Na czym polega odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych?

W ramach ograniczania kosztów związanych z eksploatacją urządzeń chłodniczych, a także ze względu na optymalne wykorzystanie generowanej energii, stosuje się odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych. Warto zastanowić się nad tym, na czym polega ten proces, jaki procent ciepła można odzyskać i jak można wydatkować odzyskaną energię. Zapraszamy do lektury.


Ciepło generowane przez urządzenia chłodnicze

Urządzenia chłodnicze pozwalają na uzyskanie pożądanej temperatury. Jest to możliwe dzięki stosowaniu różnego rodzaju czynników chłodzących, które znajdują się w parowniku. Zadaniem czynnika chłodzącego jest przejmowanie energii cieplnej z otoczenia oraz kierowanie całym procesem. Następnie czynnik przechodzi przez sprężarkę i skraplacz. To w tym ostatnim generuje się najwięcej ciepła. Kolejnym krokiem jest chłodzenie czynnika. Zimne powietrze trafia do danej przestrzeni, np. komory chłodniczej lub kontenera, a ciepło jest oddawane do atmosfery i tracone. Odpowiednio zastosowany system odzysku ciepła pozwala na jego ponowne wykorzystanie.



Na czym polega odzysk ciepła?

Choć instalacje chłodnicze z reguły obniżają temperaturę atmosfery lub danej przestrzeni, to jednak w całym procesie generują ciepło. Przez wiele lat przeznaczone było na straty i mało kto interesował się potencjałem odzysku ciepła z instalacji chłodniczych. Obecnie świadomi klienci decydują się na instalację odpowiedniego systemu, który odzyskuje ciepło jeszcze zanim trafi ono do skraplacza. Następnie trafia ono do dedykowanego wymiennika ciepła, który zlokalizowany jest w zbiorniku wypełnionym wodą. Odzyskane ciepło podgrzewa wodę, która następnie może być wykorzystywana w dowolnym celu. Dzięki temu możliwa jest znaczna oszczędność energii, ponieważ wydajny system pozwala na odzysk nawet 70% ciepła. Wykorzystanie odzysku ciepła z instalacji chłodniczych to rozsądny wybór. Tam zgromadzona energia może być ponownie wykorzystywana m.in. do ogrzewania podłogowego, podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz do innych celów. Podgrzaną w zbiorniku wodę wykorzystuje się także w sanitariatach.


Korzyści z tym związane

Z systemów tego typu najczęściej korzystają przedsiębiorcy. W mniejszej skali potencjał ich zastosowania występuje również u klientów indywidualnych. To nie tylko rozsądne wykorzystanie generowanej energii cieplnej i dbałość o środowisko naturalne. W ten sposób prowadzi się także do realnych oszczędności związanych z wykorzystywaniem energii, co przekłada się na wzrost zysków z prowadzonej działalności, czy też większe zasoby w domowym portfelu. Nasz zespół pomoże Ci w doborze odpowiedniego rozwiązania technologicznego. Zapraszamy do kontaktu.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl