Montaż pompy ciepła – od czego zacząć?

Niezależnie od rodzaju budynku (nowy dom czy istniejący) najważniejszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jako pierwszy i najważniejszy jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego domu.

Aby obliczyć takie zapotrzebowanie potrzebne będą m.in. takie informacje jak: powierzchnia użytkowa, rok budowy, rodzaj ogrzewania (grzejniki/ogrzewanie podłogowe), izolacja termiczna budynku (elewacja, okna, dach), rodzaj wentylacji (mechaniczna, grawitacyjna) oraz ilość osób. Na podstawie takich informacji można obliczyć odpowiednią moc pompy i dokonać odpowiedniego wyboru urządzenia.

Wybór miejsca montażu

Pompa ciepła powinna być umieszczona w takim miejscu, aby odległość pomiędzy jednostkami wewnętrzną oraz zewnętrzną była jak najmniejsza – da nam to gwarancję wysokiej efektywności czynnika chłodniczego a tym samym doskonałe parametry pracy. Należy pamiętać, że takie urządzenie wytwarza kondensat dlatego ze względów bezpieczeństwa użytkowników - agregatu nie umieszcza się w pobliżu schodów, chodników czy podjazdów. Odległość od ściany zewnętrznej nie powinna być mniejsza niż 30 cm i 40 cm od powierzchni gruntu.

Na tym etapie możemy przystąpić do montażu jednostki wewnętrznej, przeprowadzenia testu szczelności a w kolejnym kroku wykonania układu pomiędzy pompą ciepła a systemem centralnego ogrzewania.

Decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła warto zwrócić się bezpośrednio do specjalistów aby uniknąć niepotrzebnych błędów i być pewnym, że wykonana instalacja będzie działać sprawnie i bez zarzutu przez lata. Niestety wzrost zainteresowania pompami wśród przyszłych użytkowników nie wpłynął korzystnie na rynek, na którym zaroiło się od specjalistów w branży. Tym bardziej wybór powinien skłaniać się ku doświadczonym instalatorom, którzy posiadają dostateczną wiedzę i długoletnie doświadczenie.