Chłodnia domowa to dedykowane pomieszczenie, które powstaje w naszym domu. Jak sama nazwa wskazuje, w tym pomieszczeniu utrzymywana jest w trybie ciągłym obniżona temperatura, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie zapasów żywności i zminimalizowanie ryzyka, że się zepsują. W takiej chłodni może być utrzymywana różna temperatura, w zależności od tego, jaką żywność się przechowuje. Np. sery, warzywa, owoce i inne tego typu produkty przechowuje się w temperaturze od 0° do 4°C. Wówczas wydłuża się ich przydatność do spożycia. W przypadku mięs i żywności do przechowywania długotrwałego, niezbędne będzie przygotowania lodowni lub dodatkowych zamrażarek, gdzie utrzymywana będzie temperatura -25°C. Dobra zamrażarka wydłuży przydatność do spożycia produktów.
Proces tworzenia domowej chłodni należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Optymalnym wyborem jest piwnica, jednak nie każdy takową posiada. Jeżeli jej nie ma, to rolę chłodni domowej może pełnić inne pomieszczenie. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby położyć w nim dodatkową izolację termiczną. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie utrzymywała się niska temperatura, która nie będzie przenikała do innych wnętrz domu. W przeciwnym razie zaburzysz komfort cieplny i wzrosną Twoje rachunki za ogrzewanie. Izolacja ma także wpływ na to, że na ścianach nie skrapla się para wodna. Jeżeli do tego dojdzie, to nastąpi rozwój szkodliwych grzybów i pleśni. Zadbaj także o to, aby wykorzystać meble odporne na działanie niskich, a nawet ujemnych temperatur.
Do obniżenia temperatury w danym pomieszczeniu gospodarczym przerobionym na chłodnie można wykorzystać różne urządzenia. Utrzymanie niskiej, jednak dodatniej temperatury w chłodni domowej możliwe jest z wykorzystaniem dobrej jakości klimatyzatora. Dzięki niemu otrzymamy temperaturę około 10°C. Może to być prosty monoblok. Przy niższych parametrach niezbędna będzie chłodnica wyposażona w dodatkowy agregat. Urządzenie to zapewni jej prawidłowe działanie w dłuższym okresie. Ostateczny wybór zależy od wielu czynników, dlatego podczas budowy chłodni domowej warto postawić na profesjonalistów. Niedoświadczona ekipa może przygotować mało wydajne rozwiązanie, które będzie przekładało się negatywnie na komfort codziennego życia domowników. Przed podjęciem decyzji o budowie domowej chłodni skontaktuj się z profesjonalistami.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl