Przede wszystkim znajdują zastosowanie tam, gdzie realizowany jest transport ładunków wymagających specjalnych warunków termicznych oraz odpowiedniej wilgotności powietrza. Wszystko dlatego, że kontenery chłodnicze są przystosowane do utrzymywania stałej i niskiej temperatury. W ten sposób można zachować właściwości przewożonych towarów oraz utrzymać ich przydatność do wykorzystania zgodnie ze specyfikacją producentów. Kontenery przede wszystkim służą do transportu, jednak umożliwiają również odpowiednie magazynowanie produktów.
Do towarów wymagających przewozu w kontenerach chłodniczych zaliczane są przede wszystkim:
Kontenery chłodnice wykorzystywane w transporcie morskim mają określoną charakterystykę. Przede wszystkim pozwalają przewoźnikowi na utrzymanie stałej i dowolnej temperatury wewnątrz kontenera w przedziale od -25°C do +25°C. Gwarantują wysoką skuteczność, o ile temperatura zewnętrzna nie przekroczy 42°C (przy ogrzewaniu towarów) lub 65°C (przy chłodzeniu towarów). Standardowy kontener chłodniczy posiada ściany, w których zastosowano izolację. Ta powstaje m.in. z pianki poliuretanowej. Dodatkowo w konstrukcji wykorzystywane są kanały podłogowe. Dzięki nim możliwe jest odbieranie ciepła z ładunku i utrzymanie pożądanej temperatury wewnątrz kontenera. Nie byłoby to możliwe bez zastosowania dedykowanego urządzenia do chłodzenia. W tym obszarze stosuje się agregat chłodniczy i system chłodzenia. Ich zadaniem jest chłodzić zawartość kontenera w trybie ciągłym.
Na rynku dostępne są różne rozmiary kontenerów chłodniczych, co wpływa na ładowność kontenerów. Standardowo w transporcie morskim wykorzystywane są:
Przed zamówieniem kontenera w firmie spedycyjnej warto zapoznać się ze specyfiką takiego transportu oraz poprosić o wsparcie spedytora.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl