Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie wykorzystywane w procesie wymiany ciepła. Stosuje się je w systemach wentylacyjnych z rekuperację, czyli odzyskiem ciepła. Gruntowny wymiennik ciepła doskonale sprawdza się przez okrągły rok, ponieważ w okresie zimowym wspiera pracę systemu grzewczego, a w upalne letnie dni pomaga w obniżeniu temperatury wewnątrz budynku. Zasada działania tego urządzenia jest relatywnie prosta i polega na wykorzystaniu energii akumulowanej w gruncie. Na głębokości powyżej 1,5 metra w gruncie utrzymuje się temperatura na poziomie 4-8 ℃. Po montażu urządzenie odpowiada za przepuszczanie przez grunt powietrza, które latem jest chłodzenie, a zimą grzane. W całym procesie wykorzystuje się różne substancje, w tym m.in.: glikol. Podstawowy schemat budowy gruntowego wymiennika ciepła uwzględnia takie elementy jak: czerpnia gruntowa, przepustnica, konstrukcja główna, centrala wentylacyjna, rekuperator i czerpnia ścienna wewnątrz obiektu.
Ze względu na typ budowy i specyfikę działania wymienia się trzy podstawowe rodzaje gruntowych wymienników ciepła. Są to:
Wybór należy przeprowadzić na podstawie dokładnej analizy oraz potrzeb obiektu i możliwości lokalizacyjnych. Rodzaj wymiennika determinuje m.in. zakres niezbędnych prac ziemnych do wykonania sprawnej i niezawodnej instalacji.
Gruntowe wymienniki ciepła cieszą się dużym zainteresowaniem klientów ze względu na korzyści, które gwarantują. Przede wszystkim pozwalają na efektywne wykorzystanie energii cieplnej z gruntu. To odnawialne i darmowe w eksploatacji źródło energii. W związku z tym zastosowanie tego typu wymiennika przekłada się na zmniejszenie kosztów utrzymania nieruchomości. Ponadto GWC to również dobre zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe dla całego układu rekuperacji. Jest to związane z tym, że wymiennik znajduje się pod ziemią i nie jest narażony na zamarzanie. Odpowiednio zaprojektowane i wdrożone rozwiązanie ułatwi Ci utrzymanie komfortu cieplnego zimą oraz dobrego klimatu w pomieszczeniach latem. Zachęcamy do sprawdzenia możliwości gruntowych wymienników ciepła oraz do wyboru rozwiązań oferowanych przez renomowanych producentów i projektantów.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl