Wskaźnikami efektywności są EER i COP. Jeśli klimatyzator zapewnia nam energię chłodniczą o wartości 4 kW przy wkładzie energii elektrycznej wynoszącej 1 kW, wtedy EER klimatyzatora wynosi 4. Analogicznie można wytłumaczyć wskaźnik COP, który dotyczy energii grzewczej. Wyższe wskaźniki EER i COP mówią nam o wyższej efektywności energetycznej klimatyzatora.
Obecnie wskaźniki EER i COP są w większości przypadków podawane jedynie w katalogach producenta.
Oba wskaźniki na etykietach energetycznych zostały zastąpione przez dokładniejsze wskaźniki SEER i SCOP. Gdzie:
Wydajność urządzeń jest szczegółowo wyrażana w klasach energetycznych od G do A. Producenci są zawsze zobowiązani, żeby w etykiecie energetycznej umieścić informacje dotyczące zużycia prądu przez urządzenie. W klasie A stosuje się jeszcze rozróżnienie na warianty A+, A++ i A+++. Klasy A są najbardziej ekonomiczne i oznaczone zielonym kolorem. Czytamy to w ten sposób, że najlepszą wydajność przy najmniejszym zużyciu energii elektrycznej posiadają klimatyzatory z klasą A+++. Większość dostępnych na rynku modeli posiada różnego rodzaju funkcje oszczędzania energii, które pozwalają na wydajną pracę urządzenia ze zmniejszonym poborem energii. Wybierając klimatyzator, poza wyżej wymienionymi wskaźnikami, warto zwrócić uwagę na różne opcje dotyczące efektywnej pracy urządzenia i oszczędzania energii, które oferują producenci. Jedną z popularniejszych pod tym względem funkcji jest m. in. technologia Inverter. Polega ona na zmiennej prędkości obrotowej sprężarki i wentylatora. W skrócie oznacza to, że urządzenie płynnie dostosowuje swoją wydajność do warunków panujących w pomieszczeniu. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, zapewniając wysoką moc i odpowiednią wydajność klimatyzatora. Warto również zwrócić uwagę, jaki czynnik chłodniczy jest stosowany w klimatyzatorach. Poza oddziaływaniem na środowisko, rodzaj czynnika chłodniczego ma również wpływ na efektywność energetyczną urządzeń. Aby oszczędniej gospodarować energią powinniśmy wykorzystywać powszechnie dostępną funkcję programowania pracy klimatyzatora. Chodzi np. o używanie programatora włączania i wyłączania, który daje nam możliwość ustawienia dowolnych godzin pracy urządzenia. Przeanalizujemy teraz kilka wybranych modeli klimatyzatorów o takiej samej nominalnej mocy chłodniczej - 3,5 kW (wraz z wysokimi klasami efektywności) pod względem opcji zwiększania ich efektywności i oszczędzania energii:
Daikin Stylish
posiada wysoki współczynnik sprawności energetycznej wynoszący kolejno: SEER = 8,73, SCOP = 5,15. Wartość efektywności dla chłodzenia i grzania jest najwyższej klasy A+++. Wyposażony jest w czujnik matrycowy – inteligentny czujnik optymalizujący wydajność urządzenia. Określa temperaturę w klimatyzowanym pomieszczeniu, następnie równomiernie rozprowadza powietrze w pomieszczeniu przed przełączeniem się w tryb chłodzenia lub grzania zgodnie z naszym zapotrzebowaniem. Posiada opcję trybu ekonomicznego, który jest funkcją oszczędzającą energię. Wyposażony jest w czynnik chłodniczy R32. W porównaniu do czynnika chłodniczego R410A, R32 charakteryzuje się dużo niższym potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego – GWP. Dodatkowo, co w kwestii sprawności jest dla nas istotne, czynnik R32 jest wydajniejszy w trybie chłodzenia i grzania o 14-16 % niż konkurencyjny czynnik R410A. R32 jest w stanie podnieść efektywność urządzenia nawet o 10% w porównaniu do tego samego klimatyzatora z innym czynnikiem chłodniczym.
ME Premium
charakteryzuje się wysokim SEER - 8,5 i SCOP - 5,1 oraz najwyższą klasą energetyczną A+++. Wyposażony jest w zaawansowaną sprężarkę inwerterową. Za pomocą sprężarki klimatyzator dostosowuje ilość pobieranego czynnika chłodniczego do panujących w pomieszczeniu warunków. Urządzenie pobiera wtedy moc adekwatną do wymagań i dzięki temu nabywa odpowiednią efektywność energetyczną. Podobnie, jak klimatyzator marki Daikin, jest wyposażony w czynnik chłodniczy R32. Posiada energooszczędną funkcję Econo Cool, która pracując w trybie chłodzenia podnosi zadaną temperaturę o 2° Zwiększona temperatura jednak nie jest przez nas odczuwalna ze względu na przepływ powietrza z oscylacjami, co oznacza zmiany kierunków strumienia klimatyzowanego powietrza. Daje to możliwość odczuwania większego chłodu, niż przy przepływie powietrza jednostajnie w jednym tylko kierunku, z tak samo ustawioną temperaturą. To funkcja pozwalająca na większą oszczędność energii.
Gree Amber Prestige i Gree G-Tech
Amber Prestige ma najwyższą klasę energetyczną A+++. SEER - 8,5 i SCOP - 5,1. Model G-Tech posiada również klasę energetyczną A+++ w przypadku chłodzenia i A++ dla grzania. Jego wartość współczynnika SEER jest taka sama, ale wartość SCOP jest nieco niższa niż przy modelu Amber Prestige i wynosi 4,6. W obu modelach zastosowano system inwerterowy G10, który również, tak jak w poprzednio wymienionych klimatyzatorach, wykorzystuje sprężarkę inwerterową. Zarówno G-Tech, jak i Amber Prestige są wyposażone w czynnik chłodniczy R32. Urządzenia wyposażone są w technologię inteligentnego kontrolowania temperatury - I Feel. Funkcja opiera się na inteligentnym czujniku zamontowanym w pilocie sterowania. Czujnik mierzy temperaturę w swoim otoczeniu i wysyła informację do jednostki wewnętrznej. Na podstawie tych danych klimatyzator uruchomi się w trybie pracy, który będzie odpowiedni dla warunków panujących w danej chwili w pomieszczeniu. Pozwala to na zmniejszenie zużycia energii w trakcie pracy urządzenia.
Haier Flare:
Model Haier Flare charakteryzuje się najwyższą klasą energetyczną A+++ dla chłodzenia, co wynika z wysokiej wartości współczynników SEER 8,5 i SCOP 4,6. Klimatyzator posiada funkcję 6-stopniowej regulacji prędkości wentylatora, która w swoim działaniu jest podobna do rozwiązań I Feel w Gree i czujnika matrycowego w Daikin. Opcja tak samo dostosowuje automatycznie prędkość wentylatora do warunków otoczenia, zgodnie z informacjami dostarczonymi przez czujkę. Posiada funkcję oszczędzania energii w czasie nocnego snu. Polega ona na tym, że ustawiamy preferowaną przez nas temperaturę w trybie chłodzenia i po pierwszej godzinie pracy temperatura podwyższa się o 1°C, po drugiej godzinie o kolejny 1° Następnie przez 6 kolejnych godzin urządzenie pracuje bez zmian i na końcu samo się wyłącza. Wyposażony jest w system regulacji PID, który pozwala na bardziej precyzyjne dopasowanie temperatury w pomieszczeniu do zadanej temperatury w urządzeniu. PID reguluje różnice temperatur z dokładnością do 0,1 ° Omówione klimatyzatory niewiele się różnią między sobą, jeśli chodzi o wskaźniki efektywności energetycznej, ale jeśli chodzi o opcje regulacji tej efektywności i energooszczędności urządzeń, to producenci oferują na rynku całą gamę różnych rozwiązań technicznych.
Warto zatem poświęcić więcej uwagi na dobór odpowiednich parametrów pracy naszego klimatyzatora, jeśli chcemy płacić mniejsze rachunki za prąd.
Autor: FiLip Bałdyga