Zastosowanie kamer termowizyjnych w wentylacji

Kamery termowizyjne to produkty o szerokim potencjale wykorzystania. Doskonale sprawdzają się m.in. podczas akcji ratowniczych, w budownictwie oraz w systemach bezpieczeństwa. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wykorzystuje się je również w przypadku systemów wentylacyjnych. W tym artykule sprawdzimy potencjał wykorzystania kamer termowizyjnych w wentylacji. 


Czym są kamery termowizyjne?

Inna nazwa dla tych produktów to kamery podczerwieni. Ich działanie polega na rejestrowaniu obrazu z wykrywaniem i pomiarem energii obiektów. Kamera bierze pod uwagę m.in. różnice temperatury. Następnie przetwarzane są one na obraz elektroniczny. Na nim przedstawia się temperaturę pozorną badanego obiektu. W szybki i prosty sposób można sprawdzić, jaka temperatura panuje na danej powierzchni. Ewentualne odstępstwa od reguły powinny wzbudzić niepokój i mogą świadczyć o ewentualnych usterkach w systemie wentylacji. Ze względu na skuteczność kamer termowizyjnych, wykorzystywane są przez większość renomowanych instalatorów oraz zespołów serwisowych w tym sektorze. 


Sprawdzenie jakości wykonania instalacji 

Kamera termowizyjna przydaje się już na etapie montażu systemu wentylacyjnego oraz tuż po jego wdrożeniu. Za jej pomocą można dokładnie sprawdzić kanały wentylacyjno-klimatyzacyjne oraz sprawdzić jakość wykonania całej instalacji. To niezwykle ważne. Wykrycie ewentualnych usterek przed pełnym rozruchem systemu pozwoli na zminimalizowanie strat finansowych i korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo korzystania z wentylacji.

 

Monitorowanie procesów 

Za pomocą kamer termowizyjnych można monitorować przebieg wybranych procesów w instalacji. To prace wykonywane m.in. podczas serwisu urządzeń. Po przeprowadzonej inspekcji otrzymuje się obraz elektroniczny instalacji. Następnie poddawany jest on dokładnej analizie przez specjalistów. Jakiekolwiek odstępstwa od normy powinny zapalić lampkę ostrzegawczą. 


Wykrywanie ewentualnych nieszczelności 

Kamery termowizyjne w wentylacji przede wszystkim wykorzystuje się podczas przeprowadzania prac serwisowych i naprawczych. Dzięki nim można znaleźć ewentualne źródła nieszczelności czy też mostki termiczne. Dokładne ich zlokalizowanie umożliwia wdrożenie niezbędnych prac naprawczych. Wszystko po to, aby instalacja działała sprawnie i wydajnie kosztowo. Odpowiednie wykorzystanie kamer termowizyjnych pozwala specjalistom także na prognozowanie kosztów eksploatacyjnych. Termowizja pozwala jeszcze m.in. na:

  • wykrywanie wilgoci w instalacji;
  • lokalizację miejsc uciekania ciepła;
  • sprawdzenie jakości izolacji kanałów wentylacyjnych;
  • diagnozowanie nieszczelności samych wentylacji;
  • ustalanie ciągu wstecznego w kratce wentylacyjnej itp. 


Pod tym względem zastosowanie kamer termowizyjnych w wentylacji jest bardzo szerokie i pozwala na skuteczne wykonanie wielu podstawowych pomiarów.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl