Kontenery chłodnicze – jak działają i do czego służą?

W transporcie towarów wymagających utrzymania specjalnych warunków wykorzystuje się kontenery chłodnicze. Urządzenia te wyposażone są w agregat chłodniczy. Dzięki niemu można dokładnie sterować parametrami temperatury w trakcie przewozu ładunku. Kontenery mogą być wykorzystywane zarówno w transporcie morskim, jak i lądowym. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej o ich działaniu oraz zastosowaniu. 

Czym są kontenery chłodnicze?

W dużym skrócie kontener chłodniczy to urządzenie, które wykorzystywane jest do przewożenia towarów wymagających utrzymania niskiej temperatury i określonej wilgotności powietrza. Dzięki temu umożliwiają zachowanie ciągu chłodniczego nawet na długich dystansach. Kontener tego typu wyposażony jest w agregat chłodniczy. To on odpowiada za utrzymanie stabilnej i niskiej temperatury. Wybrane urządzenia pozwalają na utrzymanie temperatury poniżej 0℃ i wtedy mamy do czynienia z kontenerami mroźniami. Oczywiście agregat to nie wszystko. Aby zwiększyć efektywność ich użytkowania, kontenery powstają z materiałów o dobrych właściwościach izolacyjnych i niskim współczynniku przenikania ciepła. Dzięki temu redukuje się koszty ich eksploatacji. 

Jak działają kontenery chłodnicze?

Zasada działania kontenera chłodniczego jest relatywnie prosta. Agregat musi być podłączony do źródła zasilania na statku lub w pojeździe z zabudową chłodniczą. Następnie określa się parametry pracy urządzenia, w tym przede wszystkim docelową temperaturę powietrza oraz jego wilgotność. W przypadku standardowych kontenerów wykorzystywanych w transporcie morskim ich zakres temperaturowy to od +25°C do -25°C. Specjalistyczne urządzenia mogą mieć jeszcze większą wydajność. W trakcie transportu agregat odpowiada za utrzymania pożądanych parametrów, co redukuje ryzyko uszkodzenia przewożonego ładunku. 

Zastosowanie kontenerów chłodniczych w transporcie

Obecnie kontenery chłodnicze wykorzystuje się na szeroką skalę. Oczywiście sprawdzają się m.in. w transporcie żywności. Dotyczy to m.in. świeżych warzyw i owoców, mięs, ryb, wyrobów garmażeryjnych czy też artykułów cukierniczych. Brak ciągłości chłodzenia mógłby doprowadzić do ich uszkodzenia i strat finansowych. Ponadto kontenery chłodnicze wykorzystuje się przy przewozie takich produktów, jak m.in.:

  • leki;
  • elektronika;
  • kwiaty cięte;
  • substancje chemiczne;
  • granulaty;
  • materiały budowlane i wykończeniowe. 

Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zbyt wysoka temperatura mogłaby wpłynąć negatywnie na jakość danego produktu i jego właściwości. Stosowanie kontenerów chłodniczych regulowane jest przez przepisy prawne. Obejmują one m.in. zakres temperaturowy dla przewozu konkretnych produktów. Obowiązkiem firmy transportowej jest zapewnienie warunków zgodnych z obowiązującymi normami. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl