Wyróżnieni - Diamenty Forbesa 2022

COOL Sp. z o.o. to podmiot powiązany z PPH COOL będący dystrybutorem przedsiębiorstwa. Spółka obsługuje sprzedażowo klientów OEM i zajmuje się dystrybucją określonego typoszeregu urządzeń. W ostatnich latach została dostrzeżona jako podmiot w grupie najszybciej rozwijających się w ostatnich 3-ch latach co jest efektem zdecydowanie rosnącej ilości i wartości agregatów wody lodowej zamawianych przez spółkę w zakładzie PPH COOL w Chotomowie. Spółka została laureatem rankingu DIAMENTY FORBESA 2022, z czego jesteśmy dumni.


Raport Diamenty Forbesa od lat wskazuje najszybciej rozwijające się polskie firmy. Zestawienie obejmuje firmy, które w ciągu trzech ostatnich lat najszybciej zwiększały swoją wartość. Ponadto, żeby znaleźć się na liście, przedsiębiorstwo musi spełniać szereg wymogów, m.in. posiadać pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, charakteryzować się wysoką płynnością bieżącą i odnotowywać nieprzerwany wzrost wyceny. Diamenty Forbesa 2022 pokazują, że pomimo pandemii coraz większej liczbie podmiotów udaje się spełnić wyśrubowane kryteria.

– Tegoroczna Lista Diamentów Forbesa jest szczególna pod każdym względem. Po raz pierwszy w jej historii liczba kandydatów do tytułu Diamentu wynosiła „naście” tysięcy. Po koniecznych weryfikacjach na liście znalazło się prawie 7 tysięcy podmiotów. Każdy z nich zasługuje na osobne, indywidualne, najszczersze gratulacje – komentuje Paweł Zielewski, redaktor naczelny „Forbesa”. Rok do roku liczba firm w rankingu Diamenty Forbesa wzrosła o 57 proc., czyli z 4218 do 6636. Najszybciej rosła liczba firm małych, czyli o obrotach od 5 do 50 mln zł. Dowodzi to, że nie trzeba być wielkim graczem, by nie tylko oprzeć się negatywnym skutkom pandemii koronawirusa, a jeszcze przekuć je w sukces. Najwięcej firm z listy Diamenty Forbesa 2022 ma swoje siedziby na Mazowszu (1433) i w Wielkopolsce (878). Najmniej diamentów znajdziemy na Opolszczyźnie (123) i w województwie świętokrzyskim (130). Specjalnie z myślą o uhonorowaniu regionalnych liderów rankingu, redakcja „Forbesa” zorganizuje cykl Gal Diamentów Forbesa, które odbędą się w terminie od kwietnia do lipca 2022 r. na terenie całej Polski.

– Ranking Diamentów pokazuje siłę oraz kreatywność polskich przedsiębiorstw. Firmy nieustannie poszukują nowych rozwiązań oraz podnoszą swoje biznesy na kolejne wyższe poziomy, co jest dla nas źródłem inspiracji – mówi Ewa Łuniewska, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego, który jest partnerem strategicznym Diamentów Forbesa. – W dzisiejszym świecie elastyczność działania i dostęp do finansowania jest ważnym czynnikiem sukcesu w biznesie. Rolą banków jest wspieranie firm i zapewnienie im warunków do rozwoju. ING oferuje różne rodzaje finansowania, dodając do tego cyfrowe rozwiązania ułatwiające prowadzenie biznesu. W ten sposób chcemy, aby sprawy bankowe absorbowały w jak najmniejszym stopniu, a uwaga firmy była skupiona na działaniu – dodaje.

Raport Diamenty Forbesa 2022 został opracowany przez redakcję magazynu „Forbes” oraz wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet Poland. Znalazły się na niej firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Analitycy Dun & Bradstreet Poland wycenili przedsiębiorstwa, stosując metodę szwajcarską, łączącą metodę majątkową i dochodową. Wartość przedsiębiorstw jest średnią ważoną ich majątku i wartości dochodowej. Majątek firm wyceniono na podstawie średniej arytmetycznej jego wartości likwidacyjnej oraz wartości księgowej netto spółki, która kwotowo odpowiada kapitałowi własnemu firm pomniejszonemu o wartości niematerialne i prawne. Wartość dochodowa to średnia zysków z lat 2016–2020. Wycena nie uwzględnia wartości marek handlowych i dotyczy końca 2020 roku.