Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), wodór jest jedną z wiodących opcji przechowywania energii ze źródeł odnawialnych. Produkcja ekologicznego wodoru ma jednak swoje wyzwania. Kiedy oczyszczona woda jest dzielona na wodór i tlen przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej, kluczowe jest utrzymanie stabilnej temperatury w elektrolizerze, aby zmaksymalizować wydajność. Rozdzielenie wody na dwa gazy generuje nadmiar ciepła, które musi być stale chłodzone. W projekcie fabryki ekologicznego wodoru, jest to realizowane poprzez zastosowanie energooszczędnych płytowych wymienników ciepła Alfa Laval.
Lokalizacja i infrastruktura Neom pozwoli na wygenerowanie 4 GW energii odnawialnej z energii słonecznej i wiatrowej, gdzie zakład produkcji zielonego wodoru wykorzysta około połowy tej energii. Będzie to największa fabryka zielonego wodoru i pierwsza instalacja o wielkości gigawata, produkująca 650 ton wodoru dziennie. Ten z kolei będzie wykorzystywany do produkcji 1,2 mln ton zielonego amoniaku rocznie.
"Nasza działalność w obrębie wodoru dobrze się rozwinęła w ciągu ostatnich lat i dziś dostarczamy wydajne wymienniki ciepła do różnych etapów procesu; do produkcji, dystrybucji i użytkowania" - mówi Thomas Møller, Prezes Działu Energii w Alfa Laval. "Dzięki naszym produktom i wiedzy fachowej będziemy nadal uczestniczyć w przyspieszaniu i skalowaniu tego obszaru, który jest tak ważny w osiągnięciu zerowej emisji netto". Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) przewiduje, że całkowite zapotrzebowanie na wodór ze strony przemysłu wzrośnie o 44 procent do 2030 roku, przy czym coraz większe znaczenie będzie miał czysty wodór - w ciągu najbliższych 10 lat konieczne są szybkie działania, aby sprostać temu zapotrzebowaniu.