Charakterystyka pompy ciepła typu monoblok
Na rynku dostępne są pompy ciepła monoblok oraz split. Modele monoblok są w całości przeznaczone do montażu na zewnątrz budynku. Urządzenia typu monoblok składają się z jednej dużej jednostki, w której skład wchodzą m.in.: wymiennik ciepła, sprężarka, wentylator oraz inne elementy konstrukcyjne. Pod tym kątem monobloki różnią się od pomp ciepła split, które składają się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Zastosowanie urządzenia na zewnątrz budynku sprawia, że nie trzeba wygospodarować na nie miejsca w budynku. Wystarczy poprowadzić dobrej jakości rury, które będą odpowiedzialne za transport wody lub innego płynu do układu centralnego ogrzewania i/lub układu ciepłej wody użytkowej.
Kluczowe korzyści związane ze stosowaniem pomp ciepła typu monoblok
Dopiero od jakiegoś czasu pompy ciepła typu monoblok cieszą się zwiększonym zainteresowaniem klientów. Wciąż jednak spotyka się je zdecydowanie rzadziej od modeli split. Za inwestycją w monoblok przemawiają jednak określone korzyści. Kluczowe z nich to:
Jednocześnie musisz pamiętać o tym, że inwestycja w pompę ciepła typu monoblok wiąże się z określonymi obowiązkami. Podstawowym z nich jest przygotowanie odpowiedniego zabezpieczenia przed zamarzaniem wody w układzie, co wiąże się z koniecznością stosowania zaworów antyzamrożeniowych lub glikolu w instalacji.
Kiedy sprawdzi się pompa ciepła monoblok?
Tak naprawdę pompy ciepła typu monoblok sprawdzą się przy wielu nieruchomościach. Z powodzeniem można montować je zarówno w przypadku nowych budynków, jak i podczas wykonywania prac modernizacyjnych w użytkowanych już domach. Pod tym kątem modele te są bardzo elastyczne. Po zastosowaniu urządzenia na zewnątrz budynku można zaoszczędzić cenne m2 w jego wnętrzu. Na rynku dostępne są modele o różnych parametrach technicznych, mocy grzewczej oraz funkcjonalnościach. Dzięki temu można dopasować je bezpośrednio do realnego zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Wydajne rozwiązania sprawdzają się zarówno w budynkach energooszczędnych, jak i wykonywanych w tradycyjne technologii. Jeżeli przy Twoim budynku nie ma możliwości zamontowania kotłowni w bliskiej odległości, to modele monoblok będą zdecydowanie lepszym wyborem niż pompy ciepła split. Jest to związane z tym, że nawet w przypadku dużej odległości, w ramach montażu instalacji pompy ciepła monoblok nie tracą swojej wydajności. To kolejna z ich przewag.
Czy rozwiązania monoblok mają dobrą moc grzewczą i COP?
Efektywność grzewczą pompy ciepła określa się w ramach wskaźnika COP oraz mocy grzewczej samego urządzenia. Pod tym kątem rozwiązania typu monoblok nie ustępują konkurencyjnym produktom na rynku. Zapewniają optymalne parametry techniczne i z powodzeniem pozwolą na ogrzanie nieruchomości o większej powierzchni. Kluczem jest dobranie wskaźników bezpośrednio do potrzeb domowników w danym budynku oraz tego, czy pompa ciepła monoblok będzie odpowiadała tylko za zasilanie centralnego ogrzewania, czy również za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami dostępnymi na rynku oraz do podjęcia świadomej decyzji zakupowej w tym zakresie.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl