Możliwości odzysku ciepła wynikają z zasady działania instalacji chłodniczych. Czynnik chłodniczy (np. freon) w stanie ciekłym płynie do parownika, gdzie odbiera ciepło z powietrza w komorze chłodniczej czy mroźniczej i przechodzi w rozprężony stan gazowy. Następnie zostaje sprężony w kompresorze i płynie do skraplacza, gdzie przechodzi w stan ciekły i oddając ciepło na zewnątrz. Dawniej ciepło to (tzw. ciepło odpadowe) było emitowane do atmosfery, jednak obecnie jest ono coraz częściej wykorzystywane. Sprężarka (kompresor) jest napędzana silnikiem elektrycznym i to ona głównie odpowiada za zużycie energii przez agregat chłodniczy.
Metody odzysku ciepła z instalacji chłodniczych
Odzysk energii cieplnej z instalacji chłodniczych jest realizowany za pomocą wymienników ciepła: przepływowych i zasobnikowych (zbiornikowych). W elementach tych wymiana ciepła ma miejsce pomiędzy dwoma substancjami, które nie stykają się ze sobą. W wymiennikach przepływowych woda płynie w przeciwnym kierunku, co gorący czynnik chłodniczy. Wymienniki zasobnikowe to izolowane termicznie zbiorniki na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła: płytowym lub w postaci wężownicy. Gorący czynnik chłodniczy przepływa przez płyty lub rury i ogrzewa wodę znajdującą się w zbiorniku. Dodatkowo zbiorniki mogą być wyposażone w elektryczne moduły dogrzewające, zapewniające odpowiednią temperaturę wody i zabezpieczające przed legionellą. Ten typ systemów odzysku ciepła jest stosowany częściej. Produkowane są zbiorniki o pojemnościach od około 200 do 1000 l. Woda w nich zostaje bardzo szybko podgrzewana przez czynnik chłodniczy do temperatury 60°C. Dobór systemu odzysku ciepła zależy od rodzaju działalności danej firmy, specyfiki oraz i parametrów zainstalowanych systemów urządzeń chłodniczych a także od zapotrzebowanie na ciepłą wodę w danym obiekcie. Sprawność odzysku ciepła waha się w granicach od 10% do 30% mocy cieplnej urządzenia chłodniczego. Odzyskiwanie energii cieplnej jest również realizowane w systemach klimatyzacji i wentylacji. W pierwszym przypadku za pomocą wymienników ciepła oraz pomp ciepła. Natomiast w instalacji wentylacyjnej za odzysk ciepła odpowiada specjalny wymiennik ciepła - rekuperator.
Realne korzyści z zainstalowania systemu odzysku ciepła
Uzyskane oszczędności zależą od wielu czynników, takich jak: rodzaj instalacji chłodniczej, zastosowana technologia odzysku ciepła, sposób wykorzystania ciepła odpadowego (np. c.o. czy c.w.u.), czas pracy instalacji (np. ciągła, okresowa czy sezonowa), wymagane parametry techniczne (np. temperatura źródła ciepła odzyskowego) oraz system automatyki sterującej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że system odzysku ciepła powinien być właściwie dobrany do danego obiektu, po dokładnej analizie jego specyfiki przez specjalistów z firmy oferującej dostawę i montaż takiego systemu.
Przykłady praktyczne zainstalowania systemów odzysku ciepła z instalacji chłodniczych oraz uzyskanych korzyści
Jak widzimy, opłacalność zainstalowania systemu odzysku ciepła z instalacji chłodniczych jest raczej oczywista. Koszty inwestycji w przypadku takich obiektów, jak sklepy czy restauracje nie są zbyt wielkie i zwracają się stosunkowo szybko. Natomiast uzyskujemy realne oszczędności w postaci niższych rachunków za prąd czy gaz oraz działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (T.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl