Agregat wody lodowej to zewnętrzne urządzenie, które może stanowić element konstrukcji systemu klimatyzacji. Urządzenie to nazywane jest inaczej chiler’em. Oprócz niego w skład kompletnej instalacji wchodzą również wewnętrzne odbiorniki chłodu. Wewnątrz agregatu następuje proces schładzania wody, która jest czynnikiem chłodniczym. Po osiągnięciu przez nią pożądanej temperatury, woda następnie przekazywana jest do instalacji wewnętrznej za pomocą modułu hydraulicznego. Następnie chłód odbierany jest przez różnego rodzaju urządzenia wewnętrzne. Swoją budową, funkcjonalnością i gabarytami nawiązują one do jednostek klimatyzacji freonowej.
Sama konstrukcja systemu jest bardzo podobna do tego, jak wygląda system grzewczy. Różnica polega na tym, że agregat wody lodowej ma za zadanie utrzymać niską temperaturę czynnika chłodniczego, co pozwala na utrzymanie niskiej temperatury w pomieszczeniu. W ramach instalacji następuje przepływ schłodzonej wody do poszczególnych odbiorników. Następnie woda jako czynnik chłodniczy pobiera energię cieplną z otoczenia i obniża jego temperaturę. Następnie ponownie wraca do agregatu, gdzie następuje jej schłodzenie i zamyka się obieg.
Stanowi obecnie jedną z chętniej wybieranych alternatyw dla klasycznych systemów klimatyzacji freonowej. Główna zmiana polega na tym, że zamiast potencjalnie szkodliwego freonu, w instalacji czynnikiem chłodniczym jest woda. Może być wzbogacona m.in. glikolem etylenowym, co minimalizuje ryzyko zamarzania. Ta ostatnia zazwyczaj schładzana jest do temperatury 6°C, choć w wybranych przypadkach może to być nawet 1°C, czyli niewiele więcej niż temperatura zamarzania. To wydajne rozwiązanie zastępujące klasyczne chłodzenie powietrzem.
Technologia ta jest pomocna przy przeprowadzaniu procesów specjalistycznych, w tym m.in. w medycynie.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl