Zastosowanie suchego lodu w chłodnictwie

Na co dzień w chłodnictwie stosowany jest suchy lód. Wszystko dlatego, że jest niezwykle uniwersalny i może być wykorzystywany w wielu sytuacjach. Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest suchy lód, jakie są jego właściwości i korzyści z jego stosowania. Jakie jest podstawowe zastosowanie dla suchego lodu w chłodnictwie i jakie są najważniejsze informacje z tym związane? Sprawdźmy.


Czym jest suchy lód?

Choć wiele osób myśli, że suchy lód jest podobny do tego, który występuje w naturalnych warunkach zimą, to jednak tak nie jest. Mianem suchego lodu określa się dwutlenek węgla, który przyjmuje postać stałą. Podstawowe cechy charakterystyczne tego produktu to temperatura utrzymująca się na poziomie -78,5°C, a także sublimacja przy ciśnieniu atmosferycznym. Oznacza to, że wówczas suchy lód zmienia postać stałą na gazową, czyli pominięta jest klasyczna faza ciekła. Wszystko dlatego, że suchy lód to dwutlenek węgla ulatnia się do atmosfery, a nie przyjmuje postać ciekłą charakterystyczną dla wody.

Zastosowanie suchego lodu w chłodnictwie

Suchy lód można wykorzystać na szeroką skalę. Łańcuch chłodniczy z jego użyciem jest przede wszystkim efektywny w zakresie kosztów i skuteczności, a także bezpieczny. Obecnie to popularna technika chłodnicza, która wykorzystywana jest m.in. w takich sektorach jak:

  • produkcja, przetwórstwo, magazynowanie i transport żywności;
  • winiarstwo;
  • przemysł rozrywkowy (efekty dymne, efektowne przygotowywanie drinków);
  • czyszczenie suchym lodem (drobinki czyszczące zastępuje się granulatem suchego lodu);
  • produkcja środków gaśniczych;
  • likwidacja pasożytów i dezynfekcja;
  • transport pojemników termicznych z różnego rodzaju produktami.

Przemysł spożywczy i zastosowanie w gastronomii

Suchy lód może być wykorzystywany do schładzania produktów spożywczych. Dzięki niemu możliwe jest schładzanie mięsa, szybkie zamrażanie, a także przygotowanie odpowiedniej temperatury magazynu i innych pomieszczeń. Ponadto suchy lód wykorzystywany jest do mrożenia produktów, a także w transporcie. Znajduje zastosowanie w m.in. rynek cateringowy, który przygotowane dania transportuje do klienta w higienicznych i bezpiecznych warunkach. Dzięki temu zachowują swoją jakość i nienaganny wygląd. Właśnie dlatego warto stosować suchy lód tam, gdzie jest to możliwe i opłacalne finansowo.

Czyszczenie suchym lodem

To coraz popularniejsza metoda czyszczenia. Z powodzeniem zastępuje ona klasyczne piaskowanie. Wówczas piasek lub drobinki szkła zastępowane są przez granulat suchego lodu, który jest bezpieczny dla wielu powierzchni oraz skuteczny w czyszczeniu. Ewentualne zaburzenia na rynku produkcji i dostaw suchego lodu mogą negatywnie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie. Przełoży się to na wzrost wartości produktów oraz trudności spowodowane ograniczonym przetwórstwem żywnościowym.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl