HVAC a przyszłość wyższej wydajności budynków

Zrównoważone technologie energetyczne jak wiatrowa, czy solarna spotykają się ze sporym zainteresowaniem przy okazji dyskusji na temat zaspokojenia ciągle rosnącego globalnego zapotrzebowania na energię.

Jednak, gdy chodzi o zaspokojenie globalnego, prawie nienasyconego apetytu na energię, nic nie jest dzisiaj w stanie przebić efektywności energetycznej.

Jak wynika z doświadczeń firmy Trane, globalnego dostawcy rozwiązań i usług komfortu do pomieszczeń oraz marki Ingersoll Rand, podczas gdy przez ostatnie dekady, wydajność budynków komercyjnych znacząco się poprawiła, branża budowlana do¬piero zaczyna docierać do rezerw energii drzemiących w nierentownych obiektach.

Trane, który w 2013 roku świętuje 100 lecie innowacyjnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), przewiduje, że w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z szeroką gamą rewolucyjnych nowości w dziedzinie technologii wysokowydajnych budynków, praktyk operacyjnych i inteligentnych usług dla budynków, które stworzą lepsze, zdrowsze, bardziej komfortowe i bardziej produktywne środowiska wewnątrz pomieszczeń.

Nowoczesne technologie i praktyki zwiększają wydajność budynku

Właściciele i operatorzy budynków mogą wiele skorzystać, stosując powszechnie dostępne technologie wysokowydajnych budynków. Nowe technologie i ulepszone praktyczne reguły ukierunkowane na efektywność energetyczną pozwalają osiągnąć w budynkach komercyjnych wyższe poziomy efektywności energetycznej, lepszą ogólną wydajność, mniejsze koszty obsługi obiektów oraz zmniejszyć ich wpływ na środowisko naturalne.

Wiele źródeł, w tym Program Zielony Budynek zarządzany przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej1 oraz Amerykańska Green Building Council (USGBC)2, potwierdza, że w porównaniu do konwencjonalnie wyposażonych i zarządzanych budynków, wysoko spraw¬ne obiekty mogą zużywać 20÷30 procent mniej energii, a ich koszty operacyjne mogą być nawet o 50 procent mniejsze w ciągu całego życia budynku.

Co równie ważne, właściciele i zarządcy budynków zaczynają dostrzegać, że lepiej pracujące budynki to aktywa, które pomagają firmom w wypełnianiu ich misji i osiąganiu celów finansowych czy też operacyjnych. Stwarzają one lepsze, zdrowsze i bardziej produktywne miejsca do pracy, nauki, życia, leczenia się, robienia zakupów, czy przebywania i odwiedzania.

Wiele nowych budynków jest projektowanych i zarządzanych zgodnie z regułami wysokosprawnych obiektów. Problemem jest jednak to, że obecnie, przynajmniej w Europie, buduje się relatywnie niewiele nowych budynków. Według Euroconstruct, w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać szybkiej poprawy europejskiego rynku budownictwa, gdyż kryzys trzyma cały rynek w szachu. Nie przewiduje się znaczących wzrostów w najbliższym czasie, a jedynie umiarkowaną poprawę sytuacji do 2015 roku. W rzeczywistości, prognozy Euroconstruct szacują wartość prac budowlanych w 2013 na około 1.27 biliona Euro, czyli na poziomie nieznacznie niższym od osiągniętego w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Isniejące budynki obfitują w wiele możliwości

Modernizacja energetyczna istniejących europejskich zasobów budowlanych jest jednym z najszybszych sposobów, aby utorować drogę trwałego wzrostu gospodarczego w Europie. Według raportu „Europejskie Budynki pod Mikroskopem” przygotowanego przez Building Performance Institute of Europe może to przynieść roczne oszczędności energii wynoszące prawie 50%, zmniejszyć emisję CO2 o ponad 50% i stworzyć około 700 000 miejsc pracy.

Dzisiaj, możemy mówić o przełomowym momencie w rozwoju wysoko sprawnych budynków, ponieważ technologie i praktyki dojrzewają, a ilość dowodów potwierdzających korzyści płynące z przyjęcia tych zasad nadal rośnie. Oto niektóre z czynników pobudzających ten proces:

Rozszerzone możliwości oprogramowania do modelowania budynku pozwalają podczas projektowania i budowy łatwiej analizować oraz przewidywać długofalowy wpływ wyboru alternatywy wysokosprawnego budynku. Trane zauważył, że koszty związane z wdrożeniem różnych sposobów oszczędzania energii zwracają się wielokrotnie w ciągu życia budynku. Przykładowo, wymiana przestarzałego oświetlania, lamp i sterowania oferuje jedną z najlepszych stóp zwrotu z inwestycji, często spłacając się w ciągu trzech lub mniej. Szybki postęp technologii LED obiecuje jeszcze więcej szans na usprawnienia;

Podczas gdy ceny energii elektrycznej nie były tak zmienne jak ceny na stacji benzynowej, koszty mediów dla odbiorców komercyjnych i przemysłowych rosły. Rozwój technologii pozwala dzisiaj firmom zmniejszać wpływ rosnących kosztów energii i jej zwiększonego zużycia;

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że bardziej wydajne budynki wpływają na lepsze wyniki firm. Przykładowo, badanie wykonane przez amerykański Uniwersytet Stanu Michigan ukazuje, że pracownicy, którzy przenieśli się do budynków z certyfikatem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) osiągają wyższe wskaźniki produktywności.

Wszystkie firmy i organizacje są pod wielką presją, aby robić więcej przy wykorzystaniu niższych budżetów, dysponując mniejszymi zasobami i okrojonymi zespołami pracowników. Systemy automatyki budynku, które są podstawowym elementem wpływającym na optymalną pracę obiektu, automatycznie wykonują zadania, które wymagały kiedyś udziału człowieka, w inteligentny sposób optymalizując rezultaty. Technologia komunikacji bezprzewodowej zastosowana w tych systemach, korzystających z otwartych standardów komunikacji, dowiedzie swojego przełomowego znaczenia jeśli chodzi o poprawę sterowania i optymalizację energii na rynku istniejących budynków komercyjnych;

Czujniki wbudowane w systemy mechaniczne dostarczą krytycznych danych, które następnie zostaną przeanalizowane przez inteligentne programy usługowe. Te z kolei przewidzą problem i podejmą odpowiednie działania korygujące w ramach urządzeń HVAC w budynku przyczyniając się do zwiększonej niezawodności, dłuższego życia urządzeń i efektywnej pracy;

Ekologiczność idzie ramię w ramię z efektywnością energetyczną. Konkretne reguły, wymagania sprawozdawcze i cele do osiągnięcia są indywidualnie określone w wielu krajach. Jednakże pewnym jest, że organizacje wszystkich typów będą zmuszone do przestrzegania nie tylko bardziej rygorystycznych krajowych i lokalnych regulacji, ale także do sprostania rosnącym oczekiwaniom klientów, udziałowców, pracowników i społeczności.

Bardziej wydajne budynki na horyzoncie

Świat rozwiązań klimatycznych do pomieszczeń zmienił się znacząco na przestrzeni ostatnich stu lat, głównie ze względu na innowacje technologiczne, które ulepszają budynki i pomagają właścicielom i operatorom wypełniać ich misje i osiągać najważniejsze cele. Bez wątpienia następne stulecie przyniesie innowacje, które odcisną takie samo piętno jak konwekcyjny wymiennik ciepła, sprężarka odśrodkowa, domowe i komercyjne urządzenia klimatyzacyjne, czy systemy automatyki budynku.

W międzyczasie nie ma sensu czekać na następne „wielkie odkrycie” i na nową generację super efektywnych budynków, ponieważ już dzisiaj mamy technologię i wiedzę niezbędną, aby wykorzystać olbrzymie rezerwy energii drzemiące w milionach nierentownych budynków. Liderzy rynku HVAC nadal rozwijają koncepcje stosowane tak w nowych, jak i już istniejących budynkach i obiecują podnosić efektywność energetyczną na nowe poziomy przez następne kilka dziesięcioleci:

Autorzy:

Piotr Krysztofik – dyrektor serwisu Trane na Europę Środkową, Wschodnią i Rosję

Jose La Loggia Wiceprezes w Trane na rynki Europy, Bliski Wschód, Indię i Afrykę