Jak dbać o higienę i bezpieczeństwo żywności przechowywanej w chłodniach?

Chłodnie to urządzenia, które wykorzystywane są m.in. do prawidłowego przechowywania żywności. Dzięki nim można zadbać o bezpieczeństwo produktów spożywczych, ich higienę oraz wydłużenie przydatności do spożycia. Samo przechowywanie żywności musi być zgodne z wymogami sanepidu, przepisami prawa oraz systemem jakościowym HACCP. Sprawdź, jak skutecznie dbać o higienę i bezpieczeństwo produktów spożywczych trzymanych w chłodniach. 

Spełnienie norm sanitarnych i przestrzeganie przepisów to obowiązkiem

Obowiązkiem podmiotów przechowujących i transportujących żywność w chłodniach jest spełnienie wymogów sanitarnych oraz przestrzeganie przepisów prawa. Wszystko po to, aby zadbać o prawidłowe magazynowanie produktów spożywczych. Poszczególne rodzaje żywności wymagają innej temperatury i wilgotności. Bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z tymi wymogami i dbanie o utrzymanie optymalnych warunków w chłodni. Tylko w ten sposób można zadbać o higienę i bezpieczeństwo żywności oraz wydłużyć jej przydatność do spożycia. 

Chłodnia musi być w pełni sprawna i czysta

Przede wszystkim chłodnia powinna być czysta, odpowiednio zabezpieczona i sucha. Przechowywanie żywności w komorze, w której panuje podwyższona wilgotność lub jest brudno, zwiększa ryzyko uszkodzenia produktów spożywczych. Może to doprowadzić do strat finansowych. Ponadto obowiązkiem podmiotu przechowującego żywność w chłodni jest dbałość o wysoką sprawność urządzenia chłodniczego. Dotyczy to regularnego przeprowadzania prac serwisowych i wykonywania ewentualnych napraw, jeżeli to konieczne. Wykorzystywanie nie w pełni sprawnej chłodni może powodować zagrożenie dla żywności i zaburzenia w ciągłości utrzymania ciągu chłodniczego. 

Rekomenduje się przechowywanie żywności w pojemnikach

Dodatkowo warto zadbać o odizolowanie od siebie różnego rodzaju żywności w chłodni. Produkty spożywcze można trzymać w dedykowanych pojemnikach. Dzięki temu redukuje się ryzyko, że wybrane produkty będą negatywnie na siebie oddziaływać (np. pleśń z uszkodzonej żywności zainfekuje inną żywność w chłodni). Ponadto wykorzystywanie pojemników na żywność jest higieniczne. Koniecznie weryfikuj stan przechowywanych produktów oraz ich termin przydatności do spożycia. Według tej daty wydawaj produkty z chłodni. Dzięki temu zadbasz nie tylko o bezpieczeństwo ich spożycia, ale również o optymalizację kosztów prowadzenia biznesu, niezależnie od tego, czy prowadzisz restaurację, catering czy też sklep spożywczy. Za każdym razem stosuj się do przepisów polskiego prawa w zakresie temperatury w chłodni oraz innych parametrów wskazanych dla danego typu żywności. To kluczowe w kontekście dbania o jej higienę i bezpieczeństwo spożycia.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl