Eco-House: sezon na wodę w rekuperacji

Zima to okres kiedy nasza instalacja wentylacji mechanicznej powinna nam przynosić największe korzyści - niestety często jest odwrotnie.


Zimą pojawiają się problemy o których klienci często nie mają pojęcia, i dowiadują się z czasem jak zaczyna im gdzieś kapać woda....

Zacznijmy od tego jak działa rekuperator.

Rekuperator jest urządzeniem które odzyskuje energię z powietrza wyciąganego z domu ( ciepłego i wilgotne - 22 stopnie) 

Odbywa się to poprzez specjalny wymiennik, który jest sercem rekuperatora. Ma on specjalne ukierunkowane kanały tak aby powietrze zewnętrzne (zimne -5/-10stopni) opływało powietrze wyciągane z domu i nie mieszało się z nim. W ten sposób powietrze zewnętrzne ogrzewa się (od -5 do np 15 stopni) a powietrze wyciągane z domu ochładza ( z 22 do 2 stopni) .

Rekuperator ma 4 krócce do których podpinamy odpowiedni nitki instalacji, w każdej z tych nitek płynie powietrze o innej temperaturze, i teraz w zależności od tego gdzie mamy zamontowany rekuperator (w jakiej strefie) trzeba odpowiednio dobrać grubość izolacji aby nie nastąpił proces wykroplenia się wody w kanale, lub poza nim.

Wiele firm czy instalatorów lekceważy to zjawisko i zimą gdy spadają temperatury wiele osób użytkujących rekuperację doświadcza problemu, który pojawia się nagle a czasem po dłuższym czasie. Jest on związany właśnie z nieodpowiednia izolacją kanałów. 

W najlepszym przypadku może skutkować to przemoczoną wełną na instalacji, która za jakiś czas wyschnie, lecz w większości przypadków kończy się to takim skutkiem iż wody wykrapla się tyle, że z wełny kapie woda i zalewa nam pomieszczenia lub izolację tych pomieszczeń i wtedy jest o wiele większy problem.

W tym przypadku tak było - nie dość, że woda zalewała rekuperator z kanału wyrzutni to i zalała klientowi sufit poprzez kanał czerpni nieodpowiednio zaizolowany i idący w izolacji sufitu nad wiatrołapem.

Instalacja z filmu miała 3 główne problemy:

  • rura wyrzutni była poprowadzona pionowo w dach przewodem elastycznym sonodec ze spadem do rekuperatora;
  • rura została za słabo zaizolowana na nieocieplonym poddaszu.;
  • rura wyrzutni była wpięta w komin dachowy bez możliwości odprowadzenia kondensatu

Zostało to przerobione i teraz woda ścieka przez odstojnik do wiaderka. 

Rura, która jest czerpnia również była zbudowana z rury elastycznej sonodec z 2cm izolacją, która była schowana w izolacji sufitu.

Te dwie rury przyczyniły się do zalania izolacji w suficie u klienta. 

2 Nitki zostały rozebrane i zbudowane od zera z rur stalowych pokrytych warstwą kauczuku i wełny dla odpowiedniej izolacji. 

Zobacz więcej od Eco-House