Wszystko, co powinieneś wiedzieć o gruntowych wymiennikach ciepła

W nowoczesnych systemach wentylacyjnych stosuje się różne rozwiązania technologiczne. Wśród nich znajdują się m.in. gruntowne wymienniki ciepła oznaczane na rynku skrótem GWC. Urządzenia te stosuje się po to, aby w układzie wykorzystać energię cieplną pobieraną z gruntu i w ten sposób zoptymalizować koszty związane z utrzymaniem obiektu i pracą systemu wentylacyjnego. Gruntowe wymienniki ciepła znajdują zastosowanie zarówno w obiektach przemysłowych, jak i w budynkach mieszkalnych. 

Czym jest gruntowny wymiennik ciepła?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie wykorzystywane w procesie wymiany ciepła. Stosuje się je w systemach wentylacyjnych z rekuperację, czyli odzyskiem ciepła. Gruntowny wymiennik ciepła doskonale sprawdza się przez okrągły rok, ponieważ w okresie zimowym wspiera pracę systemu grzewczego, a w upalne letnie dni pomaga w obniżeniu temperatury wewnątrz budynku. Zasada działania tego urządzenia jest relatywnie prosta i polega na wykorzystaniu energii akumulowanej w gruncie. Na głębokości powyżej 1,5 metra w gruncie utrzymuje się temperatura na poziomie 4-8 ℃. Po montażu urządzenie odpowiada za przepuszczanie przez grunt powietrza, które latem jest chłodzenie, a zimą grzane. W całym procesie wykorzystuje się różne substancje, w tym m.in.: glikol. Podstawowy schemat budowy gruntowego wymiennika ciepła uwzględnia takie elementy jak: czerpnia gruntowa, przepustnica, konstrukcja główna, centrala wentylacyjna, rekuperator i czerpnia ścienna wewnątrz obiektu.

Podstawowe rodzaje gruntowych wymienników ciepła

Ze względu na typ budowy i specyfikę działania wymienia się trzy podstawowe rodzaje gruntowych wymienników ciepła. Są to:

  • wymienniki rurowe (przeponowe);
  • wymienniki żwirowe (bezprzeponowe);
  • wymienniki płytowe (bezprzeponowe).

Wybór należy przeprowadzić na podstawie dokładnej analizy oraz potrzeb obiektu i możliwości lokalizacyjnych. Rodzaj wymiennika determinuje m.in. zakres niezbędnych prac ziemnych do wykonania sprawnej i niezawodnej instalacji. 

Jakie korzyści daje stosowanie gruntowego wymiennika ciepła?

Gruntowe wymienniki ciepła cieszą się dużym zainteresowaniem klientów ze względu na korzyści, które gwarantują. Przede wszystkim pozwalają na efektywne wykorzystanie energii cieplnej z gruntu. To odnawialne i darmowe w eksploatacji źródło energii. W związku z tym zastosowanie tego typu wymiennika przekłada się na zmniejszenie kosztów utrzymania nieruchomości. Ponadto GWC to również dobre zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe dla całego układu rekuperacji. Jest to związane z tym, że wymiennik znajduje się pod ziemią i nie jest narażony na zamarzanie. Odpowiednio zaprojektowane i wdrożone rozwiązanie ułatwi Ci utrzymanie komfortu cieplnego zimą oraz dobrego klimatu w pomieszczeniach latem. Zachęcamy do sprawdzenia możliwości gruntowych wymienników ciepła oraz do wyboru rozwiązań oferowanych przez renomowanych producentów i projektantów.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl