaniu komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Zdecydowanie łatwiej o to, gdy starannie dobierze się źródło ciepła. Do tego wpływ na to ma technologia budowlana, w której postawiono budynek. Im lepszej jakości warstwy izolacyjne, tym mniejsze ubytki ciepła z budynku. Jednocześnie ogrzewanie budynku jest tańsze i łatwiejsze. Ma to duże znaczenie w obecnych czasach, gdy koszty ogrzewania rosną z roku na rok i większość z nas szuka sposobu na zaoszczędzenie. Zachęcamy do starannego doboru źródła ciepła, a następnie do odpowiedniego sterowania jego ustawieniami w zależności od swoich potrzeb i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl