Viessmann: Czy klimatyzację trzeba zgłosić do CEEB?

CEEB, czyli Centralna Ewidencji Emisyjności Budynków to baza funkcjonująca od lipca 2021 roku, która ma umożliwić zgromadzenie danych na temat źródeł ogrzewania w polskich domach, ale nie tylko.


W bazie mają znaleźć się informacje na temat źródeł energii elektrycznej, ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej oraz dotyczących spalania paliw o nominale mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW we wszystkich budynkach w Polsce. W jaki sposób? Na podstawie deklaracji, którą musi złożyć każdy właściciel lub zarządca budynku. Warto wiedzieć, że w przypadku funkcjonujących już w budynkach źródeł ciepła, czas na złożenie deklaracji minie 30 czerwca 2022 roku. W przypadku wymiany źródła ciepła lub instalacji nowego, deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od uruchomienia.

O ile złożenie deklaracji o kotle na gaz, węgiel czy pompie ciepła dla większości Polaków wydaje się oczywiste, o tyle są urządzenia, które mogą budzić wątpliwości. Przykładem jest klimatyzacja z funkcją grzania.

Klimatyzacja w CEEB

Klimatyzacja jest coraz częściej stosowana w polskich domach jako odpowiedź na coraz wyższe temperatury w sezonie letnim. Klimatyzatory zapewnią odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach nawet w bardzo upalne dni, a w te chłodniejsze mogą podnieść temperaturę w pomieszczeniach. W związku z tym często u składających deklarację pojawia się pytanie, czy funkcja grzania pozwala na kwalifikację jako źródło ciepła. Tę wątpliwość postanowił wyjaśnić Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w informatorze stworzonym specjalnie na potrzeby CEEB. Okazuje się, że urządzenia chłodzące pomieszczenia, nawet z funkcją grzania, nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB. Do bazy powinny zostać zgłoszone jedynie te urządzenia, które są wymienione we wzorze deklaracji w sekcji BO1. Klimatyzacja w tym wzorze nie została uwzględniona, a więc nie trzeba jej zgłaszać. Warto wiedzieć, że do CEEB nie trzeba zgłaszać również takich urządzeń jak farelki czy sauny.