Chłodnia samochodowa, a transport produktów żywnościowych

Transport produktów żywnościowych musi być zgodny z obowiązującymi przepisami polskiego prawa. Firmy logistyczne muszą spełniać szereg wymagań związanych z utrzymaniem temperatury oraz z zachowaniem ciągu chłodniczego. Wszystko po to, aby trafiające do producentów, dystrybutorów lub konsumentów produkty zachowały swoją przydatność do spożycia. W tego typu transporcie wykorzystuje się m.in. chłodnie samochodowe. 

Czym jest chłodnia samochodowa?

Chłodnia samochodowa to dedykowany pojazd, który wykorzystywany jest do transportu zamrożonych lub schłodzonych produktów żywnościowych. Stosuje się ją w przypadku produktów, które mogą ulec zepsuciu, jeżeli zostanie przerwany ciąg chłodniczy. Rolę chłodni samochodowej najczęściej pełni pojazd z kontenerem, który wyposażony jest w agregat chłodniczy. Taki kontener może znajdować się na samochodzie ciężarowym lub dostawczym. Zależy to od jego gabarytów i przeznaczenia. Chłodnie samochodowe wykorzystuje się przy transporcie produktów żywnościowych w zakresie temperatur od 0°C do -20°C. W przypadku produktów spożywczych wymagających przewozu w temperaturach dodatnich stosuje się samochody z zabudową typu izoterma. 

Jak działa samochód chłodnia?

Zasada działania samochodu chłodni jest relatywnie prosta. Kluczową rolę odgrywa tu agregat chłodniczy, który składa się z takich elementów jak: parownik, skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny. Do tego w instalacji w obiegu zamkniętym krąży dedykowany czynnik chłodniczy. Za wprowadzenie gazu w ruch odpowiada sprężarka. Następnie czynnik chłodniczy trafia do skraplacza, gdzie zmienia się w ciecz. Następnie trafia do parownika poprzez zawór rozprężny. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia i paruje. W efekcie następuje ochłodzenie wnętrza kontenera, w którym transportowana jest żywność. Nowoczesne chłodnie wyposażone są w akcesoria i funkcjonalności, które ułatwiają kontrolę nad parametrami powietrza w chłodni oraz utrzymanie stałej temperatury.

Jakie produkty żywnościowe przewozi się w samochodzie chłodni?

Samochody chłodnie służą m.in.do transportu żywności. Specjalnych i kontrolowanych warunków przewozu wymagają m.in.: produkty mięsne, ryby i owoce morza, nabiał, wybrane warzywa i owoce, wyroby cukiernicze, produkty garmażeryjne, wybrane przetwory itd. Określone parametry temperatury i wilgotności powietrza ustala się w kontekście danego produktu spożywczego. Należy przy tym zastosować się do obowiązujących przepisów. Samochody chłodnie wykorzystywane są nie tylko do transportu żywności, ale również m.in. do przewozu: środków leczniczych, substancji chemicznych, kwiatów itd. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl