Rola kamer termowizyjnych w wentylacji

Dobrej jakości wentylacja musi być przede wszystkim szczelna i skuteczna. Tylko w ten sposób można zadbać o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach oraz bezpieczeństwo ich użytkowników. W ramach badań szczelności i stanu technicznego układów wentylacyjnych wykorzystuje się m.in. kamery termowizyjne. W tym artykule przedstawimy je nieco bliżej oraz wskażemy, w jakich obszarach branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej mają zastosowanie. 

Kamery termowizyjne – charakterystyka działania

Kamery termowizyjne to urządzenia o szerokim potencjale zastosowania. Działają na podstawie podczerwieni. Wykorzystuje się je do prowadzenia rejestracji obrazu, w ramach którego wskazuje się na energię obiektów oraz dokonuje jej pomiarów. Technologia ta pozwala m.in. na lokalizację różnego rodzaju nieszczelności, mostków termicznych czy też miejsc, które się nadmiernie nagrzewają lub wychładzają w układzie. Takie punktowe lokalizowanie ewentualnych usterek instalacji jest niezwykle cenne w kontekście sprawnego wdrożenia prac naprawczych. Za pomocą kamer termowizyjnych przeprowadza się zarówno pierwsze pomiary poprawności wykonania wentylacji, jak i cykliczne kontrole jej stanu technicznego. 

Jaką rolę w wentylacji odgrywają kamery termowizyjne?

Potencjał zastosowania kamer termowizyjnych przy projektowaniu i eksploatacji układów wentylacyjnych jest szeroki. Wiele zależy od tego, na jakim etapie zaawansowania są prace i jakie są realne potrzeby inwestora lub serwisanta. Poniżej przedstawiono kilka przykładów użycia termowizji w wentylacji. 

Weryfikacja poprawności wykonania układu 

Kamery termowizyjne przydają się już na samym początku, gdy wykonuje się układ wentylacyjny. Z ich pomocą już na etapie montażu można skontrolować jakość wykonania instalacji. Standardowo termowizję wykorzystuje się zarówno przed pierwszym uruchomieniem wentylacji, jak i od razu po pierwszym uruchomieniu. Kamery pomogą Ci w dokładnym sprawdzeniu kanałów wentylacyjnych oraz w wykryciu ewentualnych nieszczelności i innych usterek. 

Prowadzenie cyklicznego serwisu

Oczywiście wentylacja wymaga dokonywania cyklicznych przeglądów. Wówczas kamery termowizyjne wykorzystywane są po to, aby poddać ocenie przebieg zachodzących w układzie procesów. Za przeprowadzenie tego typu prac serwisowych powinien odpowiadać doświadczony ekspert, który posiada niezbędne uprawnienia i będzie w stanie trafnie ocenić zapis z kamer. 

Wykrywanie nieszczelności i ewentualnych anomalii

Kamery termowizyjne wykorzystywane są również przy wykrywaniu nieszczelności i ewentualnych anomalii w pracy wentylacji. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala na zajrzenie do trudnodostępnych fragmentów instalacji. Obraz z kamery pozwoli na lokalizację mostków termicznych i źródeł nieszczelności. Na tej podstawie będzie można zastosować odpowiednie prace naprawcze. To tylko kilka potencjalnych zastosowań kamer termowizyjnych w branży wentylacyjnej.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl