Metody zamrażania żywności. Co można mrozić w domu, a co niekoniecznie? Jak mrozić żywność i jak długo nadaje się do spożycia?

Mrożenie żywności jest najlepszym sposobem na konserwację zarówno pojedynczych produktów, jak i gotowych posiłków. Proces ten nie zatrzymuje biofizykochemicznych zjawisk zachodzących w żywności, a jedynie spowalnia. W zamrażalnictwie stosuje się metody gospodarcze i przemysłowe.


Metody zamrażania żywności

  • Metoda gospodarcza

Realizowana jest przy użyciu ogólnodostępnych urządzeń z grupy AGD. Zamrażarki domowe są sprzętami, które działają niespiesznie. Prędkość procesu jest niewielka, czas zamrażania długi, a zużycie energii znaczne. Chłodnie domowe nie nadają się do zamrażania wszystkich produktów.


Co można zamrażać w domu?

Zadowalającą jakość po odmrożeniu zachowają:

  • mięso
  • tłuszcze np. masło
  • chleb
  • ciasta
  • twarde warzywa (marchew, seler)
  • zielona natka pietruszki
  • lody
  • woda.


Nie powinno się zamrażać miękkich owoców, jak truskawki i maliny oraz warzyw typu pomidory. Powolny proces zamiany wody w lód, zamienia je w bezkształtną pulpę. Tracą wartości odżywcze i znaczną część wody.

  • Metody przemysłowe

W zamrażalnictwie przemysłowym stosuje się cztery metody:

  • Zamrażanie w powietrzu – optymalny dla procesu jest przedział od –20 do –40OC, prędkość przepływu 3 – 8 m/s. W celu optymalizacji konstruuje się linie produkcyjne w postaci tuneli o niewielkim przekroju i znacznej długości. Dąży się do maksymalnego skrócenia czasu ekspozycji konserwowanych produktów na strumień zimnego powietrza w celu ograniczenia ubytków nadmiernej ilości wody (szczególnie asortyment produktów bez opakowania).
  • Zamrażanie fluidyzacyjne – odmiana mrożenia powietrznego. Naśladuje proces powstawania zawiesin ciał stałych w cieczach, będących w ruchu. Przemieszczanie odbywa się w kierunku pionowym z dołu do góry. Strumień powietrza skierowany jest prostopadle do linii produkcyjnej.
  • Zamrażany asortyment (materiał rozdrobniony) przesuwa się na sitach. Przepływ powietrza jest dobrany celowo, by wywołać efekt podobny do wrzenia. Metoda jest bardzo wydajna, choć nie pozbawiona słabych punktów. Jedną z niedogodności jest konieczność kalibrowania materiału do zamrożenia i wstępnego mrożenia dla związania wody na powierzchni elementów, co zapobiega zbrylaniu.
  • Zamrażanie kontaktowe – razem z metodą opisaną wyżej, są pionierami zamrażalnictwa. Wymaga wstępnego przygotowania produktów. Zamrożony materiał formuje się w prostopadłościenne bloki lub płyty. Uformowane bryły wprowadza się do komory, gdzie poddaje naciskowi paneli zamrażających. Instalacja hydrauliczna wywołuje nacisk, a czynnik chłodniczy wypełniający panele kompresyjne odbiera ciepło od produktów zamrażanych.


Zaletą urządzeń kontaktowych jest prostota i wysoka produktywność. Kompaktowa budowa oraz łatwość obsługi. Zamrażanie immersyjne – przy pomocy cieczy chłodzącej, która pozostaje w stanie ciekłym.

Stosuje się trzy metody aplikacji roztworu zamrażającego:

  • zanurzanie produktu w cieczy
  • natryskiwanie
  • omywanie lub polewanie.


Wcześniej mankamentem tej metody była trudność w zachowaniu higieny procesowej z powodu zanieczyszczania cieczy sokiem i drobnymi elementami mrożonych produktów. Również nie każda ciecz o niskim progu krzepnięcia spełniała warunek nieszkodliwości dla zdrowia ludzkiego. Obie niedogodności rozwiązał polimer pozyskiwany z ropy naftowej. Poliolefin w wersji termokurczliwej. Obecnie (rzadko), do zamrażania kontaktowego (bez opakowania) stosuje się 22% roztwór NaCl. Do materiałów opakowanych używa się innych soli np. MgCl₂ lub CaCl₂. Zamrażanie immersyjne jest bardzo wydajne z racji dużej pojemności cieplnej roztworu chłodzącego. Może on przyjąć i rozproszyć znaczne ilości ciepła pobranego z produktów.

Zamrażanie w cieczach wrzących – jako środek mrożący używa się najczęściej ciekłego azotu, rzadziej, dwutlenku węgla i freonu, a sporadycznie skroplonego powietrza.Azot w postaci płynu zamraża żywność, zależnie od grubości elementów już w trzy minuty. Prawdziwym sprinterem zamrażania jest jednak freon. Wystarczy pół minuty, by zamrozić zielony groszek i około minuty dla zestalenia frytek.Niskie temperatury cieczy niskowrzących (azot –195,8OC) wymagają stosowania stref buforowych do poziomu warunków klimatycznych przestrzeni magazynowej.


Wpływ temperatury na długość przechowywania zamrożonych produktów

Temperatura stymuluje jakość zamrożonych produktów. Wpływa na dopuszczalną długość przechowywania w stanie zamrożonym, w którym zmiany zachodzą na poziomie akceptowanym przez normy.

PN-83/A-07005 „Towary żywnościowe. Warunki klimatyczne i okresy przechowywania w chłodniach” Zastosowanie właściwej metody mrożenia wpływa na jakość zamrożonych produktów i aspekty ekonomiczne. Błędy w wyborze sposobu konserwacji żywności za pomocą zamrażania przekładają się na wydłużenie czasu potrzebnego do zakończenia procesu, zwiększenie zużycia energii lub nadmierne wysuszenie przetworów.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja: (BJ) Materiał objęty prawem autorskim.

Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą Redakcji portalu www.klimatyzacja.pl