Dojrzewanie owoców w komorach chłodniczych

W sektorze produkcji i dystrybucji owoców niezwykle ważne są procesy ich zbierania, a także przechowywania. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w komorach chłodniczych kontynuowane są procesy życiowe i dochodzi do dojrzewania owoców. Dlaczego tak się dzieje i jakie warunki przechowywania muszą zostać spełnione, aby owoce mogły dojrzewać w dedykowanych komorach? Sprawdź.



Dlaczego stosuje się komory chłodnicze w przechowywaniu owoców?

Bez zastosowania odpowiedniej technologii, bezpieczne przechowywanie owoców w dłuższej perspektywie byłoby niemożliwe. Wówczas traciłyby swoje właściwości, formę, a w końcu także przydatność do spożycia. Tu z pomocą przychodzą profesjonalne komory chłodnicze. Dzięki nim można wydłużyć przydatność do spożycia owoców, zadbać o większą rentowność prowadzonych upraw, a także o bezpieczeństwo konsumentów.



Dojrzewanie owoców w komorach chłodniczych

Chłodnia to miejsce, w którym proces dojrzewania owoców może być z powodzeniem kontynuowany. W jego trakcie dochodzi do hydrolizowania substancji pektynowych w owocach i jednocześnie do zmniejszania się zawartości garbników i kwasów organicznych. Odparowuje woda i zachodzą zmiany barwnikowe. Dochodzi także do rozkładania się cukrów. Cały proces powinien następować powoli i w określonej sekwencji. W przeciwnym razie niekontrolowane dojrzewanie doprowadzi do straty wartości konsumpcyjnej owoców. Właśnie dlatego jako wsparcie wykorzystuje się profesjonalne komory chłodnicze.



Zalety korzystania z komór chłodniczych

Korzystanie z komór chłodniczych wiąże się z szeregiem zalet. Przede wszystkim ułatwiają one przygotowanie odpowiednich parametrów do przechowywania, czy też do transportu owoców. Dedykowane modele pozwalają utrzymać pożądaną wilgotność względem powietrza, czy też zadbać o zawartość tlenu wewnątrz pojemnika. Ponadto temperatura w komorach jest regulowana. Dzięki temu producent, przewoźnik lub dystrybutor mogą dostosować ją do wymagań danego rodzaju owoców. Poszczególne z nich dojrzewają w innych warunkach termicznych. Właśnie dlatego tak ważna jest niezawodność sprzętu. W przeciwnym razie może dojść do sporych strat finansowych, jeżeli dana partia owoców ulegnie uszkodzeniu i trzeba będzie ją zutylizować.



Komory chłodnicze - charakterystyka budowy

Warto zwrócić uwagę na to, jak konstrukcyjnie zbudowana jest przykładowa komora chłodnicza. Oczywiście to specjalnie izolowany pojemnik, w którym można przechowywać żywność, w tym m.in. owoce. Za sprawne działanie całego systemu odpowiadają m.in. takie elementy jak:


  • sprężarka;
  • skraplacz;
  • płuczki i generator azotu;
  • termometr.


Każdy z nich powinien podlegać okresowym przeglądom technicznym, a także pracom serwisowym, jeżeli te są wymagane. Od niezawodności technologi zależy skuteczność i efektywność finansowa przechowywania owoców, a także ich dojrzewanie w komorach chłodniczych.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl