Zapobieganie awariom urządzeń chłodniczych w niskich temperaturach

Urządzenia chłodnicze wymagają odpowiedniej eksploatacji. Zdarza się jednak, że w jej trakcie dochodzi do różnego rodzaju usterek. Wybrane z nich występują wtedy, gdy urządzenia pracują w niskich temperaturach. Z tego artykułu dowiesz się, jakie awarie urządzeń chłodniczych mogą powodować bardzo niskie temperatury oraz jak im skutecznie zapobiegać. 

Zamarzanie klimatyzacji domowej zimą

Na uszkodzenia narażone są różnego rodzaju urządzenia chłodnicze. Wśród nich znajduje się również domowa klimatyzacja. Jedną z potencjalnych usterek jest zamarzanie jednostek wewnętrznych w sytuacjach, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 0℃. Objawem tego typu awarii jest m.in. brak chłodnego powietrza, które standardowo odprowadzane jest przez otwory wentylacyjne. Ponadto gołym okiem wewnątrz urządzenia można dostrzec szron lub lód, a dźwięk pracy klimatyzatora staje się inny niż dotychczas. To powody do niepokoju. Aby uniknąć tego typu usterki, warto zadbać o takie aspekty jak:

  • utrzymanie drożności przewodów klimatyzatora;
  • regularne czyszczenie/wymiana filtra powietrza oraz czyszczenie wentylatora;
  • odpowiedni poziom czynnika chłodniczego;
  • weryfikację poprawności pracy termostatów. 

W przypadku jednostki zewnętrznej warto zadbać o jej zabezpieczenie przed lodem, śniegiem i wilgocią. Usterki zimą mogą być powodowane m.in. przez: uderzenie lodu spadającego z wyższej kondygnacji czy też nagromadzenie się wilgoci wewnątrz jednostki i jaj zamrożenie. Właśnie dlatego w okresie jesienno-zimowym stosuje się dedykowane osłony z oddychających materiałów oraz sklejki zabezpieczające górną część urządzenia. Na rynku dostępne są klimatyzatory, które są mniej podatne na zamarzanie, jednak i tak warto regularnie je serwisować i weryfikować ich pracę. Dzięki temu uniknie się kosztownych napraw.

Awarie innych urządzeń chłodniczych

Niska temperatura może skutkować również usterkami innych urządzeń chłodniczych, w tym tych stosowanych w skali przemysłowej. Przy niskiej temperaturze powietrza można zaobserwować słabszą pracę skraplacza w urządzeniu, w tym niskie ciśnienie skraplania. Aby temu zapobiec, warto odpowiednio wcześniej ustawić ręcznie wyższe ciśnienie skraplania. W ten sposób zredukuje się niekorzystny wpływ niskiej temperatury na układ. Inne elementy układu narażone na usterki w trakcie spadku temperatury powierza to m.in.: parownik i sprężarka. Warto regularnie je serwisować. Wszystkie awarie urządzeń chłodniczych powinny być naprawiane przez specjalistów z uprawnieniami oraz z wykorzystaniem oryginalnych i nieuszkodzonych części. Tylko w ten sposób będzie można zadbać o wysoką wydajność urządzeń, ich niezawodność w dłuższej perspektywie oraz bezpieczeństwo eksploatacji.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl