Zmiany na rynku chłodniczym zachodzą na naszych oczach. Z roku na rok pojawiają się nowe technologie, z których chętnie korzystają producenci. Z pewnością w ich laboratoriach toczą się prace i testy, które mają doprowadzić do wypuszczenia na rynek kolejnych innowacji. Kluczowe trendy związane z chłodnictwem w trzeciej dekadzie XXI wieku to przede wszystkim:
Duży nacisk kładzie się na to, aby urządzenia były bardziej efektywne energetycznie, bezpieczniejsze w eksploatacji i wydajniejsze. Poniżej w kilku zdaniach opisano trzy wiodące nowe technologie rozwijane w branży chłodniczej.
Ten typ chłodzenia wykorzystuje różnicę temperatur. To na jej podstawie generowany jest prąd, który następnie zasila urządzenie chłodnicze i napędza jego pace. Technologia ta jest uznawana za wydajniejszą, niż chłodzenie powietrzem. Jest to związane z tym, że w chłodzeniu termoelektrycznym nie ma potrzeby sprężania czynnika chłodniczego. Prace nad tą innowacją wciąż są prowadzone.
W ramach tej technologii do chłodzenia wykorzystuje się czynnik chłodniczy, który jest absorbowany przez roztwór solny. Następnie dochodzi do podgrzania substancji, w wyniku czego czynnik chłodniczy jest ponownie uwalniany i następuje obniżenie temperatury. W całym procesie nie dochodzi do sprężania czynnika chłodniczego, co prowadzi do wygenerowania oszczędności na zużyciu prądu przy jednoczesnym zachowaniu wydajnego chłodzenia.
Trzecim z trendów jest technologia chłodzenia magnetycznego. W tym rozwiązaniu wykorzystuje się pole magnetyczne. Może ono generować zimno lub ciepło. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie wydajności urządzeniom chłodniczym. Podobnie, jak w dwóch poprzednich innowacjach, tu również nie zachodzi potrzeba sprężania czynnika chłodniczego. Pod tym względem to kolejne energooszczędne i skuteczne rozwiązanie dla branży chłodniczej. Warto na bieżąco obserwować zmieniające się trendy na rynku chłodniczym i wykorzystywać wprowadzane innowacje. Wpływa to na poprawę jakości chłodzenia, przy jednoczesnym generowaniu oszczędności. Renomowani producenci już od pewnego czasu stosują tego typu innowacje w swoich urządzeniach.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl